Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pujenes un lupīna

Lauku krāšņums un pilsētu izsmalcinātība

Laikraksts Latvietis Nr. 262, 2013. g. 18. jūnijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pujenes un lupīna. FOTO Aina Gailīte.

Pujenes. FOTO Aina Gailīte.

Pujenes. FOTO Aina Gailīte.

„Puķes ir dabas skaistākie vārdi un hieroglifi, ar kuriem tā dara zināmu, cik mēs tai esam mīļi.“. (Johans Volfgangs Gēte)

Peonija, pujene, pojene. Peonijas ir vienas no krāšņākajām dārza puķēm, tās bagātīgi zied un smaržo; Latvijā ir ļoti iemīļotas un tiek audzētas jau apmēram 200 gadu. Dārza peoniju dzimtene ir Ķīna, tās savvaļā aug daudzās valstīs, arī kalnos 4 km augstumā.

Latvijā visplašāk izplatītās ir pienziedu peonijas – lakstveida/lakstainās (Paeonia lactiflora) zied jūnijā-jūlijā, un modē nākušas arī kokveida/krūmveida (Paeonia arborescens) zied jau maija beigās. Ziedu pamatkrāsa ir rozā, sarkana un balta. Ziedi ir vienkārši vai pildīti. Pujenes var visu mūžu augt vienā vietā un savu patieso krāšņumu sasniedz 15 gadu laikā. Ziedēšanas vecumu sasniegušie potētie peoniju šķirņu stādi ir dārgi – 50 līdz 150 Ls. Lakstveida peonijām rudenī virszemes daļa nosalst, bet krūmveida peonijas tikai nomet lapas, tās virszemes daļas pārkoksnējas.

Ir zināmas vairāk par 300 kokveida peoniju šķirņu un vairāk par 10 000 lakstveida peoniju šķirņu. (Aldonis Vēriņš 300 peoniju šķirnes: Krūmpeonijas; Audzēšana).

Bieži lielos dārzos vai pie lauku mājām pujenes labi sadzīvo ar lupīnu (Lupinus). Eiropā ievestās lupīnas ir pārgājušas arī savvaļā. Vislielākā lupīnu daudzveidība sastopama kalnu zonās Andos un Kordiljēros.

Lupīnas ir dekoratīvi, vasarā ziedoši lakstaugi ar baltiem, dzelteniem, violetiem, rozā ziediem; tās neizdala nektāru, taču bitēm tās dod ziedputekšņus. Brīvā dabā lupīnas ļoti priecē acis.

Lupīnu audzē arī kā lopbarību; tikai mazalkaloīdo lupīnas šķirni.

Ir labi, ja blakus gurķiem, ķirbjiem, brokoļiem un spinātiem, aug lupīnas. Lupīnas saknes uzlabo augsni.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com