Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Magones

Magones ir leģendām apvītas

Laikraksts Latvietis Nr. 261, 2013. g. 11. jūnijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Magone. FOTO Aina Gailīte.

Magone. FOTO Aina Gailīte.

Magoņu lauks. FOTO Aina Gailīte.

Magone. FOTO Aina Gailīte.

Magone. FOTO Aina Gailīte.

Magone. FOTO Aina Gailīte.

Magones (Poppies) – tik ļoti skaistas un dažādas, viengadīgās un daudzgadīgās, savvaļas, puspildītās un pildītās un arī ar likumu aizliegtās. Latvijā sastopamas 4 magoņu sugas, un tikai miega magone jeb opija magone (Papaver somniferum) ir viena no magoņu sugām, no kuras tiek iegūts opijs un tikai miega magoņu sēklas izmanto konditorejā.

Miega magone ir atpazīstama ar tumši violeto plankumu pie zieda pamatnes, un Latvijā ar likumu tās aizliegts audzēt, par pārkāpumu draud kriminālatbildība. (Agrāk, kad miega magones auga dārzos kā nezāles, tad arī narkomāni pa nakti apstaigāja tos dārzus un visas magones izravēja.)

Savvaļā magones sastopamas daudzās valstīs, arī Latvijā un Austrālijā. Magones ir leģendām apvītas – jau antīkajā pasaulē tās sauca par Afrodītes asarām. Angliski runājošās pasaules valstīs sarkanās magones simbolizē skumjas – kritušo piemiņu.

Dārzam un pļavai ļoti piemērotas ir zīda magones (Papaver rhoeas). Magones izceļas ar to, ka skaisti ir ne tikai ziedi, bet arī ziedpumpurs un sēklenīca. Visas magones satur piensulu, vairāk vai mazāk indīgu. Magone zied ļoti īsu brīdi. Ja grib likt vāzē – jāliek pumpuros un karstā ūdenī. Sēj tieši dobē, jo nepanes pārstādīšanu.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com