Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latgales pēcpusdiena Adelaidē

Dziesmas, video un zināšanu pārbaude

Laikraksts Latvietis Nr. 215, 2012. g. 16. aug.
Rudīte Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL54KD400

No kreisās: Genoveva Janmeija, Mārīte Rumpe un Milda no Daugavpils. FOTO Ints Puķītis.

Milda no Daugavpils. FOTO Ints Puķītis.

Mārīte Rumpe. FOTO Džeimss Noubs (James Nobes).

13. augusta pēcpusdienā Adelaides Latviešu namā Tālavā notika vēl viens sarīkojums, kura atlikums ir Kultūras dienām par labu. Tēma šoreiz – Latgale.

Ieejot Mazajā zālē, uzreiz jušana, ka esam Latgalē. Uz jaunā, lielā ekrāna redzējām skaistas Latgales ainavas. Uz galdiem vienkārši, bet skaisti ziedi un svecītes. Omulīga gaisotne. Pirms sākās sarīkojums, varējām iegādāties atspirdzinājumus un gardas kūkas, pat torti.

Sarīkojuma rīkotāja Margota Puķīte mūs iepazīstināja ar pēcpusdienas pieteicēju, Kultūras dienu rīcības komitejas sekretāri Mārīti Rumpi. Mārīte jaunībā esot pavadījusi vasaras atvaļinājumus Latgalē.

Programma iesākas ar Čikāgas Piecīšu video klipu Sapnis par Latgali. Sekoja jautrs pārbaudījums – Mārīte uzdeva vairākus vārdus latgaliski un bija jāuzmin nozīme latviski. Uzzinājām, ka daži sarīkojuma apmeklētāji bija dzimuši un uzauguši Latgalē. Publika bija ļoti atsaucīga. Latgalieši zināja vairums atbildes, tomēr dažus vārdus nevarēja izskaidrot.

Genoveva Janmeija mūs iepriecināja ar dziesmu un dzejoli. Patiešām grūti ticēt, ka jau deviņdesmit gadu. Varbūt viņas noslēpums saistās ar to, ka dzimusi un uzaugusi Latgalē?

Programma raiti turpinājās ar video klipu Spēka zeme dvēselei par Aglonas novadu. Mēs visi ļoti koncentrējāmies, jo Margota brīdināja, ka būs kvizs par redzēto un dzirdēto. Lai gan centāmies atcerēties pasniegto informāciju, nebija viegli atbildēt visus jautājumus. Uzzinājām, piemēram, ka Aglonas novadā ir 63 ezeri, lielākais ir Cirišu ezers, kas un kad katru gadu dodas uz Aglonas baziliku, cik konfūcijas Aglonā, kā sauc vecāko katoļu baznīcu, kas būvēta no koka un atrodas Karāļa kalnā, un kas notiek Kora skolā.

Paulīne Vovere no galvas deklamēja skaistu dzejoli un tad mūs iepriecināja ar dažām anekdotēm. Noskatījāmies atkal video – šoreiz dziesma Ziedi, ziedi rudzu vārpa (latgaliski), un visi ar sajūsmu dziedājām līdzi. Šinī video redzējām Kristīni Kārkli-Puriņu un Edgaru Kārkli – divi no mūsu Kultūras dienu viesiem no Latvijas.

Šī bija tikai programmas pirmā puse! Starpbrīdī varējām uzlādēt baterijas atkal ar kūkām un karstvīnu. Pat starpbrīdī bija dažādas aktivitātes, ieskaitot alus dzeršana no īpatnēja Latgales kausa, kam bija vairāki caurumi – izaicinājums bija dzert tā, lai alus neizlīst pa šiem caurumiem.

Pēc video par Daugavas lokiem ieradās Milda no Daugavpils. Vislabākais veids, kā aprakstīt Mildu, ir salīdzinājums ar Austrālijas slaveno Deimu Edna Everidžu*. Mildas brālis Arturs Berķis bija viens no sarīkojuma apmeklētājiem. Diemžēl, tieši tanī paša laikā, kad Milda ieradās, Arturs bija aizgājis no sarīkojuma telpas nezināmos nolūkos, un tā viņš savu māsu nesatika! Milda bija ļoti populāra starp skatītājiem. Sievietes gribēja uzzināt viņas skaistuma noslēpumus (kādu sejas krēmu lietojot, kur iegādājas greznās saules brilles?), bet vīrieši viņas telefona numuru, un vai Milda brīva nākam sestdien uz randiņu.

Nopietnāku noskaņu sagādāja nākamais video – Auga, auga rūžeņa. Vēl viena dziesma no Genovevas un tad pēdējais video klips, kurā redzējām Latgales novadu deju kolektīvu Sadanci Krāslavā.

It kā nebijām pietiekami saēdušies kūkas, mūs pacienāja ar garšīgu frikadeļu zupu! Un kā varētu būt sarīkojums bez loterijas! Laimestus paziņoja Andis Bērziņš, Kultūras dienu rīcības komitejas vicepriekšsēdis, kura uzdevums šinī sarīkojumā bija dežūrēt aiz letes. Godalgu starpā bija balzāms un no Latvijas nupat atvestā rupjmaize.

Un tā beidzās patiešām labs sarīkojums. Atstājot zāli, varēja dzirdēt tikai vislabākās atsauksmes. Paldies Mārītei par sirsnīgo novadīšanu un Margotai un palīgiem par darbu! Apmeklētājiem bija ļoti jauka pēcpusdiena.

Rudīte Bērziņa
AL54.KD informācija

* Dame Edna Everage – pazīstams tēls, ko veidojis Austrālijas komiķis Berijs Hamfrijs (Barry Humphries), pārģērbjoties par sievieti.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com