Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jaunatne par saprašanos

Kanberas meitene mācās latviešu valodu Lielvārdes skolā

Laikraksts Latvietis Nr. 76, 2010. g. 17. febr.
Baiba Haringtona - (Harrington)


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Zaiga

Zaiga Lielvārdē.

Zaiga Tomane (Thomann) ir dzimusi un uzaugusi Kanberā. Viņai ir 17 gadi, un viņa ir beigusi vidusskolu Austrālijā. Nu it kā būtu jāiet universitātē. Bet Zaiga ir sadomājusi, ka pirms universitātes viņa grib pavadīt vienu gadu kādā vidusskolā Latvijā, lai iemācītos latviešu valodu. Domāts, darīts! Un nu Zaiga jau kādas 6 nedēļas iet Lielvārdes vidusskolā, YFU skolēnu izmaiņas programmas ietvarā. Zaigas mātei Leldei Vītolai ir stingri ieteikts neatbalstīt meitu ar padomiem vai psiholoģiski. Tā esot viesģimenes atbildība. Svarīgi esot izveidot stipras saites ar vietējo ģimeni. Mātei arī ciemos neieteic braukt. Meita būšot noilgojusies pēc mājām, un gribēšot braukt mātei līdz atpakaļ uz Austrāliju.

Vispirms nedaudz par YFU (Youth for understanding – Jaunatne par saprašanos). Tā ir starptautiska skolēnu un jauniešu apmaiņas organizācija, tā darbojas bezpeļņas un ir politiski un reliģiski neitrāla. Šīs organizācijas sākums bija 1951. gadā, kad Vācijas jauniešus sūtīja uz Ameriku, lai tie iemācītos, kā demokrātija darbojās. Kopš tā laika YFU ir strauji augusi, un apmaiņas programmās katru gadu piedalās tūkstošiem jauniešu no visas pasaules. Latvijā YFU darbojas kopš 1990. gada. Tā dod iespēju jauniešiem no ārzemēm pavadīt mācību gadu kādā no Latvijas pilsētām, apmeklēt vidusskolu, dzīvot kādā latviski vai krieviski runājošā viesģimenē un iemācīties latviešu vai krievu valodu. YFU mājas lapas vietne Latvijā ir – http://www.yfu.lv/. Pagājušā gadā Lielvārdes skolu apmeklēja YFU izmaiņas skolnieks no Taizemes, bet šogad Latvijā ir skolnieki no Vācijas, Šveices, kā arī no Taizemes.

Zaiga no Austrālijas izlidoja 2. janvārī. Pa ceļam Frankfurtes lidlaukā pamatīgi sniga. Lidojums no turienes uz Rīgu aizkavējās. Zaigai uznāca šaubas. Vai braukt tālāk? Vai būs droši lidot apsalušā lidmašīnā? Bet Zaiga saņēmās. Ne par velti viņas otrais vārds ir Lāčplēse! Lielvārdē viņu uzņēma jauka viesģimene ar trim bērniem. Ģimenē Zaigas vecumā ir dvīņu meitene un zēns. Ir arī vecāks zēns. Zaiga priecājas, ka tiem patīk dzīt jokus. Zaigai ir pašai sava guļamistaba. Un pat ziemas vidū vāzē bija puķes!

Un pirmie iespaidi? Sniegs! Lielvārdē nemitīgi sniga. Sniga dienu un sniga nakti bez apstājas. Tā dienu pēc dienas. Par laimi skola ir pāri ceļam. Var kājām aiziet. Bet uz skolu nevar iet, tā kā Austrālijā ar tikko izmazgātiem slapjiem matiem. Mati ir kārtīgi jāizžāvē, citādi sasals! Lielvārdes skolotāji un skolēni ir ļoti jauki. Bieži smejas. Daudzi ir zilačaini. Skolas stundas notiek latviešu valodā. Zaiga bēdājas, ka literatūras un vēstures stundās viņa ne vārda nesaprot. Lai kavētu laiku, zīmē. Matemātikas un fizikas stundas Zaiga saprot, jo to vielu ir jau izmācījusies Austrālijā un zina arī pareizās atbildes. Bet ko lai dara, ka nemāk latviski atbildēt?

Ar Zaigu skolnieki, skolotāji un viesģimene runā angļu valodā, jo viņi to prot un labprāt izmēģina. Bet ir arī viena skolotāja, kura ar meiteni runā latviešu valodā, bet lēnām, un visu atkārto otrreiz. To skolotāju Zaiga sevišķi mīl! Zaiga ir arī sākusi iet mākslas skolā. Bērni tur esot 6-12 gadu vecumā. Varbūt taisni no maziem bērniem varēs iemācīties valodu? Un izrādās, ka mākslas skolā latviešu valoda ir nepieciešama, ja grib sazināties ar skolotājiem.

Piedzīvojumi nāk viens pēc otra. Pirmais tusiņš pie draugiem. Kas to būtu domājis, ka līdz būtu jāņem skābi gurķi kā uzkoda? Slēpošana, slidošana, kino Rīgā, satikšanās Rīgā ar YFU pārstāvjiem. Prieki, ka par viņas izteicieniem visi smejas. Un kā var nesmieties, ja skuķis saka – Es Tevi mīlu, kā ceptu pīli!? Bet visvairāk Zaiga priecājās par to, ka viņai uzdod atbildīgus darbus. Angļu valodas stundā divu stundu garumā Zaiga stāstīja par Austrāliju un rādīja bildes. Par saviem piedzīvojumiem, atklājumiem un pārdomām viņa raksta tīmekļa vietnē http://zaiga-ayearaway.blogspot.com/ . Zaigai garš gads stāv priekšā, un uznāk arī ilgas pēc savējiem un mājām. Bet prieku netrūkst!

Baiba Haringtona
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com