Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Panākumi baleta konkursā Pekinā

Latvijas solistei Annijai Kopštālei augsta godalga

Laikraksts Latvietis Nr. 268, 2013. g. 2. aug.
Ieviņa Ancena -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LNO2

Annija Kopštāle. FOTO Publicitātes foto.

Annija Kopštāle. FOTO Publicitātes foto.

No Ķīnas atgriezās Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle, mājās atvedot augsta līmeņa godalgas: Pekinas 2. Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā (Second Beijing International Ballet and Choreography Competition) viņa ieguvusi gan diplomu, gan divas speciālbalvas – Nacionālā Skatuves mākslas centra (National Centre of Performing Arts Special Prize), kā arī konkursa žūrijas speciālbalvu!

Lai gan konkurss, kas no 5. līdz 14. jūlijam risinājās Pekinā, tika rīkots vien otro reizi, jau šobrīd ir skaidrs: tas kļūs par vienu no prestižākajiem pasaules klases baleta mākslas konkursiem, jo, kā prognozē rietumu baleta kritiķi, baleta nākotne pieder Austrumiem. Konkursā drīkst piedalīties tikai profesionālu izglītību guvuši baleta mākslinieki un horeogrāfi, bet konkursa dalībnieku vecuma amplitūda ir no 17 līdz 26 gadiem (baleta māksliniekiem) un no 18 līdz 40 gadiem (horeogrāfiem).

Annija startējusi arī Pekinas 1. Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā pirms diviem gadiem, iegūstot uzaicinājumu piedalīties tajā atkārtoti. Viņa atzīst – te valda spēcīga konkurence un stingri vērtēšanas kritēriji: „Tas ir visaugstākā līmeņa konkurss, bet vēl nav kļuvis tik populārs kā tradīcijām bagātais Maskavas Starptautiskais baleta konkurss vai Varnas konkurss.“

Šogad konkursa žūriju vadīja Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs Ivans Liska, un tās sastāvā bija gan vadošie baleta mākslinieki, gan baleta trupu un konkursu mākslinieciskie vadītāji no visas pasaules: Maskavas Lielā teātra baletmeistars Viktors Barikins, pasaulslavenā Marijas teātra primabalerīna Uļjana Lopatkina, Keiptaunas Starptautiskā baleta konkursa mākslinieciskais vadītājs Dirks Badenhorsts, Igaunijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Tomass Edurs, Sanfrancisko baleta prīma Tans Juans Juans (Tan Yuan Yuan), Šanhajas baleta mākslinieciskā vadītāja Ksina Lili (Xin Lili), Urugvajas Nacionālās baleta kompānijas SODRE mākslinieciskais vadītājs Hulio Boka un pasaulslavenais spāņu izcelsmes baletdejotājs, Amerikas Baleta vadošais solists un savas baleta trupas izveidotājs Eindžels Korella.

Konkursā piedalījās dalībnieki no deviņām valstīm (Austrālijas, Lielbritānijas, Kubas, Čehijas, Latvijas, Krievijas, Ķīnas, Japānas un Filipīnām), un Annija šoreiz startēja pieaugušo grupā. No 70 konkursa dalībniekiem finālā tikuši vien 13, un Annija Kopštāle kļuvusi gan konkursa diplomande, gan izcīnījusi divas speciālbalvas.

„Izejot uz skatuves, nedomāju ne par uzvaru, ne žūriju: galvenā vēlme ir sevi parādīt no vislabākās puses, jo dejošana ir tā, kas man patīk visvairāk, raisot visjaukākās emocijas. Jā gan, lai piedalītos konkursos, jābūt stipriem nerviem, lai varētu to visu izturēt! Turklāt Pekinas Operas lielā skatuve ir divreiz lielāka par mūsu skatuvi, bet skatītāju zālē ir 2416 vietas! Iespējams, citi, izejot uz skatuves, nobītos, bet man – ak, kāds prieks un azarts,“ stāsta Annija.

Konkurss risinājās trijās kārtās. Pirmajā kārtā, kurā bija jādejo divas klasiskās variācijas, Annija dejoja Odīlijas variācijas no Gulbju ezera 3. cēliena, kā arī Kitrijas variāciju no Dona Kihota. Otrajai kārtai, kur sevi bijis jāpierāda modernajā dejā, Annija izvēlējusies Elzas Leimanes-Martinovas veidoto horeogrāfiju Mzanzi, savukārt 3. kārtā – Medoras variāciju no Korsāra 2. cēliena, Kitrijas variāciju no Dona Kihota 1. cēliena, kā arī laikmetīgās dejas miniatūru, ko veidojusi Milana Komarova.

