Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Novērtēti un pamanīti

Londonas dejotāji Latvijā

Laikraksts Latvietis Nr. 145, 2011. g. 11. maijā
Terēze Bogdanova -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Londonietes pieskandina Tukuma pilsētas laukumu. FOTO Avita Odonela (O'Donnell).

FOTO Laila Grīnberga.

Skaļas ovācijas un skatītāju neviltotais prieks pavadīja ikvienu Londonas latviešu dejotāju uzstāšanos Latvijā: sestdien, 16. aprīlī Tukumā un svētdien, 17. aprīlī Rīgā. Tālo ceļu mērojušie tautas deju entuziasti Viktora Griguļa virsvadībā savu uzvedumu paveica godam – apliecināja dzīves un dejot prieku, ar ko Londonas dejotāji ir plaši pazīstami visus savu 35 pastāvēšanas gadus, humora dzirksti un tautiskā deju soļa dabisko pievilcību.

Uz Latviju londonieši brauca, lai sveiktu savu ilggadīgo draugu – Tukuma tautas deju ansambli Svīta 65 gadu jubilejā un kā īpašie viesi uzstātos viņu dzimšanas dienas koncertā. Gatavojoties braucienam, londonieši saņēma arī ielūgumu sniegt nelielu deju programmu uz VEF Kultūras pils skatuves deju kopas Dancītis īpaši Pūpolsvētdienai veltītajā koncertā.

Sestdienas rītā londonieši pieskandināja Tukuma pilsētas laukumu, sniedzot plašu – dažādu deju un ar muzikāliem priekšnesumiem bagātinātu programmu. Bija gan līgano kustību izjustās horeogrāfijas – Aglonas meiteņu deja, Jaunais stūris, gan mazliet jestrākie zemnieku danči – Sešdancis, Sēju savas jaunas dienas un nesen jaunapgūtais – Pēc Tolkas, kā arī viena no londoniešu īpašajam dejām – Timā upes malā, savukārt meiteņu solo dancis Kreicburgas polka tika dejots atkārtoti pēc publikas pieprasījuma. Deju programmu papildināja dejotāju muzikālā ansambļa izjustie tautasdziesmu dziedājumi: Auga, auga rūžeņa un Es izjāju Prūšu zemi. Skatītāju vidū bija dažādu paaudžu interesenti un ikviens ar interesi sekoja tautiešu veikumam un redzēja, ka ne vējš, ne slīpais bruģa segums neliedza londoniešiem apliecināt tautiskā deju soļa izveicīgumu arī šāda veida apstākļos.

Vakarpusē londonieši kāpa uz Tukuma Kultūras nama skatuves, uz kuras mājinieki Svītas dejotāji savā jubilejas reizē demonstrēja plašu deju spektru, kas apgūts, izkopts un dejots 65 gadu laikā. Londonieši programmu atsvaidzināja ar trimdinieku īpašo pieeju tautas mantojumam, kas izpelnījās patiesu un nedalītu skatītāju sajūsmu. Vispirms viņiem bija iespēja baudīt daudzbalsīgo un instrumentāli pavadīto tautasdziesmas Pērkons veda vedekliņu atskaņojumu, bet pēc tam vērot astoņu pāru izpildījumā cēlo Ģērbies saule sudrabota, bet pēcāk – sešu pāru komiski amizanto Pēc tolkas. Skatītāji bija saviļņoti un aizkustināti, aplaudējot dzīvespriekam, kas dzirkstīja uz skatuves šo priekšnesumu laikā.

Nākamajā dienā nedaudz noguruši, bet ne mazāk enerģiski Londonas latviešu tautiskie dejotāji gatavojās atstāt savu zīmogu uz leģendārās VEF Kultūras pils skatuves. Rīdzinieku vērtējumam tika gatavotas trīs dejas un viens tautiskais dziedājums. Koncerta rīkotāji – Dancīša dažādo paaudžu dejotāji Pūpolsvētdienai veltītajam koncertam bija sagatavojuši plašu deju un danču izspēli, kurā londonieši iekļāvās ar savu vienmēr tik īpašo un aizraujošo dejas soli. Priekšnesumu, tāpat kā Tukumā, atklāja dejotāju dziedošais sastāvs ar Auga, auga rūžeņa, bet turpināja īpaši Latvijas braucienam iestudētā horeogrāfija Pēc tolkas. Pēcāk skatītājus sajūsmināja Sešdancis divpadsmit dejotāju sastāvā, Ģērbies saule sudrabota un londoniešu ilgi lolotā un nu par kopas vienu no tituldejām kļuvusī Timā upes malā. Katrs solis uz šīs lielās un tik īpašās Rīgas skatuves tika pamanīts, novērtēts un aplausu pavadīts, apliecinot Viktora Griguļa vadītās dejotāju grupas potenciālu un īpašo – nesamāksloto kvalitāti un to, ka tā spēj uzrunāt un iedvesmot skatītājus.

Pašreizējam kopas sastāvam šie bija pirmie priekšnesumi Latvijā, bet pirms divdesmit gadiem toreizējais – plašais dejotāju pulks Latvijā sniedza vairākas koncerttūres turpat piecu gadu garumā. Londonas dejotāju gods pēc tik ilga klusuma brīža dzimtenē tika varen skaļi apliecināts, un tagad tikai atliek turpināt savu lielisko darbu ar jauniem priekšnesumiem kā Lielbritānijā, tā arī tālākā nākotnē varbūt – noteikti atkal Latvijā.

Terēze Bogdanova
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com