Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Gatis un Katja no ASV

Laikraksts Latvietis Nr. 272, 2013. g. 28. aug.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Gatis Cīrulis. FOTO Māris Brancis.

Gatis Cīrulis. FOTO Māris Brancis.

Katja Reka. FOTO Māris Brancis.

Lieliskā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāde Latviešu māksla trimdā izstāžu zālē Arsenāls mūs iepazīstināja ar to trimdas latviešu mākslu, kas veidojās svešās zemēs pēckara periodā. Tajā bija pārstāvēti mākslinieki, kuri pēc kara devās prom no Latvijas, un viņu pēcnācēji.

Taču šobrīd ASV, Eiropā un citviet strādā tādi mākslinieki, kuri no dzimtenes aizbrauca 1990. gados un vēlāk. Šovasar parādījās viens autors, kuru nezina pat Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) vadītāji, nerunājot par mums dzimtenē. Tāds ir Gatis Cīrulis no Zaļeniekiem un viņa sieva Katja (Katya) Reka no Kijevas, Ukrainā, kuri nu jau 15 gadus dzīvo un strādā ASV, Jaunmeksikas (New Mexico) pavalstī. Abi beiguši Indiānas universitātes Blūmingtonas (Bloomington) koledžu, iegūstot maģistra grādu dizainā – Katja konceptuālajās grāmatās (īsti gan neizprotu, ko tas nozīmē), Gatis burtu mācībā un gleznošanā. Patlaban abi mākslinieki ir profesori Jaunmeksikas universitātē (New Mexico State University).

Viesodamies Latvijā kopš maija mēneša, viņi sadomāja sarīkot divas izstādes šeitan. Gatis izmantoja gadījumu un piedalījās arī Jelgavas Mākslinieku biedrības II starptautiskajā plenērā Augstkalnē. Tā nu augustā desmit dienas varēja redzēt viņu abu darbus Agijas Sūnas galerijā, Rīgā, un visu augusta mēnesi – Jelgavas kultūras namā, rādot to, kas šajos trīs mēnešos Latvijā tapis. Vēl jāpiemin, ka Jelgavā arīdzan abās plenēra atskaites izstādēs aplūkojami trīs Gata darbi.

Kā jau acīmredzot pienākas Amerikas mākslas pārstāvjiem, viņi veidojuši izstādes kā konceptuālas skates. Agijas Sūnas galerijā savu uzstāšanos viņi nodēvēja par Jukām, tekstā akcentējot, ka tā ir izstāde par mājām – „kā mēs saprotam vai redzam MĀJAS šajā modernajā un mainīgajā pasaulē.“ Saliekot kopā izstādes nosaukumu un vārdisko paskaidrojumu, apjaušams, ka abi mākslinieki ir apjukuši, nezinādami, kur īsti ir viņu mājas – dzimtenē vai tur, ASV, kur tagad nogruntējušies. Savukārt izstāde Jelgavas kultūras namā saucas Palagi, kurā, kā viņi paši paskaidro: „mēs analizējam ideju vai ilūziju par to, kas ir māja PALAGOS mainīgajā pasaulē“.

Izstāžu ideja ir saistoša un intriģējoša, tomēr tā vairāk attiecas uz Gata Cīruļa darbiem. Viņa sniegums vairāk vai mazāk atklāj koncepciju, kamēr Katjas Rekas darbi it kā pieskaņojas vīra uzstādījumam: viņu izteiksmes līdzekļi ir pārlieku atšķirīgi. Viens vairāk izsakās tēlotājas mākslas jomā, kamēr otrs galveno vērību pievērš pielietojamām mākslām. Iespējams, ka konceptuālās izstādēs ir vieta konstatējumam, analīze aprobežojas ar tēlu izmantojumu.

Katja Reka visinteresantāk sevi parāda kā izteiksmīgu grāmatu veidotāju. Pievilcīgi ir ļoti vienkāršie zīmējumi, kas savirknēti vertikālās slejās. Viņa ir pieticīgāka atšķirībā no vīra, nedemonstrējas, bet atklāj savu maigo krāsu sajūtu, profesionālās spējas.

Savukārt Gatis Cīrulis ir ambiciozāks, īpaši glezniecībā. Viņš bieži glezno uz dēļiem vai citiem materiāliem. Darbu tēmu risinājumi ir racionāli izlēsti – mazgāšanās vannā, dažādi priekšmeti, kurās viņš var parādīt sevi kā visai veiklu grafiķi. Mākslinieks izmanto materiāla dabiskās formas, piemēram, koka stumbra izliekumus, iesaista arī citus materiālus savā vēstījumā, piemēram, virvi. Viņa krāsu izjūta un gleznošanas maniere latviešu skatītājam visai sveša. Kā liekas, krāsas viņš uzliekt visai pavirši, neparastas ir dažādu spilgtu krāsu kombinācijas, kas netiek saskaņotas, drīzāk demonstrē to pretišķības. Tā ir spēlēšanās ar krāsu. Pašas gleznas ir ļoti stāstošas, izvēlētās detaļas tiek izmantotas kā simboli. Rodas iespaids, ka svarīgākā ir darbā ieliktā ideja, nevis tās atklāsme krāsās. Krāsa ir otršķirīga, tai dekoratīva jēga. Gatis Cīrulis sācis mācīties kā lauksaimnieks, tikai Amerikā pievērsies mākslai, tādējādi viņš pārstāv kādu šīs tālās un ļoti plašās zemes skolu, neko no latviešu mākslas tradīcijām neatrast.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com