Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Rakstniece Ilze Indrāne un viņas „Divpadsmit logi“

Divpadsmit neuzrakstīto romānu fragmenti

Laikraksts Latvietis Nr. 234, 2012. g. 12. dec.
Dace Zvirgzdiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Divpadsmit logi“ vāks.

1. rindā centrā Ilze Indrāne, viņai blakus bērni Ieva un Juris ar jaunāko dēlu Tomu, Ievas meita Austra. Stāv vedekla Līga ar meitu Māru, Andris Bērziņš, Ievas bērni Lelde un Reinis. Darba un mācību dēļ svētkos nepiedalījās Jura vecākie dēli Jānis un Miks. FOTO Laima Garā.

Rakstniece Ilze Indrāne jau 50 gadus dzīvo Latvijā, Praulienas pagasta Lejaszīlēs, bet vēl 6 rudeņus agrāk, 1956. gadā, viņa sāka strādāt toreizējā Praulienas 1. septiņgadīgajā skolā. Viņa ir septiņu romānu, četru lugu, deviņu grāmatu bērniem un par bērniem, miniatūru, eseju, publicistisku rakstu autore. Ja mirklī jānosauc nozīmīgākie no tiem, prātā nāk viņas pirmais romāns Lazdu laipa (1963) par 1960. gadu jauniešiem Ūdensnesējs (1971), Zemesvēzi dzirdēt (1984), Putnu stunda (1996), Dievsunīši (2007). I. Indrāne nav daudzrakstītāja, katru lappusi viņa ilgi pārdomā, raksta nesteidzoties (joprojām ar roku!), sagaida pārrakstīto tekstu, ko daudzkārt labo un slīpē, līdz izšķiras dot publicēšanai. Pēc iznākšanas vēl paiet labs laiciņš, līdz viņa it kā atvadās no šiem varoņiem, atļaujot tiem aiziet savā dzīvē, un tikai tad sāk domāt par ko citu.

Šogad 23. aprīlī viņa atzīmēja 85 gadu jubileju un ap to pašu laiku saņēma ziņu par apbalvošanu ar Triju Zvaigžņu ordeni. Brauciens uz Rīgu, lai to saņemtu, rakstnieci mazliet biedēja, tāpēc Valsts Prezidents Andris Bērziņš viņai to pasniedza Madonas muzejā 15. jūnijā, klātesot viņas ģimenei, Madonas novada vadībai, draugiem. Prezidents minēja, ka, lemjot par ordeņa piešķiršanu, nevienam nav bijis šaubu, ka rakstniecei tas pienākas, visi tikai brīnījušies, ka viņa to vēl līdz šim nav saņēmusi. Septembrī parādījās informācija par Rakstniecības atbalsta fonda dibināšanu ar Valsts prezidenta piedalīšanos. A. Bērziņš pats intervijā Latvijas Avīzei atzīmēja, ka viņu ļoti iespaidojusi tikšanās un saruna ar rakstnieci, kuras darbus viņš zina kopš jaunības, jo pats pieder pie Lazdu laipas paaudzes.

Nupat 21. novembrī Ilze Indrāne ar lasītājiem muzejā tikās atkal, sava jaunā stāstu krājuma Divpadsmit logi atvēršanas svētkos. Viņa pati tos vērtē kā savu divpadsmit neuzrakstīto romānu fragmentus. Daži no šiem stāstiem un tēlojumiem savulaik iespiesti žurnālā Karogs, citi izkaisīti avīzēs. Pagājušajā ziemā izdevās rakstnieci pierunāt tos apkopot grāmatā. Nodomu atbalstīja apgāds Nordik un tā uzmanīgās redaktores Inta Čaklā un Ieva Janaite, kā arī Latvijas Kultūrkapitāla fonds un Madonas novada dome.

Sagadījies, ka svētki notika tūlīt pēc valsts dzimšanas dienas. Ziņkārības testa varonis, puisis no 9. klases, atbildot uz jautājumu, ko viņš darītu, ja viņam būtu ļoti daudz naudas, atbild, ka nopirktu Latviju, lai tā nepazustu… „Piedodiet, bet es vēl… nezinu, kādos jūras dziļumos, kādos Debesu augstumos guļ tānaudiņa, kas glābs un pasargās, un darīs Latviju par katram latvietim svētu privātīpašumu.“ (I. Indrāne. Divpadsmit logi). Ja ir kaut viens jauneklis, kas tā grib palīdzēt savai zemei, tad varam priecāties. Par skaistāko viņa uzskata Taisnās vagas un Maizes patiesību, par sava mūža augstāko pagodinājumu – ievēlēšanu Sirdsapziņas Parlamentā 1997. gadā, kur joprojām turpina darboties ar intervijām, rakstiem presē, daiļdarbiem.

Dace Zvirgzdiņa Madonas muzejā
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com