Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jānis Norvilis – Latvijā un pasaulē

Iznākusi vērienīga grāmata par komponistu

Laikraksts Latvietis Nr. 205, 2012. g. 14. jūnijā
Indulis Zvirgzdiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ilzes Augustes grāmata „Jānis Norvilis. Svētā mantojuma dziesminieks“.

Liezēres koris „Imanta“ 1926. gadā. Aizmugurē no kreisās – diriģents Jānis Norvilis. FOTO Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja krājums.

Grāmatas atvēršana. Priekšā sēž mūziķa brāļameita Jasmīna Ošiņa. Stāv no kr. Atis Bredovskis (Toronto), izdevniecības „Madris“ vadītāja Skaidrīte Naumova, Ilga Auguste. FOTO Indulis Zvirgzdiņš.

Maija pēdējā dienā Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē pulcējušies ieklausījās Jāņa Norviļa (1906-1995) mūzikā. Pasākumu ievadā skanēja Vakarjunda biedrības kamerkora Austra (diriģents Ārijs Šķepasts) izpildījumā, noslēgumā visi kopā dziedājām Piebaldzietes precinieku. Starp šim divām, tautā zināmām dziesmām vēl citi skaņdarbi, bet galvenais – Ilzes Augustes grāmatas Jānis Norvilis. Svētā mantojuma dziesminieks atvēršana.

Gadus sešus atpakaļ autori uzrunājis muzikologs Oļģerts Grāvītis. Vajagot apkopot Jāņa Norviļa piemiņas grāmatiņā materiālus, to esot pietiekami, daudz izdarīts Lienes Jakovļevas pirms 15 gadiem rakstītajā diplomdarbā. Nu tikai atliekot visu sakārtot, kādas fotogrāfijas sameklēt un tad prom uz izdevniecību... Latvijas radio programmas Klasika redaktore Ilga Auguste piekritusi, bet tobrīd nav paredzējusi, cik laika un pūļu darbs prasīs. Nu tapis gandrīz 400 lappuses biezs izdevums. Tajā ietverts Norviļa dzīvesstāsts, raksti par mūziķi presē un paša rakstītais, atmiņas par komponistu un skaņdarbu saraksts. Pēdējā kopsavilkumu pieminēšu: 279 kora dziesmas, 261 tautasdziesmu apdare vai oriģinālkompozīcija ar tautasdziesmu vārdiem, 122 solo dziesmas, 72 instumentālās mūzikas sacerējumi, 14 muzikāli skatuviski darbi, 8 kantātes, mūzika 6 kinofilmām. Daļai darbu minēti pirmatskaņojumi, nošu materiāla atrašanās. Saraksta sagatavošanā izmantots Erika Biezaiša (1911-1994) Adelaidē kārtotais katalogs.

Praulienā dzimušais mūziķis sevi vairāk skaitīja par liezērieti, jo tur pavadīti zēna gadi, turp uz tēva dzirnavām vasarās braukts arī vēlāk no Rīgas. 1944. gada rudenī Norvilis devās uz Vāciju, vēlāk dzīvoja Kanādā. Ja trimdas dziesmu svētkos viņa darbi izpildīti visbiežāk salīdzinot ar citiem komponistiem, tad dzimtenē līdz pat astoņdesmito gadu beigām Norviļa dziesmas oficiāli neskanēja. Izņēmums varētu būt retā pirmskara Zvejnieka dēla parādīšana televizorā – tad varēja dzirdēt Balsis. Divpadsmitsējumu Latvijas padomju enciklopēdijā minēti poļu dzejnieks Ciprians Norvids un beļģu dzejnieks Žeo Noržs, bet Norviļa nav. Savā ziņā zīmīgi bija vārdi, ko vēstulē Tijai Gobai 1940. gada 21. jūlijā rakstīja pats komponists: „Vakarvakarā brāļa meitens sauc, lai iznākot ārā, aiz meža dziedot ...viena mēle, viena dvēsle... Vēl mamma nosaka – kas gan tad to vairs varot dziedāt. Izgājām klausīties, bet vairs nedzirdējām, jo bija beidzies...“ Jāteic gan, ka šodien ne katrs, kas dzied par Daugavas nesadalāmajām malām, atceras mūziķa vārdu.

Pasākumu vadīja muzikologs Arvīds Bomiks, piedalījās arī komponista brāļa Pētera meita Jasmīna Ošiņa, kas bēgļu laikā palika pie vecvecākiem. Viņa atcerējās – 1945. gada maijā vectēvs pārnācis no pagastmājas un priecīgs stāstījis, ka karš ir beidzies un nu drīz vien dēli varēs atgriezties mājās. Iznāca tomēr citādāk. Pēteris Norvilis (1902-1996) gan mūža pēdējos gadus pavadīja Latvijā, bet Jānis apbedīts Toronto Kanādā. Salīdzinoši lielāka mūža daļa aizvadīta tur, jo mūziķis bija ērģelnieks Kičeneras draudzē, vadīja vairākus korus. Nule izdotā grāmata ir vēl viena skaņraža atgriešanās dzimtenē. Iespiešanu (izdevniecība Madris) materiāli lielā mērā atbalstījušas dažādas latviešu organizācijas Kanādā. Sarīkojumā tās pārstāvēja Atis Bredovskis no Toronto. Apjomīgais sējums pateicoties atbalstītājiem ir salīdzinoši ne dārgs, tas tikšot dāvāts visām Latvijas mūzikas skolām.

Indulis Zvirgzdiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com