Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jāņi Pertā

Līgošana, loterija un labsajūta

Laikraksts Latvietis Nr. 96, 2010. g. 23. jūnijā
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Perta1

Kora uzvedums. FOTO Jānis Purvinskis.

Perta2

Četri Jāņi – no kreisās: Vucēns, Purvinskis, Lūks un Kukuls FOTO Jānis Purvinskis.

Jau no gadu gadiem Jāņus Pertā ir rīkojusi Latviešu biedrība. Vecos laikos tās bija lielas svinības, kad mēs īrējām lielas zāles un deju kapelas. Kādreiz gatavojām veselus uzvedumus ar kora un citu solistu piedalīšanos. Zāli pildīja pāri par simts Jāņu bērni no maliņu maliņām. Netrūka arī daždažādās Jāņu zāles gan vaiņagos, gan tāpat rokās, ar ko zālē saradās dziedādami Jāņu bērni. Jā, tās ir jaukas atmiņas par to, kas reiz bija. Tomēr, kamēr sešdesmit gados mūsu skaits ir saplacis, darītāju rokas paliek arvien mazāk, bet mēs tomēr katru gadu svinam Jāņus un bieži dažādos veidos, dažādos apstākļos. Toties Jāņu svinēšana Pertā vēl nekad nav izpalikusi.

Arī šogad līgojām citādāk nekā citus gadus. Šogad aizņēmāmies Daugavas Vanagu kluba telpas, jo, ka tā paskatāmies apkārt, gandrīz visi vanagi un vanadzes vien arī bijām. Nu tad svētdien, 20. jūnija saulainā pēcpusdienā Latviešu centra mašīnu novietne pamazām pildījās ar mašīnām un DV klubs pildījās ar līgotājiem.

Biedrība šoreiz piedāvāja loteriju, solīja paēdināt, pacienāt ar Jāņu sieru, un Viktors Mazalevskis kā jau parasti šiverējās aiz bāra un solīja, ka neviens no slāpēm necietīs. Bija jauki redzēt arī vienu otru sejiņu, kuru dažkārt reti redzam.

Ienākot kluba telpās, priekšā jau tautu meitas šiverē, uz galdiem jau maizīte un taču Jāņu siers. Uz lielā galda, kurš parasti ir rezervēts mūsu dāmu nestajiem ēdieniem, tagad skaisti salikts tīri tautisks klāsts ar loterijas mantām, par kurām tad vēlāk varēs pamēģināt izvilkt tās laimīgās lozes.

Drīz vien LAAJ vicepriekšsēdis Pertā Jānis Vucēns stājās priekšā un, pievēršot sev uzmanību, paziņoja, ka pagājušās pirmdienas avīzē Karalienes dzimšanas dienas svētku apbalvojumu listē Pertā bija norādīts, ka Rita Džonsona ir apbalvota ar OAM. Tas nu bija stipri aizkavējies apbalvojums cilvēkam, kurš mūsu Pertas latviešu sabiedrībā ir klāt visur un vienmēr jau visu pusmūžu un vairāk. Bija prieks dzirdēt, ka arī austrāliešu sabiedrība ir atzinusi viņas lielo devumu Pertas latviešu sabiedrībai. Tad Latviešu biedrības priekšsēdētājs Jānis Kukuls arī piebiedrojās ar apsveikumu un Rita saņēma skaistu puķu buķeti.

Sekoja mazs Jāņu svinēšanas atstāsts ar dziesmām un citām izdarībām mūsu vanagu nodaļas kora izpildījumā. Nu tad jau tikai atlika ēst un dzert un vēl palīgot. Galdi sāka pildīties ar švarceru pienestiem pilnajiem šķīvjiem, un, piedzerot klāt vēl aliņu, kas tad var vēl ko vairāk vēlēties Jāņu svinībās. Pēc kārtīgas paēšanas bija jāmēģina izvilkt kādu no tām laimīgajām lozēm. Likās, ka tur gan kaut kas bija tāds savāds, jo viena ģimene, kaut gan pie biļešu pārdošanas netika ne tuvumā, laikam mājās aiznesa vai pusi vinnestus. To jau var arī piedot, kad zin, ka ģimenes galva pats taču ir Jānis. Nu liekās, kad jau ir laime, tad tā nu nāk ar lielu sparu.

Vēl pāris dziesmiņas šur tur, un jātaisās uz māju pusi. Bija tāda laba sajūta, bijām ēduši un dzēruši un tā kā: vai tiešām jau jāgaida līdz nākošiem Jāņiem? Viens otrs jau gan negaidīs, bet brauks ātri vien uz Latviju, lai vēl laikus var nolīgot arī tur. Paldies Latviešu biedrībai, tiem visiem mūsu čaklajiem rūķīšiem, Jāņu vaiņagu pinējiem un visiem līgotājiem par skaisti pavadītiem Jāņiem.

Jānis Purvinskis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com