Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ledus iet!

Lielupē, Aiviekstē, Daugavā

Laikraksts Latvietis Nr. 254, 2013. g. 25. apr.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lielupes tilts. FOTO Aina Gailīte.

Gostiņi. FOTO Aina Gailīte.

Gostiņi. FOTO Aina Gailīte.

Pļaviņas – aizsargmūris. FOTO Aina Gailīte.

Pļaviņas – aizsargmūris. FOTO Aina Gailīte.

Pļaviņas – pārrauts aizsargmūris, kas paglāba pilsētu no ledus. FOTO Aina Gailīte.

Pļaviņas – pārrauts aizsargmūris, kas paglāba pilsētu no ledus. FOTO Aina Gailīte.

Skats uz Kokneses pilsdrupām no „Likteņdārza“ skatu laukuma. FOTO Aina Gailīte.

15. aprīlis. Metu visus darbus pie malas un daudz nostaigāju; pat pirmo biti noķēru. Redzēju daudz, daudz dzērvju kāšos, stārķu barus riņķojam, zosis lidojam, pie krūmiem gandrīz no kāju apakšas uzskrēja divas irbes, cīruļi debešos trallināja! Lielupē ceļas ūdens līmenis, šur tur ir applūdis.

16. aprīlis. Jūrmala, Sloka; šodien ap plkst. 11 Lielupē gāja ledus. Es to izdzirdēju pa gabalu, tad gāju skatīties. Pie Slokas papīrfabrikas upes līkumā ledus vārījās kā katlā. Vietām ledus acu priekšā aprija niedres un uzara augšā melnu vagu. Straume pamatīga. Putnu maz, tie paši lavierē starp ledus gabaliem, kaijas protams vizinās. Bijušās pārceltuves betona bluķi apkrauti ar milzu ledus klučiem. Tagad upe vaļā visā platumā un nu tik jāgaida ledus no dienvidiem. Krasts bija pilns ar skolas bērniem, skolotāja arī līdzi skatījās lielām acīm.

17. aprīlis. Ledus iet. Straume pamatīga, ledus gabali pie krasta brakšķ vien, un visu laiku ejot gar upi, dzirdama specifiska skaņa. Drosmīgi izgāju caur Papīrfabrikas pamestajiem mūriem. Šeit var redzēt upes līkuma krasta stiprinājumu.

21. aprīlis. Šodien braucu skatīties ledus krāvumus Gostiņos pie Aiviekstes/Daugavas, Pļaviņās. Vispār neiedomājami skati. Zied jau arī baltās vizbulītes Skrīveru Dendroloģiskajā parkā un Likteņdārzā pie Daugavas. Gostiņos, kur Aiviekste ietek Daugavā, ir ļoti augsti krasti un pat pašā augšā bija sadzīti ledus bluķi. Ūdens spēks ir bijis drausmīgs. Labi vēl, ka kalna galā nenogāza Līgo jāņuguns kārti ar mucu!

Pļaviņās piektdien, 19. aprīlī applūda divas paralēlās ielas no upes. Svētdien ūdens jau bija noskrējis, šur tur atstājot pa ledus bluķim, kam bija izdevies pārkļūt pār aizsargsienu. Tas tik tiešām ir paglābis pilsētu no ledus! Bet gar krasta aizsargsienu ir pamatīgi ledus kalni. Vairākām mājām pēc slapjajām sienām var noteikt, cik augsts bijis ūdens līmenis. Arī Daugavas otrs krasts ir balts no ledus kalniem. Daugavā iet ledus, līcīšos vēl saglabājies saplaisājis ledus.

No Likteņdārza jaunā skatu laukuma var redzēt peldam dažāda lieluma ledus gabalus. Skrīveru Dendroloģiskā parka krasta takas un soli applūduši, egles un citi koki stāv ūdenī. Šajā vietā ir ļoti augsts krasts un pašam parkam nekas nedraud, tur zied zilās un baltās vizbulītes.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com