Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu pēdas Islandē

Dānis pirms kara atbraucis ar savu sievu latvieti

Laikraksts Latvietis Nr. 267, 2013. g. 29. jūlijā
Aldis Putniņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Māja Gunukveras ģeotermiskos laukos, kurā agrāk dzīvoja latviete. FOTO Aldis Putniņš.

Ināra Putniņa Gunukveras ģeotermiskos laukos, 2013. g. jūnijā. FOTO Aldis Putniņš.

Islande daudziem ir eksotiska zeme – zeme tāli ziemeļos, kur valda uguns un ledus. Kaut Islande īpaši neizceļas uz Latvijas ģeopolitisko fonu, tā tomēr bija pirmā valsts, kas 1991. gadā atzina Latvijas atjaunoto neatkarību. Aptuveni 400 latvieši tagad dzīvo Islandē, bet nekādas latviešu organizācijas nepastāv, un nekāda sabiedriska rosība viņu starpā nav manīta. Ir citi laiki un citi izbraukšanas iemesli.

Meklējot rakstos, nav ziņas, ka pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas kāds latvietis būtu dzīvojis Islandē. Tāpēc nesenā Islandes ceļojumā bija patīkams pārsteigums ieraudzīt Gunukveras (Gunnuhver) ģeotermiskos laukos zīmi ar tekstu trijās valodās un fotogrāfiju, kas vēsta par latviete, kas tur agrāk dzīvoja. 1930tos gados kāds dānis, uzvārdā Hūier (Höyer), ar savu latviešu sievu tur apmetās un uzcēla māju un darbnīcu. Viņu nodoms bija, lietojot ģeotermisko siltumu, audzēt puķes un taisīt mālu podus. Īsi pirms kara viņam piedāvāja darbu kā lauksaimniecības redaktoram kādā Dānijas laikrakstā, un līdz ar to viņi pārcēlās uz Kopenhāgenu – no pannas ugunī.

Šodien nekas no mājas nav palicis, izņemot daļu no pamatiem. Šeit ģeotermiskie lauki ir dinamiski, un zemes kustības, tvaiki un sērs ir māju noēduši. Kas tālāk notika ar mūsu tautieti un viņas vīru, nav zināms, bet tas ir kārtējais apliecinājums, ka latviešu pēdas visdažādākos laikos sniedzas tāli aiz dzintara jūru.

Aldis Putniņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com