Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Andra Klausa likteņstāsts „Gājputns“

Sidnejas Latviešu teātra izrāde maijā

Laikraksts Latvietis Nr. 254, 2013. g. 25. apr.
Judīte Šmite -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLT

No kreisāš puses sēž: Ilze Viļuma, Jānis Grauds, Ilona Brūvere. Stāv: Jānis Čečiņš, Inese Pētersone, Linda Ozere, Elga Raša (Rush), Kira Bruzgule, Tija Lodiņa, Judīte Šmite (režisore), Andrejs Mačēns, Sanita Maulāne, Edgars Greste un Ojārs Greste. Trūkst Vija Spoģe-Erdmane un Pēteris Erdmanis. FOTO Sandra Damnica.

Drusku vēlos pastāstīt par izrādi Gājputns, ko Sidnejas Latviešu teātris uzvedīs 4. un 5. maijā. Šis ir likteņstāsts, kas ir savīts no mūsu vecāku un vecvecāku nostāstiem.

Kad Austrālijas Latviešu teātris 1994. gadā Melburnā uzveda Māras Zālītes Pilna Māras istabiņa, tad dažiem dalībniekiem (Sandrai Damnicai, Andrim Klausam un man) radās doma, ka mūsu ģimenēs arī ir stāsti, no kuriem mēs varētu savīt iestudējumu. Sandrai bija ideja par savas vecmāmiņas Antonīnas, gaitām. Viņai tad bija jau 95 gadi, un viņas atmiņas vēl spilgtas un aizkustinošas. Mēs ar Andri tikmēr sākām runāt ar saviem radiem un paziņām un tā, palēnām, savijām daudzus no šiem stāstiem viena likteņstāstā – Annas stāstā – Gājputns.

Mūsu teātra likteņstāsts iesākas 1901. gadā, kad Anna piedzimst, un vijas cauri diviem pasaules kariem, līdz viņas gaitas beidzās Austrālijā 1966. gadā, vecoļaužu mītnē.

Izrāde iesākas, kad Anna (vecumā) sēž dārzā un baro iemīļotos putniņus un iegrimst atmiņās. Skatuvē parādās Anna (jaunībā), un tā viņas atmiņas fiziski tiek iekļautas skatuves ainās. Šajā likteņstāstā ir tēls diriģents, kurš vada un spēlējas ar Annas dzīvi, un koristi, kuri iemieso viņas ģimeni, bēgļus un dzīvē svarīgus cilvēkus. Visam cauri vijas putnu tēma ar ticējumiem, rotaļām un parādībām.

Man ir liels prieks, ka varu šeit Sidnejā iestudēt lugu – un it sevišķi tādu, kas iesaista mūsu pagātni, jo dzirdu, ka vēl šodien cilvēki saka – „Jā, es arī to piedzīvoju.“ Man arī ir ļoti liels prieks un gandarījums, ka strādāju ar Sidnejas aktieriem un skatuves darbiniekiem (Ilonu Brūveri, Ojāru Gresti, Tiju Lodiņu, Edgaru Gresti, Andreju Mačēnu, Kiru Bruzguli, Elgu Medni, Jāni Graudu, Jāni Čečiņu, Lindu Ozeri, Gintu Kārkliņu, Inesi Pētersoni), kā arī ar aktrisēm no Latvijas – Ilzi Viļumu, jau nobriedušu Latvijas skatuves mākslinieci, un Sanitu Maulēnu.

Izrādē mēs izlietosim daudzas vecas mūsu aktieru ģimeņu fotogrāfijas – no Latvijas, no bēgļu gadiem un no jaunās zemes Austrālijas, kur parādās goannas un FJ Holden automašīnas. Publikai būs ko pasmieties, atminēties un ko pārdomāt. Uz redzēšanos 4. un 5. maijā.

„Gājputns“ – režisore – Judīte Šmite. Dekoratori – Vija Spoģe-Erdmane un Pēteris Erdmanis. Sestdien, 4. maijā, plkst. 15.00. Svētdien, 5. maijā, plkst. 17.00 Sidnejas Latviešu namā.

Judīte Šmite
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com