Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dzintra Geka un Pēteris Vasks Amerikā

Tiekas ar Amerikas latviešiem un izrāda filmas

Laikraksts Latvietis Nr. 243, 2013. g. 8. febr.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Vasks un Dzintra Geka Austrālijā 2009. gadā.

Kinorežisore Dzintra Geka janvāra beigās bija Čikāgā, lai filmētu materiālu savai jaunajai filmai par dīpīšu nometņu bērniem – Dieva putniņus. Tālāk viņa vienu nedēļu devās uz Ņujorku. Grupā bija operators, scenārija autors un režisore Dzintra Geka.

„Latvijas kultūrkapitāla fonds mums iedeva naudu lidmašīnas biļetēm, tālāk jātiek galā pašiem, tieši tā bija 90-to gadu sākumā,“ stāsta Dzintra. Viņas dzīvesbiedrs komponists Pēteris Vasks arī brauca līdzi par savu naudu, un Čikāgas piecīši viņam sagādājuši elektriskās klavieres, lai viņš var pa šo laiku komponēt. Ar komponistu bija izteikuši vēlēšanos tikties vairāku radiostaciju un festivālu pārstāvji Čikāgā un Ņujorkā.

Dzintra Geka un Pēteris Vasks bija uzaicināti Vašingtonā uz Latvijas vēstniecību, lai tur tiktos ar latviešu-amerikāņu auditoriju. Režisore stāsta: „Mums līdzi ir videoieraksts no Doma baznīcas, kurā pagājušā gada 28. novembrī atskaņoja Pētera Vaska jauno skaņdarbu Mātes Terēzas lūgšanu – Lord Open Our Eyes. To atskaņoja Radio koris un orķestris Simfonieta Rīga.

Pēdējā laikā Pētera mūzika pasaulē daudzkārt tiek izmantota baleta izrādēs, mazāk filmās un teātrī... interesanti, ka šobrīd slavenākais latviešu teātra režisors Alvis Hermanis Pētera skaņdarbu Viatore bija pielietojis izrādē Berlīnes teātrī, iestudējot M. Gorkija lugu Vasarnieki.“ Pēterim Vaskam 2012.  gada oktobra beigās bija arī pirmatskaņojums Amsterdamā – skaņdarbs slavenajai čellistei Sol Gabettai, bet tikko janvāra sākumā Augsburgā (Vācijā) bija baleta viencēliena Dona nobis pacem pirmizrāde ar Pētera Vaska mūziku. Viencēliens ir daļa no baleta uzveduma Varoņi (Heroes). Baleta viencēliena horeogrāfs ir franču izcelsmes dejotājs un horeogrāfs Stefans Delatrs.

Amerikā Dzintra Geka izrādīja filmu Gvido Zvaigzne par barikādēm (filma ieguvusi Patras festivāla balvu kā labākā dokumentālā filma), filmu Ķekava – Omskas apgabals 1949, kura tik ļoti patika Austrālijas latviešiem un fragmentus no topošajām filmām Dieva putniņi (pirmizrāde būs 2014. gada 18. novembrī) un Kur palika tēvi (pirmizrāde būs 2013. gada novembrī).

Svētdien, 20. janvārī Čikāgas Latviešu biedrības zāle bija pilna ar latviešiem, arī iebraucēji un jaunāka gadagājuma cilvēki gribēja dzirdēt un redzēt filmas, kā arī tikties ar Pēteri Vasku un Dzintru Geku. Režisore stāsta: „20. janvāris bija tā diena, kad 1991. gadā sašāva Gvido Zvaigzni, tāpēc viņam veltītā filma izsauca emocijas un asaras. Skatītājiem, kā vienmēr, izsauca interesi sibīriešu likteņi. Pēc filmas Ķekava – Omskas apgabals 1949 klātesošie tika pacienāti ar filmas varones Birutas Sējas cepto maizi. Uz tikšanos bija atnākuši trimdas bērni, kuri bērnību pavadījuši DP nometnēs Vācijā. Šajā nedēļā mēs viņus intervējam un filmējam – Albertu Legzdiņu, Juri un Māru Kīnus, Olitu Kīnu, Aivaru Osi, Ivaru Antēnu, Jāni Vilciņu, Ilmāru Bergmani, Idu Rautenšildi un citus.“

Tālāk intervijas turpināja Ņujorkā. 2012. gada maijā, kad režisore un komponists bija Austrālijā, Dzintrai izdevās dažus DP nometņu bērnus intervēt arī Austrālijā. Dzintra stāsta: „Ceram darbu turpināt, gādāt līdzekļus, lai filma izdotos, filmas pirmizrāde plānota 2014. gada 18. novembrī.“

Materiālu sagatavoja Ilze Nāgela
Speciāli laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com