Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas tēla spodrinātājs Zigurds Irbe

Iegūst zelta medaļu soļošanā

Laikraksts Latvietis Nr. 225, 2012. g. 18. okt.
Andrejs Mežmalis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Citau (Zittau), Vācijā 2012. g. augustā Zigurds Irbe izcīna 1. vietu (zelta medaļu) 5 km soļošanas distancē.

Kanādā 2010. g., „World Masters“ čempionātā Zigurds Irbe izcīna 1. vietu 3 km distancē; 1. vietu 10 km distancē un 1. vietu komandu sacīkstēs; 2. vietā ASV un 3. vietā Vācija.

Zigurds Irbe Latvijas Armijas majora pakāpes svētku tērpā; šeit viņš ir redzams savā 75 gadu jubilejā, kad viņam Latvijas Olimpiskā komiteja pasniedza speciālu balvu par viņa sasniegumiem sportā.

No š.g. 16. līdz 26. augustam, Citau (Zittau) pilsētā, Vācijā, netālu no Polijas un Čehijas robežām, notika Eiropas veterānu čempionāts vieglatlētikā. Šajā čempionātā no Latvijas piedalījās 76 gadus vecais atvaļinātais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) virsnieks, Latvijas armijas majors Zigurds Irbe.

Pārvarot lielas finansiālās grūtības, pat aizņemoties naudu ceļam un pārnakšņošanai, bet nekad nezaudējot uzticību savām spējām, izcilais sportists un Latvijas tēla spodrinātājs Zigurds Irbe izcīnīja 1. vietu (zelta medaļu) 5 km soļošanā un bronzas medaļu 20 km distancē.

Šeit jāmin, ka izcilais sportists jau ir daudzkārtējs čempions soļošanā. Kopš 1990. g., viņš ir piedalījies gandrīz visos šādos čempionātos ar izciliem rezultātiem – 8 reizes Eiropas čempions soļošanā un 5 reizes Pasaules čempions dažādās soļošanu distancēs. Līdzīgi, 2010. gadā Pasaules vieglatlētikas čempionātā Kanādā, Zigurds Irbe izcīnīja 1. vietu (zelta medaļu) 3 km soļošanā, 1. vietu 10 km soļošanā un 1. vietu komandu sacīkstēs; šajās komandu sacīkstēs 2. vietu ieguva ASV un 3. vietu Vācija. Vēlos šeit tālāk pastāstīt, kas ir Zigurds Irbe, jo par viņu ir ļoti maz kas rakstīts.

Majors Zigurds Irbe ir dzimis 1936. gadā, Abrenes apriņķī, Linavas pagastā. Tēvs bija Latvijas Armijas virsnieks-robežsargs līdz 1940. gadam, dienot kā robežsargu kordona saurieši sardzes priekšnieks. Padomju Savienības režīma laikā tēvs tika apcietināts un izsūtīts uz Sibīriju, kur sodu viņš izcieta Vorkutā; māti apcietināja 1948. gadā par partizāņu atbalstīšanu, un viņa izcieta sodu Intā, kas atrodas pie polārā loka Urālu kalnu tuvumā.

Zigurdu un viņa māsu audzināja tēva vecāki. Pēc Gulbenes vidusskolas beigšanas, Zigurda vēlme bija iestāties Latvijas Universitātē, bet tas ceļš viņam bija liegts, jo viņa vecāki bija izsūtītie; 1956. g. viņš tika iesaukts PSRS armijā un pēc tam tika nosūtīts uz Baltkrievijas kara apgabala, kur viņš specializējās sapieros, pabeidzot sapiera seržanta skolu; vēlāk, 1959. gadā, viņš beidza sapieru kara skolu, iegūstot virsnieka pakāpi; pēc šīs skolas beigšanas, viņš atkal tika nosūtīts uz Baltkrieviju, kur viņš dienesta laikā sāka pievērsties sportam, gūstot izcilus panākumus biatlonā un soļošanā, pat ierindojoties Baltkrievijas izlasē, kā arī izpildot sporta meistara normatīvus abos sporta veidos.

Tomēr, Zigurda Irbes mērķis bija atgriezties dzimtenē, un 1961. gadā, viņš nokārtoja eksāmenus Rīgas Sporta institūtā, kas pavēra viņam iespēju demobilizēties no PSRS Armijas, atgriezties Latvijā un studēt; pēc Sporta institūta absolvēšanās, viņš strādāja Sporta institūtā, bet vēlāk sporta pārvaldē. Blakus saviem darba pienākumiem, Zigurds turpināja piekopt sportu un izcīnīja vairākkārtējus Latvijas čempionātus soļošanā dažādās distancēs. Tā kā viņa vecāki bija represētie, viņam tika liegta iespēja piedalīties sporta sacīkstēs ārzemēs ārpus PSRS.

Sākoties atmodai, Zigurds bija aktīvs līdzdalībnieks Tautas frontē; barikāžu laikā viņš aktīvi piedalījās kopā ar saviem sportistiem, Latvijas Ministru padomes apsardzē, ko tajā laikā vadīja tagadējais Daugavas Vanagi Latvijā (DVL) valdes priekšsēdētājs atv. brigādes ģen. Juris Vectirāns. Pēc puča, 1991. g. 10. septembrī, Zigurds Irbe kļuva par robežsargu instruktoru rotas komandieri Mālpils Robežsargu mācību centrā, kur arī notika pirmais atjaunotās Latvijas robežsargu zvērests. Pēc šī zvēresta, pirmie Latvijas robežsargi devās uz Austrumu robežu.

1991. g. decembrī jaunais Latvijas Aizsardzības ministrs Tālavs Jundzis piedāvāja Zigurdam darbu – iekļauties Latvijas Karaskolas veidošanā; jau 19. decembrī viņš kopā ar citiem virsniekiem pieņēma piedāvājumu un iesaistījās mācību programmu izstrādē. Ar 1992. g. 12. februāra Aizsardzības ministra pavēli, notika Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) sākotnējā veidošana. Pirmās NAA kadetu mācības notika Mālpilī tā paša gada 6. aprīli, jo PSRS karaspēks un krievu OMON vienības tad vēl atradās Latvijā un aizņēma tagadējo NAA un citas ēkas. NAA mācībspēku sastāvā Zigurds Irbe tika iecelts par Sporta katedras vadītāju, paralēli arī pasniedzot kadetiem sapieru mācību kursus. Viņš arī ir vairakkārt minējis, ka Daugavas Vanagi ir spēlējuši ievērojamu lomu sporta ekipējuma iegādē NAA vajadzībām, kas ir ievērojami palīdzējis ar kadetu fizisko audzināšanu.

Paralēli saviem mācību pienākumiem NAA, Zigurds turpināja piekopt sportu. Jau 1992. g. Kristiasandrā, Norvēģijā viņš izcīnīja sudraba medaļu soļošanā 5 km distancē, tādējādi iegūstot pirmo medaļu atjaunotai Latvijas Armijai; šo procesu, jau daudzgadīgo medaļu iegūšanas tradīciju, Zigurds ir atkārtojis gandrīz katru gadu pēdējo 20 gadu sprīdī. Kopumā viņš ir izcīnījis 13 zelta medaļas, kā arī labu skaitu sudraba un bronzas soļošanā dažādos Eiropas un Pasaules veterānu čempionātos sava vecuma grupā. Apsveicu Zigurdu Irbi ar viņa izcilajiem panākumiem un ar daudzgadīgo Latvijas tēla spodrināšanu.

Andrejs Mežmalis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com