Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Piparkūkas Adelaides Vanagmājā

Sākas gatavošanās Ziemassvētkiem

Laikraksts Latvietis Nr. 228, 2012. g. 5. nov.
Ilga Vēvere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DV

Daugavas Vanagi

No kreisās: Paulīne, Biruta, Dzidra, Vera, Geņa, Anniņa, Rasa, Rasma, Ilzīte. Aizmugurē: Velta un Irmgarde. FOTO Ilga Vēvere.

Māris un Geņa. FOTO Ilga Vēvere.

Piparkūkas. FOTO Ilga Vēvere.

Ikmēneša DV Adelaides nodaļas Vanadžu kopas sanāksmē nolēma atkal gatavot piparkūkas. Pamudinājums laikam bija tuvojošās Kultūras dienas un nemitīgie jautājumi – kad vanadzēm būs piparkūkas? Tautas balss tika uzklausīta, un kopas vadītāja Regīna aicināja talciniekus un sadalīja darbus, Aija sagādāja nepieciešamās izejvielas, jo piparkūkām bija viņas recepte, pārējie meklēja pannas un instrumentus. Ātri pienāca liktenīgais 15. oktobris, un izrādījās, ka ir 15 talcinieki, bet nākamajā dienā to jau bija veseli 22. Patīkami, ka arī daži vanagi nekautrējās piedalīties šajā darbā. Lai sanākušie nedomātu, ka te būs tikai kāda izklaide, Aija jau agri no rīta mājās bija sagatavojusi pirmo mīklas laidienu.

Un tad tikai sākās! Māris rullēja mīklu metru garās lentās ar savu speciālo makaronu ierīci, pieredzējušās formu meistares Vera, Biruta, Dzidra, Anita, Rasma, Rasa, Ilzīte, Paulīne, Anita, Anniņa veidoja daždažādas formas, Artūrs ar māksliniecisku izjūtu klāja glazūru (pilnās pannas obligāti bija jānoliek viņam pie kreisās rokas), Geņa un divi Jāņi kārtoja riekstus, Velta, Irmgarde un Regīna darbojās karstajā pozīcijā – pie krāsnīm, Aija komandēja un Ilga maisīja mīklu, un abas pēc tam mīcīja tā, ka lielais virtuves galds knapi varēja noturēties savās ieņemtajās pozīcijās. Gatavās piparkūkas nonāca uz Induļa svariem un tad maisiņos.

Tā čakli darbojoties ar rokām, sprēgājot jautriem komentāriem, pannas pildījās ar kārumiem un gaisā virmoja sendienu Ziemassvētku aromāts. Vispirms tika gatavotas Ziemassvētku sveiciena paciņas gandrīz vai 100 vecajiem tautiešiem.

Nepaēdis strādnieks nav nekāds strādnieks, tādēļ bija padomāts arī par pusdienām un, kā jau latviešiem pieņemts, ar saldo ēdienu nobeigumā. Kas ir pats gatavojis piparkūkas, tas zina, cik tas ir fiziski grūts darbs un it īpaši cienījamu gadu cilvēkiem, bet neviens no talciniekiem nesūkstījās. Pusdienlaiks deva labu atelpu un atjaunoja izsīkušos spēkus, un darbs turpinājās. Uz dienas beigām valodas gan kļuva klusākas, bet manāmi atspirga, kad tika paziņots par pēdējā laidiena nodošanu Mārim rullēšanai.

Bet ar piparkūkām pirmdiena nebeidzās, jo daļa no čaklajām vanadzēm vakarā vēl devās uz kora mēģinājumu.

Nākamajā rītā sākās viss no gala, un neviltots prieks bija par vēl pieciem piparkūkniekiem. Tagad gan vairs smarža no krāsnīm nelikās tik sentimenta piepildīta, drīzāk jau virmoja gandarījums par raženo veikumu. Neliels garīgs satricinājums iestājās, kad pēkšņi pazuda elektrība – tas nozīmēja visa procesa apstāšanos, bet par laimi, pārtraukums nebija ilgstošs.

Pēcpusdienā negaidīti ieradās nodaļas priekšnieks Imants Kronītis. Kas nu būs! Izrādījās, ka smarža bija aizplūdusi pat līdz viņa mājai. Sākumā esot domājis, ka vanagmāja liesmās, tāpēc aši traucies šurpu, pa ceļam paķēris pāris tilpumus ar dzēšamšķidrumu. Kad nu izrādījās, ka vainīgas ir piparkūkas, tad nolēma, ka nevar tak' mantu laist postā un saturam pievienoja dedzīgus pateicības vārdus čaklajiem darītājiem.

Tā, lūk, Adelaidē sāk gatavošanos Ziemassvētkiem!

Ilga Vēvere
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com