Dejojot Kitrijas variāciju finālā, jau pēc pirmā lēciena publika sākusi kaismīgi aplaudēt. „Numurs ilga minūti, bet paklanīties nācās piecas,“ Annija kautri atzīstas. „Tas bija viens no skaistākajiem mirkļiem konkursā!“

Nozīmīgie panākumi Pekinā nav vienīgie, ko Annija izcīnījusi šajā vasarā: iegūta arī 2. vieta 1. Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā, kas jūnijā risinājās Latvijā.

„Liels paldies Regīnai Kaupužai, kurai izdevās noorganizēt tik nozīmīgu notikumu! Panākumi tajā ir ļoti patīkami, lai gan arī šeit netrūka piedzīvojumu: kopā ar partneri gatavoju divus pas de deux, bet 4 dienas pirms konkursa mans partneris salauza kāju, tāpēc nācās mainīt programmu... Pārdzīvojums bija gan man, gan pedagogiem.“

Kopumā Annija Kopštāle ir daudzu starptautisku konkursu laureāte: viņa ieguvusi 1. pakāpes diplomu konkursā Kristāla kurpīte (Ukraina, 2009), sudraba medaļu konkursā Stora Daldansen (Zviedrija, 2010), bronzas medaļu Le concours international de danse classique de Grasse (Francija, 2010), kā arī bijusi Māra Liepas fonda stipendiāte un Latvijas Kultūras Ministrijas diplomande.

Konkursus jaunā baleta māksliniece sauc par vērtīgu pieredzi: „Tā ir ideāla iespēja iegūt jaunus draugus. Brīdī, kad katrs ejam uz skatuves, protams, esam konkurenti, bet aizkulisēs – lieli draugi. Lai gan daudzi jaunie dejotāji ir emocionāli distancēti un introverti, lielākā daļa uzmundrina ar labiem vārdiem un nesavtīgi dotiem padomiem.“

Pagaidām jaunā māksliniece sevi vairāk izjūt kā klasisko baletdejotāju: „Modernā deja ir vilinoša, bet līdz tās pilnveidošanai vēl ejams tāls ceļš, lai varētu to saukt par stipro pusi.“

Šobrīd Annija redzama visos Latvijas Nacionālā baleta iestudējumos, bet nozīmīgākas lomas izpilda izrādēs Otello, Mesija, Karmena un Bajadēra. Jaunā sezona – Annijai jau trešā Latvijas Nacionālā baleta trupā – sāksies ar krietnu izaicinājumu: Betas lomu Jura Karlsona jaunajā baletā Karlsons lido... Pirmizrāde jau 5. oktobrī!

Uz tradicionālo jautājumu par sapņu lomām, ko reiz vēlētos nodejot, Annija Kopštāle nekavējoties nosauc Kitriju baletā Dons Kihots, Odīliju Gulbju ezerā un Mariju Riekstkodī. Tomēr jaunā māksliniece atzīst: „Kamēr vēl lomu pagaidām nav daudz, šķiet, ka visas patīk – ka tikai tieku uz skatuves!“

„Annija ir ļoti pozitīvs, atvērts cilvēks, un sirsnīgo starojumu jūt arī uz skatuves. Viņas stiprā puse ir spēcīgie lēcieni, griezieni. Pateicoties talantam un darba spējām, Annijai nākotnē visas durvis būs atvērtas,“ jaunās dejotājas perspektīvas prognozē Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Piedalīšanās un arī uzvaras daudzajos konkursos liecina, ka Annijā cīņas spara un azarta netrūkst. „Pavisam noteikti! Ikdienā jūtu: man nemitīgi vajag darboties, nosēdēt mierīgi gluži vienkārši nevaru, visu laiku kaut kas jādara.“ Tāpēc ārpus baleta Annijai ļoti patīk gan gatavot un staigāt, gan skriet un braukt ar velosipēdu. „Taču pēdējā laikā, īpaši šovasar, ko par atvaļinājumu grūti nosaukt, nodarbēm ārpus baleta paliek aizvien mazāk laika.“

Šobrīd Annija Kopštāle gatavojas festivālam Baleta zvaigznes Jūrmalā, kas notiks 7. augustā: tajā viņa dejos Kitrijas variāciju no baleta Dons Kihots 1. cēliena, ar kuru sajūsmināja konkursa publiku Pekinā.

Informāciju sagatavoja:

Ieviņa Ancena
LNO sabiedrisko attiecību vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com