Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Svētdiena ar Latvijas pankūku smaržu

Noskatāmies arī filmu par Latviju

Laikraksts Latvietis Nr. 209, 2012. g. 11. jūlijā
Sarmīte Rikmane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pankūku svētdiena Pertā. FOTO Elīna Ančāne.

Man vienmēr patikušas svētdienas, jo tām allaž ir bijusi īpaša smarža. Zinot, ka tikai nedēļu pēc Jāņu dienas 1. jūlijā Pertas Latviešu centrā būs pankūku svētdiena, kalendārā varam iezīmēt smaidīgu sejiņu. Patiesībā šis visādā ziņā brīnišķīgais pasākums ir Pertas Daugavas Vanadžu cēlsirdīgs devums, kurā ir iesaistīti visi latviskā garduma kārotāji. Ienākumi no šī pasākuma tiek novirzīti labdarības fondā.

Kartupeļu, sēņu, gaļas, ābolu un biezpiena pankūkas – tik bagātīga ir ēdienkarte! Tiekot tuvāk pie pašām cepējām, pamanām, ka paslepus tiek dalīti vēl kādi plācenīši. Tik zeltaini saulaini, ka skaidrs – tām jābūt ķirbju pankūkām. Viešņa no Latvijas Rudīte Jaņeviča ir priecīga atbalstīt jauko ideju un izcepusi kartupeļu pankūkas, kuras garšo lieliski. Es gan vēl neesmu mēģinājusi tās pagatavot. Kartupeļi Austrālijā liekas nav tik miltaini, lai izdotos, bet Rudīte pierāda, ka kartupeļu pankūkas garšo tieši tāpat kā Latvijā. Arī ķirbju mazie plācenīši ir viņas gatavoti. Vaicāta, kāpēc tie nav iekļauti oficiālajā ēdienkartē, Rudīte atbild, ka baidījusies, vai Pertas latviešiem šie divi vārdi ķirbis un pankūka sader kopā. Un vēl kā, ikviens grib nogaršot, jo nudien izskatās tik gardas.

Latviešu sakāmvārds acis lielākas par vēderu ir tieši laikā, jo visas piecas pankūkas nogaršot nav iespējams. Kaut tā gribētos! Austras ceptās sēņu un Ritas gatavotās gaļas pankūkas varētu būt kā dienas galvenā maltīte. Tik sātīgas un garšīgas. Saldumu mīļotāji zina, kam pateikties par ābolu un biezpiena pankūkām. Anita gatavojusi biezpiena pankūkas, bet Velta mūs lutina ar ābolu pankūkām. Rinda pie pankūku dalīšanas izveidojas ātri. Fakts, ka ar tukšu vēderu nevar skaidri padomāt, ir nepareizs. Rindā stāvētāji jau bez kalkulatora aprēķinājuši, ar kādu summu jārēķinās, kad tiek līdz galdiņam, pie kura čakli visas cenas kopā liek Austra. Karsta tēja vai kafija lieliski garšo ar pankūkām. Telpā ik pa laikam var dzirdēt arī jautro cheers. Tad ir skaidrs, ka pie pankūkām tiek baudīts vīns, un ir satikušies ilgāku laiku neredzējušies draugi.

Pēc maltītes visi kopā noskatāmies filmu Mana Latvija. Izrādās, ka reti kurš no mums to bija redzējis. Kā noskaidroju, šī filma DVD formātā ir SIA 321, SIA SOL, Jura Podnieka studijas un Latvijas Institūta sadarbības projekts. Tā ir kā interaktīvs ceļojums pa Latviju. Filmā iekļautas septiņas videofilmas par tēmām valsts, vēsture, kultūra, reliģija, sports, daba un tūrisms un izklaide. Informācija filmā ir tulkota sešās valodās – angļu, vācu, franču, krievu un japāņu valodā.

Ne viens vien filmas laikā paslepus norauš pa asarai. Rudīte Jaņeviča man atzīstas, ka viņa ir laimīga, ka var atbraukt uz Austrāliju paciemoties, bet nekad nemainītu Latviju ne pret vienu citu valsti. Bet stāsts katram no mums ir savs. Un neskatoties uz milzīgo attālumu starp Latviju un Austrāliju, ceļošana notiek intensīvi. Rudīte ir atbraukusi, lai Latvijā atgrieztos kopā ar savu onkuli Evaldu Rudolfu. Latvijas Goda Konsuls Rietumaustrālijā Jānis Purvinskis dodas uz Latviju risināt starpvalstu jautājumus. Linda Pūce no Fremantles izvēlējusies savu atvaļinājumu pavadīt Latvijā pie vecākiem un brāļa ģimenes, jo – zinām, zinām, ka nekur nav gardākas zemenes kā Latvijā.

Cik jauki, ka Pertas Latviešu centrs ir gluži vai kā mājas mums visiem. Tāda kā miera osta, kur varam izčaloties latviski, dalīties, stiprināt un atbalstīt viens otru. Un vienmēr baudīt latvisku maltīti, kad māju smarža virmo ne tikai gaisā, bet arī sirdīs.

Sarmīte Rikmane
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com