Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijas Okupācijas muzejs

Septembra notikumu hronika

Laikraksts Latvietis Nr. 280, 2013. g. 17. okt.
Inese Krieviņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
OM

Latvijas Okupācijas muzejs

Centrā Somijas prezidents. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Golodomora izstāde. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Valters Nollendorfs. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs.

Septembrī joprojām apmeklētājus uzņēmām gan pastāvīgajā mājvietā Vecrīgā, gan pagaidu ekspozīcijā Raiņa bulvārī 7. Muzeju apmeklēja Gruzijas premjerministrs Bidzina Ivanishvili, Horvātijas premjerministrs Zoran Milanović un Somijas prezidents Sauli Niinistö ar kundzi Jenni Haukio.

11. septembrī muzejā atklāja ceļojošo izstādi 1932. – 1933. gada Ukrainas Golodomors – genocīds pret ukraiņu tautu. Izstāde stāsta par vienu no lielākajām katastrofām Ukrainas vēsturē — Golodomoru jeb Padomju varas mākslīgi uzturēto badu, kas nomērdēja no 3 līdz 10 miljoniem Ukrainas iedzīvotāju. Izstādi sagatavoja Ukrainas Golodomora upuru memoriāls. Izstādes atklāšanā Okupācijas muzejs un memoriāls noslēdza sadarbības memorandu. Plānots, ka nākamais sadarbības solis būs Okupācijas muzeja ceļojošās izstādes Latvijas traģēdija 1941. eksponēšana Ukrainas galvaspilsētā Kijevā.

13. septembrī, kad visā Latvijā risinājās Dzejas dienas, muzejā notika Valtera Nollendorfa dzejas vakars. Sarīkojumā izskanēja vairāki desmiti dzejoļu, kas Valtera vārdiem bija kā dzīves retrospekcija. Dzeja mijās ar atmiņu stāstiem un pārdomām: „Tomass Manns droši vien teiktu, ka esmu dzejā iemaldījies literatūrzinātnieks. Ir sanācis tā, ka dzeju lasot, analizējot un par to rakstot, esmu gan pats dzejojis, gan dzeju tulkojis. Dzejoļus esmu publicējis tikai periodikā, bet, ja visu apkopotu, kādas četras vai pat piecas grāmatas sanāktu.“ Tuvākajā laikā muzeja mājas lapā publicēsim dzejas vakara video ierakstu.

19. septembrī Okupācijas muzejs un nodibinājums Rīga 2014 noslēdza sadarbības līgumu par projekta Izstaigā Stūra māju īstenošanu. 2014. gada maijā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, publikas apskatei atvērs daļu Čekas nama ēkas. Apmeklētāji varēs apskatīt ieslodzījuma kameras, pastaigu laukumus, pratināmo pārvadāšanai paredzēto liftu un citas telpas. Vairākas tēmas un ar tām saistītās vietas ēkā būs īpaši izceltas, piemēram, tā, kur pirmajā padomju okupācijas periodā tika šauti ieslodzītie. Paredzēts arī iezīmēt tēmu par ģenerāli Ludvigu Bolšteinu, kas, ienākot sarkanajai armijai Latvijas teritorijā, šajā ēkā savā darba kabinetā izdarīja pašnāvību, protestēdams pret valsts okupāciju. Vēsturisko ekspozīciju veidos muzeja vēsturnieki Rihards Pētersons un Inese Dreimane. Projektu līdzfinansēs nodibinājums Rīga 2014 un Okupācijas muzejs.

20. septembrī saņēmām iepriecinošu ziņu no Latviešu fonda, ka projekts 1941. gada deportācijas vagons jaunajai ekspozīcijai ir saņēmis atbalstu 8000 dolāru apmērā.

24. septembrī muzeja Izglītības nodaļa uzsāka jauno mācību gadu ar skolotāju semināru Latvijas vēstures mantojums. Pretrunīgā vēsture. 29 skolotāji no visas Latvijas noklausījās muzeja vēsturnieku lekcijas un jaunāko pētījumu atzinumus, apmeklēja nesen atvērto Žaņa Lipkes memoriālu un Salaspils memoriālu. Noslēgumā skolotāji saņēma Izglītības un zinātnes ministrijas apstiprinātu tālākizglītības kursu apliecību.

Inese Krieviņa
Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com