Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Vispasaules latviešu ģimeņu saiets 3x3 Liepnā!

To vadīs Aloida un Viktors Jurčenko

Laikraksts Latvietis Nr. 130, 2011. g. 4. febr.
Aloida Jurčenko -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
3x3Liepna

3x3 Liepnā 2011. g. vadītāji Aloida un Viktors Jurčenko.

Laikā, kad Latviju klāj bieza sniega sega un var ļauties ziemas prieku burvībai, mēs bieži atmiņās kavējamies aizvadītās vasaras notikumos un arī plānojam nākamo vasaru.

Jau vairākus gadu desmitus daudzu latviešu ģimeņu vasaras spilgtākie notikumi saistās ar 3x3 piedzīvoto.

Netālu no Latvijas-Krievijas robežas, Alūksnes novadā atrodas mežu ieskautā Liepna, kur 2011. gada vasarā no 17. jūlija līdz 24. jūlijam notiks Vispasaules latviešu ģimeņu saiets Trīsreiztrīs. Godpilnais pienākums to vadīt uzticēts mums, Aloidai un Viktoram Jurčenko.

Kad jautā Liepnas ļaudīm, kas raksturīgs Liepnai, visi teic, ka Liepnā viss esot pa trīs: 3 baznīcas, 3 kapsētas, 3 veikali un 3 skolas.

Liepnā gadsimtiem vienkopus dzīvojuši triju konfesiju – katoļu, luterāņu, pareizticīgo pārstāvji. Latviešu un krievu tautību iedzīvotāju etnisko kultūru mijiedarbības rezultātā Liepnai kā robežpagastam ir raksturīgs spilgts nemateriālās kultūras mantojums.

Šejieniešiem ir ne tikai savdabīga valodas izloksne, bet arī daudzbalsīga tradicionālā dziedāšana, pleskas, no paaudzes paaudzē mantotas mutvārdu liecības gan par šai pusē apraktu naudu un mantu, gan vilkiem un lāčiem. Šos nostāstus Liepnas ļaudis atceras un stāsta tālāk. Arī spēle Lapta tiek spēlēta tāpat, kā pirms 100 un vairāk gadiem.

Dzīvojot nedēļu Liepnā, tuvāk iepazīsim šo savdabīgo vidi, tās ļaudis, pievērsīsimies tādām latviešiem gadu simtos svarīgām vērtībām, kas pēdējos gados ir būtiski apdraudētas, kā ģimene, zeme un darba tikums.

Arī tautas dziesmās, raksturojot vērtības, pirmajā vietā tradicionāli arvien tiek izcelts darbs. Senie latvieši darbu saistīja ar kaut ko baltu, tīru un uzskatīja, ka katrs darbs ir jādara ar gaišām domām un baltām, vieglām rokām.

Gadsimtiem darbs ir devis ne tikai izdzīvošanu – naudu, apģērbu, prasmes, gandarījumu, bet arī veidojis cilvēka raksturu, Tas licis būt cilvēkam patstāvīgam, uzņēmīgam, rūpīgam. Slavinot darba tikumu, nevar nejust darba un garīgi pilnvērtīgas dzīves savstarpējo kopsakaru un saikni. Tāpēc Liepnā daudzināsim darba tikumu un tā darītājus.

Nedēļas garumā Liepnas internātpamatskola pārvērtīsies par vietu, kur kopā sanākt latviešiem no visas pasaules, lai būtu tuvāk dabai lauku vidē, dziedātu, dejotu, iemācītos kaut ko jaunu, un piedzīvotu to, ka būt latvietim ir prieks, lepnums un arī sava veida misija.

Skolā ir plašas mācību telpas, zāle un darbnīcas, kas tiks nodotas nometnieku rīcībā.

Katru dienu darbosies vairāki desmiti ieviržu gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Bēbīšu skoliņa pulcēs māmiņas un tēvus ar pavisam maziem bērniņiem (0-3g.v.), bet pusaudži meklēs atbildes uz mūžīgi aktuālo jautājumu: Vai viegli būt jaunam? Notiks arī tradicionālās 3x3 ievirzes: ģimeņu seminārs, folkloras, literatūras un valodas, novada vēstures un politikas, veselības psiholoģijas, vilku un vilceņu mācības u.c.

Prasmes varēs pilnveidot seno rotu, keramikas, aušanas bez stellēm, kokapstrādes, gleznošanas u.c. darbnīcās. Vēl varēs spēlēt teātri, mācīties skaisti iekārtot dārzu, sacerēt pasakas, gatavot latviskus ēdienus, orientēties apkārtnē, spēlēt sporta spēles, apgūt pirts zinības, veidot animācijas filmu un darīt daudz ko citu, atbilstoši interesēm.

Ievirzes notiks trīs cēlienos – rīta, pēcpusdienas un pievakares. Ievirzes vadīs gan Latvijā un pasaulē pazīstami lektori, gan sava amata pratēji no dažādiem novadiem.

Vakara programmas būs domātas visai ģimenei. Kultūras programma tiek plānota plaša un daudzveidīga. Nu jau tradicionālajā brīvā Mikrofona koncertā varēs uzstāties katrs, kuram būs ko dziedāt, spēlēt vai rādīt.

Nedēļas garumā tiksimies ar interesantiem cilvēkiem. Vienu dienu pavadīsim īstā lauku sētā. Izbaudīsim pirts rituālus.

Pirms došanās gulēt, mazie bērni piedzīvos brīnumus pasaku zemē, bet lielākie varēs piedalīties vēlajā vakara programmā, lecot dančus vai dziedot.

Ja laika apstākļi būs labvēlīgi, interesenti varēs paraudzīties uz Liepnu no putna lidojuma.

Saieta dalībnieki tiks izmitināti internātpamatskolas viesnīcā, kas atrodas turpat skolas teritorijā. Istabas būs gan mazākam, gan arī lielākam iemītnieku skaitam. Ēdienreizēs pulcēsimies tai pašā ēkā, kur dzīvosim. Būs siltais ūdens, darbosies dušas. Par apmešanos ārpus internātpamatskolas viesnīcas vienosimies individuāli.

Informācija par nometnes dienaskārtību un programmu būs pieejama februārī.

Interesentus no Latvijas aicinu pieteikties ar vēstuli pa pastu Zilupes ielā 36, Rēzeknē, LV-4601, vai ar e-pasta vēstuli aloida.j@inbox.lv.

Ārzemju latviešus lūdzam pieteikties pie koordinatora Arnolda Ruperta, liga3x3@iserv.net 2141 Brunsink N.E. Grand Rapids, MI 49503. USA. Tālr. (616)456-8023. Dalības maksa ir $250.-USD no personas (bērniem līdz 7 gadu vecumam puscena), bet nepārsniedzot $625.- USD no kodolģimenes.

Aloida JurčenkoAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com