Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Gājputna“ lidojums Sidnejā

SLT izrādes notikumi atdzīvina atmiņas

Laikraksts Latvietis Nr. 256, 2013. g. 8. maijā
Ilze Viļuma (Bonija) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
SLT

Gajputni

FOTO no Klausu ģimenes arhīva.

4. un 5. maijā Sidnejas Latviešu nams pulcināja visus teātra mīļus uz jauniestudēto izrādi Gājputns. Patiesībā šī luga pirmo reizi uzvesta pirms 18 gadiem, bet nu dienas gaismu ieraudzījusi jaunā, stilizētā Melburnas režisores Judītes Šmites redzējumā.

„Skaists izaicinājums un piedzīvojums,“ stāsta režisore, kas ar prieku uzņēmusies iestudēt šo lugu Sidnejā, „piedāvājums nāca īstajā laikā, un es biju gatava pamest Melburnu uz pāris mēnešiem, lai ar sirdi un dvēseli nodotos radošajam lidojumam kopā ar savu aktieru trupu. Viss sakārtojās pats no sevis. Vairākas reizes nomainījās aktieru sastāvs un lomu sadale, bet gala rezultāts ir lielisks, un to vislabāk, protams, var novērtēt skatītājs.“

Izrādē piedalās jau pieredzējuši, visiem labi pazīstami Sidnejas Latviešu teātra (SLT) aktieri, kā arī pavisam jauni gājputni no Latvijas, kas nupat kā ieradušies, lai īstenotu sevi un savus talantus šeit Austrālijā – Ilze Viļuma, jau pieredzējusi skatuves māksliniece, kā arī Sanita Maulāne, kas aktrises tēlā iejūtas pirmo reizi savā mūžā.

Izrādes notikumi atdzīvina atmiņas. Publika dzīvo līdzi: raud, smejas un nekautrīgi komentē vienā un otrā brīdī. Ikviens, kas sēž zālē, atminas savu lidojumu un savu stāstu, ierodoties Austrālijā – The lucky country. (Red.: angl. „Laimīgā zeme“).

Režisores modernā pieeja stāstu pasniedz netradicionālā veidā, atstājot brīvu telpu skatītāju interpretācijai. Viss sākās ar vecas kundzītes – ANNAS parādīšanos uz skatuves un viņas sarunu ar putniem. Viens pēc otra uz skatuves parādās aktieri, kas kā atmiņu tēli atdzīvina notikumus no jaunības, pirmās mīlestības, ģimenes dzīves un vēlāk jau kara laika notikumiem, pārcelšanos uz Austrāliju un dzīvi šeit. Skatītājs tiek ierauts īstā emociju virpulī.

Ja uz skatuves dzimst kaisle, ikviens sajutīs pakrūtē kādu tauriņa spārna pieskārienu, bet ainā, kad tiek pārdzīvotas kara šausmas, kad tik spilgti tiek attēlots stāsts par sabumbotām pilsētām, uzlidojumiem un ciešanām, kāda asara noritēs pat tiem, kas parasti emocijas īsti neizrāda.

Viss ir tik īsts. Tik patiess. Parunājot ar Sidnejā dzīvojošiem sirmgalvjiem, viņu pieredze un atmiņas patiesi pārsteidzoši sasaucas ar notikumiem uz skatuves. Jauniešiem – sirmgalvju mazbērniem – šī ir lieliska iespēja labāk izprast, ko pieredzējusi un piedzīvojuši viņu senči. Izrāde gan ir latviešu valodā ar pāris izteicieniem angliski, bet kā vēlāk apliecināja zālē sēdošie skatītāji, kas ne vārda nesaprata latviski, tad valodas barjera viņus neesot uztraukusi, jo emocijas un aktieru tēlojums tiešām runājis vairāk par vārdiem.

Atliek vien cerēt, ka izdosies šo lugu parādīt gan Melburnā, gan Brisbanē, sniedzot iespēju maksimāli lielam daudzumam skatītāju izdzīvot visus notikumus, kas risinās uz skatuves, sajūtot klātbūtnes efektu ANNAS dzīvesstāstā.

Krāšņs aktieru ansamblis, spēcīgs lomu tēlojums, Gājputns sevi ir pieteicis un tik ātri vis neaizlidots no skatītāju atmiņām un pārdomām. „Šī ir labākā izrāde daudzu gadu laikā!“ – teic kāda teātra mākslas cienītāja, kas ierodas aizkulisēs, lai samīļotu māksliniekus un pateiktu sirsnīgu Paldies. Arī mums, aktieriem, prieks kalpot Jums, skatītāji, parādot visdažādākos stāstus tik daudzšķautņainā redzējumā.

Bonija – Ilze Viļuma.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com