Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„HipiLatLit“

Jauns aprīkojums valodas tehnoloģiju attīstīšanai Rēzeknes Augstskolā

Laikraksts Latvietis Nr. 225, 2012. g. 18. okt.
Anna Briška -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Datorkomplekts.

Dators un profesionālais grāmatu skeneris.

Profesionālais lielformāta (A3) skeneris.

Rēzeknes Augstskola īsi pirms jaunā studiju gada uzsākšanas iegādājusies divus jaunus profesionālus skenerus un datortehniku, kas paredzēta valodas datu bāzu veidošanai un nākotnē ļaus esošajiem un topošajiem filologiem izzināt un izmantot jaunas pieejas un metodes pētījumu veikšanā.

Aprīkojums tika iegādāts par Latvijas-Lietuvas programmas projekta HipiLatLit līdzekļiem un pašlaik tiek izmantots projekta aktivitāšu īstenošanā, primāri – tieši mūsdienu latgaliešu rakstu valodas korpusa izveidošanai. Kopš 2011. gada sākuma, kad tika uzsākts darbs pie kopējā projekta, tiek veikta latgaliešu tekstu atlase, drukāto tekstu digitalizācija, rediģēšana un apstrāde, programmatūras izveide, kā daudzi citi specifiski darbi.

Valodas korpuss ir tāds digitālu tekstu kopums, kas tiek apstrādāts ar īpašām programmām, lai iegūtu datus par biežāk lietotajiem vārdiem un par kāda konkrēta vārda lietojumu dažādos kontekstos. Pirmie valodas korpusi tika radīti 20. gs. 60. gados angļu valodas tekstiem, taču mūsdienās valodas korpusi ir nozīmīgs resurss katrai valodai. Šādas tekstu datubāzes ir kļuvušas par svarīgu avotu objektīvu, autentisku datu iegūšanai lingvistiskiem pētījumiem, mācību līdzekļu izveidē, valodu apmācībā, tulkošanā, vārdnīcu, leksikogrāfisko un terminoloģisko krājumu veidošanā.

Mūsdienu latgaliešu rakstu valodas korpuss ir pirmais ne vien Latvijas, bet arī visas pasaules mērogā. Tā apjoms sasniegs vienu miljonu vārdu lietojumu. Mūsdienu latgaliešu rakstu valodas korpusu veido Rēzeknes Augstskolas speciālisti sadarbībā ar LU Matemātikas un informātikas institūta vadošajiem pētniekiem un speciālistiem, kuriem ir bijusi līdzīga pieredze latviešu valodas korpusa veidošanā. Šīs aktivitātes īstenošanā ir ļoti veiksmīga pieredze ar brīvprātīgo studentu iesaisti. Aktīvākie studenti ir ieguvuši zināšanas un iemaņas tekstu datorizētā apstrādē, rediģēšanā, līdztekus arī pirmo nopietno darba pieredzi starptautiskā zinātniskā projektā, kas ir noderējusi turpmāk zinātniskajā darbībā vai darba tirgū.

Projekta HipiLatLit jeb Development of Research Infrastructure for Education in the Humanities in Eastern Latvia, Lithuania laikā notiek arī citu aktivitāšu īstenošana. Līdz šī gada beigām tiks pabeigts pētījums Lietuviešu-Latviešu-Latgaliešu valodas leksikons, izveidoti paralēlie valodas korpusi latviešu-lietuviešu un lietuviešu-latviešu valodām, izstrādāta doktorantūras studiju programma baltistikā. Plašākai sabiedrībai projekta sasniegumi un rezultāti tiks prezentēti šī gada 8.-9. novembrī Rēzeknes Augstskolas rīkotajā konferencē Reģionālā pievilcība un ilgtspēja globālās lokalizācijas laikmetā.

Projektu HipiLatLit realizē Rēzeknes Augstskola sadarbībā ar Vītauta Dižā Universitāti (Kauņa, Lietuva) un LU Matemātikas un informātikas institūtu (Rīga, Latvija).

Projekta kopējais budžets ir 395 758,00 EUR, no kuriem 336 394,30 EUR ir atbalsts no Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadam un 59 363,70 EUR nacionālais finansējums.

Projekta HipiLatLit koordinatore
Anna Briška
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com