Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kultūras dienas tuvojas

Kā sāksies un kā beigsies?

Laikraksts Latvietis Nr. 222, 2012. g. 4. okt.
Rudīte Bērziņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL54KD400

Gunārs Larsens.

Rasma Larsena.

„Jumalēni“ – Uz trepēm no kreisās: Daina Jefimova, Lija Andersone; priekšā: Šarlote Jakse, Ingrīda Dārziņa, Ronans Lārmanis, Kintija Jakse, Jolanta Lārmane (vadītāja), Kaija Lārmane, Zandis Baumanis, Freja Kučere-Ozoliņa. FOTO Roberts Birze.

Ap šo laiku bieži dzird, ka cilvēki saka – Kur šis gads ir aizskrējis? Un tā noteikti domā AL54.KD rīcības komiteja! Nebūs ilgi un Ziemassvētki būs klāt, un tad jau tūlīt sāksies mūsu iemīļotie kultūras svētki. Par to, kas notiks Kultūras dienu vidus posmā ir jau aprakstīts šinī laikrakstā un arī citur: tautas dejas, kopkora koncerts, ģimenes svētki ar tirdziņu, ģimenes dziedāšanas svētki, teātris, Trio Šmite Kārkle Cinkuss koncerts, ansambļa Mūza koncerts u.c. Bet kāda būs pirmā diena, 26. decembrī?

Tā sāksies ar Dievkalpojumu plkst. 14.00 Sv. Pētera baznīcā. Šis dievnams ir tieši pāri ielai no Adelaides Latviešu nama Tālava.

Sekos Atklāšanas koncerts plkst. 16.00 vēsturiskajā Gilinghema zālē, Aneslijas koledžā (Gillingham Hall, Annesley College). No baznīcas uz Atklāšanas koncertu varēs mierīgi aizstaigāt, bet tiem, kas vēlas, būs iespēja pa ceļam iegriezties Tālavas kafejnīcā iedzert kafiju vai kādu citu atspirdzinājumu.

Atklāšanas koncerta rīkotājs ir AL54.KD vicepriekšsēdis Andis Bērziņš, kurš man nesen atlicināja laiku intervijai, kurā viņš pastāstīja par šī sarīkojuma norisi.

Pēc Kultūras dienu oficiālās atklāšanas sekos koncerts, kurā uzstāsies vijolnieki Gunārs Larsens ar meitu Rasmu Larsenu, Latvijas viesi Trio Šmite Kārkle Cinkuss un ansamblis Mūza un no Melburnas jauniešu folkloras kopa Jumalēni.

Kā jau lasītāji būs ievērojuši, KD emblēma ir Auseklis – rīta zvaigzne, kas ir pastāvīga, uzaust katru dienu no jauna un tomēr patur atmiņas no vakardienas. Šis simbols saista pagātni ar nākotni. Andis paskaidro, ka Atklāšanas koncerts atspoguļos šo tēmu.

Vijolnieks Gunārs Larsens tagad dzīvo Šveicē, bet augot Adelaidē daudzus klausītājus iepriecināja gan kā solists, gan spēlējot duetus ar māsu Mairitu, gan spēlējot ansamblī Sudraba Stīga. Pirmais mācību gads Eiropā Gunāram bija 14 gadu vecumā, saņemot aicinājumu no slavenā vijolnieka Tibora Vargas (Tibor Varga). Pēc skolas un universitātes absolvēšanas, Gunārs atgriezās Eiropā mācīties pie skolotājiem Franko Gulija (Franco Gulli), Josefa Suka (Josef Suk), Henrika Šēringa (Henrik Szering) u.c. Pēc Solistendiplom iegūšanas ar augstākām atzinībām, Gunārs tika aicināts kā mācībspēks Lucernas konservatorijā Šveicē. Līdz ar to Gunārs kļuva arī par solistu un koncertmeistaru kamerorķestrī Festival Strings Lucerne. Ar šo orķestri Gunārs koncertējis visos piecos kontinentos. Gunāram ir daudzi televīzijas, radio un kompaktdisku ieraksti ar plašu repertuāru. Tagad Gunārs ir profesors Lausanes un Lucernas Mūzikas augstskolās, kā arī viesu mācībspēks Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā Rīgā un Latviešu jauno mūziķu meistarkursos Siguldā.

Rīcības komiteja ļoti priecājas, ka Gunārs ne tikvien atgriezīsies Adelaidē un piedalīsies Atklāšanas koncertā, bet ka viņam līdz būs meita Rasma Larsena. Rasma dzimusi 1996. g. Šveicē. Māte, šveiciete, ir pianiste. Rasma jau agri izrādījusi lielu interesi mūzikā un sešu gadu vecumā sāka apmeklēt vijoles un klavieru stundas Lucernas konservatorijā. Pašlaik apmeklē speciālu mūzikas skolu Lausanē, to apvienojot ar mūzikas studijām Lausanes mūzikas augstskolā. Rasma absolvējusi meistarklases pie vijolniekiem Ivrija Gitlisa (Ivry Gitlis), Valerija Gradova (Valeri Gradow) u.c., kā arī paspējusi jau iegūt daudz godalgu un pirmo vietu nacionālos un internacionālos konkursos.

