Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvieši līgo visā pasaulē (4)

Jāņi Brisbanē

Laikraksts Latvietis Nr. 207, 2012. g. 28. jūnijā
Miks Kalmanis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Līgošana Brisbanē. FOTO Nelda Brīnuma.

Līgotāji Brisbanē. FOTO Nelda Brīnuma.

Līgotāju koris Brisbanē. FOTO Nelda Brīnuma.

Jāņu siers. FOTO Nelda Brīnuma.

Saule grieza zelta riņķi
Jāņa tēva pagalmā;
Jānīts danci ritināja
Zem kuplā ozoliņa.

53976

Brisbanes Latviešu namā 23. jūnijā Jāņus svinēt sanākuši bija vismaz 130 jāņabērnu, sākot no dažu mēnešu veciem līdz 94 gadīgiem līgotājiem. Nelielais koka nams, kas kādreiz kalpojis kā baznīca, bija gandrīz pilns, – galdi tika klāti abās zālēs un pat uz skatuves. Ar mums, latviešiem, kopā svinēja arī kādi 20 brāļi igauņi un Igaunijas goda konsule, kas teica nelielu uzrunu.

Lai nu kas, bet papardes Austrālijā netrūkst. Bija daudz vietējo jāņuzāļu. Galdi tika rotāti ar skaistiem papardes pušķīšiem ar svecītēm vidū – nu gluži kā īstie papardes ziedi, kad pagājušogad tos pēdējoreiz redzēju Kurzemes pusē.

Vakars drīz sākās ar Jāņu dziesmām un tautas dejām. Dziedājām visi. Dejojām – vecs ar jaunu, stalts ar šķību un skaists ar skaistu vai mazāk skaistu. Tēti un mammas, mazos bērneļus padusē paņēmuši, priecīgi leca Mugurdanci un Pankūku danci. Zibēja vainadziņi, plīvoja tautastērpi. Mūsu draugi igauņi savukārt mums mācīja arī savas tautas dejas.

Un kā gan bez Jāņu loterijas! Dažam veicās, dažam neveicās un dažam veicās dubultīgi – kā jau īstā Jāņu naktī, kad neko nevar paredzēt un kad visādi brīnumi notiekot. Interesanti, ka vinnēt varēja pašu ceptus gardus pīrāgus, lielu kūku, grozu pilnu ar augļiem, latvisku spilvenu un latviski adītas vilnas čībiņas.

Jauks Jāņu brīnums bija Brisbanes Beverīnas korītis, kas, gadiem ejot, gan drusku zaudējis savu agrāko spožumu, jo koristi nekļūst jaunāki, bet neskatoties uz to, tas tomēr gods godam nodziedāja divas dziesmas. Pārsteidzoši, ka latviski tajā dzied vismaz kādi septiņi austrālieši, kas īsti latviski runāt laikam nemaz ikdienā neprot.

Jautrie vakara muzikanti bija Ance Deksne, Valda Biezaite, Jasmīne Lācis-Lī (Lācis-Lee), Dans Bendrups un Roberts Zosārs. Garšīgos skābos kāpostus ar desiņām gatavoja Indra Putniņa, Ilva Sporne un Dace Ose-Ebija (Ose-Abey). Dāvids Indriksons un Ēriks Liepiņš apkalpoja izslāpušos pie bāra. Sevišķi sirsnīga pateicība Brigitai Liepiņai un Sarmītei Lācei, kā arī vakara vadītājai Ingai Česlei. Jāņus rīkoja visas vietējās latviešu sabiedriskās organizācijas, un tos atbalstīja Daugavas Vanagu Brisbanes nodaļa un Brisbanes Latviešu biedrība.

„Papardes ziedu atrod tikai drošais un centīgais, kas nebaidās iet cīņā pat ar nelabo. Zieds jāiet meklēt tieši saulgriežu pusnaktī, un tas uzzied ar lielu troksni, bet viņu paņem līdz ļauni gari un zvēri. Viss jāpārvar un papardes zieds būs tavs.“ Tādu ticējumu reiz zinājusi stāstīt Līze Ozola no Cēsīm.

Vakarā, kad biju gatavs doties jau mājup, arī mani pēkšņi uzrunāja kāda laipna kundze jau gados, – aicināja apskatīt Latviešu rotas vietējā veikaliņā. Galvenais ir nebaidīties. Līgo, līgo!

Ceļotājs no Kurzemes, Miks Kalmanis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com