Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Sveicināti, lasītāji!

Laikraksts Latvietis Nr. 204, 2012. g. 6. jūnijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Mūsdienu pasaka. Pēcītis uzauga Mārsnēnu pagastā. Vecmāmiņa vienmēr nesa mājās dažnedažādus kārumiņus. Sākumā Pēcītis tos vienkārši norija, bet vēlāk viņš tos pētīja, pārgrieza uz pusēm, mēģināja uzminēt saturu. Jau skolas gados Pēcītis uzzināja par pasaulē slavenajām Šveices šokolādēm, un izlēma iemācīties visas Šveices valodas – vācu, franču un itāļu. Iegādājās un izlasīja šajās valodās ārzemju literatūru par konfekšu gatavošanu. Mājās sāka gatavot ģimenei un draugiem garšīgas konfektes. Kļuva par īstu ekspertu.

Kad bija pienācis laiks meklēt darbu, tad, protams, bija skaidrs, kur strādāt. Viņš jau zināja, kāds bija konfekšu ražotāju profesionālā darbības pamatuzdevums: "konfekšu ražotājs veic dažāda sortimenta konfekšu masu, sīrupu, glazūru gatavošanu pusmehanizētajās līnijās, kā arī konfekšu izlases sortimenta gatavošanu, pielietojot roku darbu; apgūst jauna sortimenta izstrādājumu tehnoloģijas un to ieviešanu ražošanā; atbild par sava darba kvalitāti vadības un kontroles nodrošināšanā. Konfekšu ražotājs veic darbu pie pārtikas rūpniecības komersanta, kas nodarbojas ar konfekšu ražošanu atbilstoši tehnoloģiskajām shēmām un receptūrām." (Konfekšu ražotāja profesiju standarts – Profesiju kods 7412 05).

Tas viss Pēcītim bija skaidri saprotams un neradītu nekādas problēmas. Viņš ar lielu sajūsmu pieteicās darbā pie pārtikas rūpniecības komersanta. Un vai šo pieredzējušo jaunieti pieņēma darbā? Protams, ka ne.

Diemžēl, Pēcītis nebija savlaicīgi pētījis Konfekšu ražotāja profesiju standartā 3. nodaļā minētās "nepieciešamās profesionālās kompetences", kur 9. pants skaidri saka: "Spēja sazināties angļu un krievu valodā". Neminēsim, kura no šīm nepieciešamām valodām Pēcītim trūka, jo stāsts varēja arī būt par Mišu no Daugavpils, kurš vienas svešvalodas trūkuma dēļ tika izbrāķēts.

Pēcītis ir tikai pasaku tēls, bet profesiju standarti ir īsti un aktuāli. Krievu valodas obligātās zināšanas ir tajos minētas vietā un nevietā (bet pārsvarā nevietā).

Profesiju standartus var atrast Valsts izglītības centra tīmekļa vietnē: http://visc.gov.lv/. Patlaban adresē http://visc.gov.lv/saturs/profizgl/stand_registrs.shtml var atrast 484 dažādu profesiju standartus.

Ir pienācis pēdējais laiks revidēt šīs latviešu tautai apkaunojošās prasības.

GNAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com