Atklāšanas koncerts beigsies ar skatu uz mūsu pašu nākotni. No Melburnas uzstāsies jauniešu folkloras kopa Jumalēni. Šī kopa darbojas jau trīs gadus latviešu Daugavas skolas dziedāšanas un folkloras skolotājas Jolantas Lārmanes vadībā. Sastāvā ir pašlaik desmit dalībnieku, kuri gan dzied, gan spēlē dažādus mūzikas instrumentus: etnogrāfiskās kokles, stabules, flautu, vijoli, akordeonus, saksafonus un dažādus ritma instrumentus. Nosaukums Jumalēni cēlies no dainām un nozīmē – latviešu auglības dieva Jumja bērni. Jumalēnu repertuārā ietilpst galvenokārt latviešu mitoloģiskās tautas dziesmas, latgaliešu tautas dziesmas, kā arī pa kādam lustīgam danču gabalam. Jumalēni nākamgad cer ierakstīt savu pirmo kompaktdisku.

Atklāšanas koncerta ieejas maksā ieskaitīta arī Pieņemšana. Pieņemšana notiks Tālavas Mazajā zālē pēc koncerta un par to rūpēsies Ināra Putniņa. Plkst. 19.00 atvērsies durvis uz lielo zāli Atklāšanas ballītei. Varēs iegādāties vakariņas pirms sāksies rotaļas un danči, un atspirdzinājumi būs dabūjami no bāra visu vakaru. Vakara rīkotāja Zinta Līduma stāsta, ka Viktorijas Mačēnas gādībā būs muzikanti gan no Latvijas, gan Austrālijas, kas nodrošinās, ka itin visi gribēs izkustināt kājas. Ballīte ir domāta visām paaudzēm – gan bērniem, gan senioriem un visiem pa vidu! Tā būs ļoti laba iespēja satikties ar veciem draugiem, iepazīties ar iebraucējiem un vispār jautri iejusties Kultūras dienu gaisotnē. Saprotam, ka pirmā KD diena seko Ziemassvētkiem tieši uz papēžiem, bet ceram, ka iebraucējiem no citiem centriem būs iespēja tikt uz Adelaidi jau 26. decembrī – būtu žēl nokavēt šo skaisto virkni sarīkojumu, kuri it kā ieplūdīs viens otrā un pakāpeniski iešūpos mūsu svētkus. Nu tik daudz par Kultūras dienu sākumu. Sekos piecas dienas, kurās varēsim turpināt baudīt visu to, par ko rīkotāji būs tik cītīgi rūpējušies, kā arī dalībnieku bagātīgo, plašo un krāšņo devumu.

Kā ierasts, 31. decembrī notiks Kultūras dienu Noslēguma balle. Šoreiz tā notiks Nacionālā vīna centrā (National Wine Centre), kas atrodas blakus Adelaides skaistajam Botāniskajam dārzam Ziemeļu terasē (North Terrace) pilsētas centrā. Centrs, kas atvērts 2001. gadā, izceļas ar savu īpatnējo arhitektūru. Tas celts no materiāliem, kuri atspoguļo vīna darināšanu, un ēkas ārpuse atgādina daļu no vīna mucas. Centrā atrodas pastāvīga vīnu izstāde un Adelaides Universitāte tur arī pasniedz vīna darināšanas kursus. Nacionālais vīna centrs izveidojies ne tikai kā populāra tūrisma vieta Dienvidaustrālijā, bet tur notiek arī daudz ievērojamu sabiedrisku pieņemšanu un viesību. Ļoti piemērota vieta, kur nosvinēt Kultūras dienu noslēgumu un sagaidīt Jauno gadu!

Balles priekšdarbus veica Zinta Dokertija (Docherty), bet ar Zintas ģimenes pieaugumu gada vidū, rīkošanu pārņēma Ģinta Orčarda (Orchard). Rīkotāji ir centušies paturēt balles biļešu cenu cik zemu vien iespējams, ar cerību nodrošināt kuplu balles dalībnieku skaitu. Apskatot biļešu pasūtīšanas anketu, ir redzams, ka cena ir zemāka nekā bija pirms diviem gadiem. Tā ieskaita vakariņas un atspirdzinājumus. Vīna centra ēdienam ir laba slava un piekrišana. Latvijas viesi Trio Šmite Kārkle Cinkuss ne tikvien ievadīs Kultūras dienas, spēlējot Atklāšanas koncertā, bet arī izrādīs savus vispusīgos talantus, spēlējot ballē deju mūziku.

Tagad atliek tik pasūtīt biļetes!

Rudīte Bērziņa
AL54.KD informācija
arberz@optusnet.com.auAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com