Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sākta Latvijas eiro monētu kalšana

Būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu

Laikraksts Latvietis Nr. 268, 2013. g. 2. aug.
Latvijas Banka -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

2 eiro monēta. FOTO Latvijas Banka.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs iedarbina monētu kalšanas iekārtu. FOTO Latvijas Banka.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs 31. jūlijā naudas kaltuvē Štutgartē, Vācijā, iedarbināja monētu izgatavošanas iekārtas, svinīgi uzsākot Latvijas eiro monētu kalšanu.

Latvijas eiro monētas rotās pieclatnieka tautumeita, bet centus – lielais un mazais Latvijas ģerbonis. 1 un 2 eiro monētu grafisko dizainu veidojis Guntars Sietiņš, bet eiro centu grafisko dizainu – Laimonis Šēnbergs. Tautas ideju konkurss par Latvijas eiro monētu dizainu notika jau 2004. gadā, un jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikums – to gan sašaurinot – tagad likts lietā. Monētu sagatavošanā ir ieguldīts liels mākslinieku un naudas kalšanas speciālistu darbs, lai Latvija, kā ierasts, varētu lepoties ar dizainiski augstvērtīgu naudu, kas būs maksāšanas līdzeklis visās eiro zonas valstīs.

Pasākumā Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē (Staatliche Münzen Baden-Württemberg) piedalījās šīs federālas zemes Finanšu ministrijas valsts sekretārs Ingo Rusts, kaltuves vadība, kā arī Latvijas eiro monētu sagatavju ražotājfirmu pārstāvji. Monētu ražošanas sākšanu iemūžināt bija aicinātas arī Latvijas lielākās televīzijas, kā arī vairāku Vācijas mediju pārstāvji.

Uzrunājot sanākušos, I. Rimšēvičs uzsvēra, ka šis ir ļoti nozīmīgs brīdis Latvijai. Ceļš līdz eiro ieviešanai bija ilgs – desmit gadi kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai. Latvijas Bankas prezidents norādīja, ka sadarbība ar Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvi ir bijusi ļoti sekmīga, un tas ļauj ar optimismu skatīties nākotnē.

Kaltuves direktors Peters Hūbers atzina, ka Latvijas Banka ir ļoti prasīgs klients, bet Bādenes-Virtembergas kaltuvei ir pietiekami pieredze un profesionālās zināšanas, lai spētu strādāt ar pašiem sarežģītākajiem pasūtījumiem. Iepriekš kaltuve sadarbojusies ar Latvijas Banku gan īpašo vienlatnieku, gan apgrozības monētu kalšanā.

Kopumā divās Bādenes-Virtembergas kaltuvēs nokalti 12 miljardi eiro monētu. 20 naudas preses paredzētas apgrozības monētu kalšanai, astoņas – kolekciju monētām un medaļām.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms pastāstīja, ka, lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo lata monētu nomaiņu, gan rezervi eiro aprites nodrošināšanai 2013. - 2014. gadā, būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu (svara vienībās izsakot – ap 1600 tonnu).

Lai arī tuvākie pāris mēneši līdz eiro ieviešanai būs saspringti gan Latvijas Bankai, gan kaltuvei, Blūms ir pārliecināts, ka naudas nomaiņas process noritēs raiti un bez lielām problēmām.

Latvijas eiro monētas, kas nepieciešamas pārejai un pirmajam apgrozības gadam, tiks kaltas divās minētās kaltuves ražotnēs – Štutgartē un Karlsrūē. Šī konkursā izvēlētā kaltuve iepriekš ir kalusi vairākas lata apgrozības monētas, piemēram, abus 2012. gada īpaša dizaina vienlatniekus ar ezi un Ziemassvētku zvaniņiem, kā arī aptuveni 40% no visām Vācijas eiro monētām.

Latvijas Banka
2013. g. 31. jūlijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com