Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Austrālijā un Latvijā

Ulda Brūna pārdomas pēc Austrālijas ceļojuma

Laikraksts Latvietis Nr. 242, 2013. g. 31. janv.
Uldis Brūns -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Uldis Brūns pie džakaranda kokiem. FOTO no Ulda Brūna personīgā arhīva.

Es esmu atgriezies atpakaļ Rīgā pēc septiņu nedēļu strādājošās/atpūtas Austrālijā. Kā sanāk, tas ir vienu nedēļu par katru nodzīvoto gadu Latvijā. Laimējās būt Adelaidē tajā laikā, kad Džekaranda (Jacaranda) koki zied un met zemē savus lillā ziedus.

Man nav ko stāstīt Jums, ka 54. Kultūras dienas Adelaidē, kuras es apmeklēju un kas ir jau plaši aprakstītas avīzes slejās, bija izcilas. Es nevaru atcerēties, kad pēdējo reizi biju redzējis tik daudz skatītājus Tālavā, kā nesenā Kopkora koncertā. Rīgā arī mūsu Adelaides Kultūras dienas bija ievērotas, vairāk par to, ka Kultūras ministre bija atceļojusi uz valsti, kuru gandrīz visi latvieši uzskata par sapņu zemi, un it kā, viņu domās, uz atvaļinājumu. Mēs taču visi tik guļam pludmalē.

Viens citāts, kā piemērs, no Valsts kontrolieres Ingūnas Sudrabas intervijas Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā – „Runājot no morāli ētiskā aspekta, grūti saprast – vai tiešām komandējumā bija jādodas laikā, kad visa pasaule svin Ziemassvētkus un Jauno gadu. Un cik šāds komandējums var būt produktīvs.“ Varētu domāt, ka persona Valsts kontrolieres amatā pirms komentāriem, būt vispirms painteresējusies, kāpēc šis laiks, kad Austrālijas latviešu kultūras darbinieki un lielāko tiesu aktīvie latvieši ierodas Adelaidē, bija tik nozīmīgs, un kāpēc no Austrālijas latviešu puses kultūras ministres viesošanās šajā laikā bija tik augsti novērtēta. Tas daudziem šeit maz interesē, labāk uzreiz nomelnot cilvēku.

Bet pietiek par politiku. Labāk pastāstīšu par maiņām, kuras es ievēroju Adelaidē, kur uzturējos lielākoties. Es ievēroju, cik daudz lieli, miljoniem dolāru vērti projekti paveikti, gan jauni tilti un ceļi, kā arī apgabali, kur ūdens tiek uzturēts un attīrīts vēlākai lietošanai. Lielie ceļi pilsētā palikuši zaļāki, jo koki gar malām izauguši pa maniem prombūtnes gadiem, bet es ievēroju, ka zāle gan netiek laistīta tik brīvi, kā iepriekšējos gados. Tas jau ir pašsaprotami, jo arī lietus lija tikai divas reizes visā manā viesošanās laikā. Starp citu, es esmu pa šiem gadiem arī pieradis cilvēkiem iet garām par labo pusi kā Latvijā, un sanāca daudzreiz piedomāt, lai nesaskrietos. Ejot pār ielai arī kādreiz jūk, uz kuru pusi jāskatās.

Man sanāca iet vienā ļoti karstā dienā uz pavalsts iestādi maksāt kādu rēķinu. Slīdošās durvis ēkai nestrādāja, un ēkas iekšpusē izskatījās samērā tumšs. Es domāju, ka laikam elektrība izsista. Redzēju, ka ir arī virpuļdurvis (revolving doors) un gāju tik iekšā, bet tās arī man nestrādāja. Darbinieki gan iekšā rādīja man, lai eju uz otro pusi, tad izgāju, izmēģināju atkal slīdošās durvis, bet tās nestrādāja. Atnācu atpakaļ un mēģināju atkal pa labo pusi tikt caur virpuļdurvīm, un tad sapratu, ka jāiet pa kreiso pusi iekšā. Darbinieki tik smīnēja, un es jutos kā no mēness atlidojis.

Sanāca piedzīvot Adelaidē +45C grādus, bet atkal atgriežoties Rīgā, pie –20C grādiem. Man pašam liekas, ka –20C ir vieglāk panesams nekā +45C grādu karstums. Man dzīvoklī ir kaut cik silti, bet tikai vienā istabā, kur es guļu un strādāju. Visās pārējās istabās var uzturēties, ja ir mice galvā, šalle ap kaklu un drēbes dubultā kārtā, jo vecie radiatori ar centrālo apkuri nevar pavilkt. Vecie dubultie logi arī nav vairs tik efektīvi kā agrākos gados. Smērējot sviestu uz maizes brokastu laikā, es ievēroju, ka sviests, kas stāvējis uz virtuves galda, ir cietāks nekā tas, kas turēts ledusskapī. Manā virtuvē vēsāks kā ledusskapī! Sapratu, ka būs laikam jātur ledusskapja durvis vaļā, lai virtuve sasilst līdz ledusskapja līmenim!

Nedēļas nogalē būs kārtējā Austrālijas dienas kriketa spēlē, kā pagājušā gadā atkal pie Raiņa pieminekļa Esplanādē. Paredzēts, ka būs –20C, bet spēle notiks tik un tā. Jācer tik, ka saule uzspīdēs.

Uldis Brūns
Laikrakstam „Latvietis“
24. janvārī 2013. g.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com