Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Adelaides „uzstājīgās“ Vanadzes

Čaklais Vanadžu dziesmu ansamblis

Laikraksts Latvietis Nr. 283, 2013. g. 8. nov.
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DV

Daugavas Vanagi

No kreisās: Rasa Feja, Inese Laine, Geņa Janmeija, Biruta Brūna, Rita Pillups, Anna Didrichsone, Ilze Impola, Aija Balode, Gunta Rudzītis, Astra Kronīte. FOTO Kārlis Ātrens.

Vanadžu ansamblis diriģentes Ineses Laines vadībā. FOTO Kārlis Ātrens.

Adelaides Vanadzes ir čaklas sievas – cep kūkas, vāra sestdienās pusdienas, rīko jautrās un pankūku pēcpusdienas, mielastus un sapulces, cep piparkūkas sabiedrības Ziemassvētku priekam, utt., utt.,... bet arī dzied. Šai darbības gadā Vanadžu Dziesmu Ansamblis ar savām dziesmām būs stājies publikas priekšā veselas astoņas reizes un ne tikai pašas savā mājā; bijām arī ārzemēs. Nu, uz Pertu, bet tas jau tik tālu, ka varētu būt ārzemes.

Pagājušā gadā ansamblis būtu varējis atskatīties uz trīsdesmit dziesmotiem gadiem, bet bijām tik aizņemtas, ka apaļo jubileju palaidām garām nemanītu un neatzīmētu. Jāpasteidzas vēl glābt, kas glābjams, pirms vēl viens gads aiziet nebūtībā – jāpastāsta par sevi.

Trīsdesmit gados ansambļa sastāvs ir svārstījies, un ziedu laikos divdesmit trīs Vanadzes dziedāja četrās balsīs; pašreiz dzied seši soprāni un četri alti uz divām balsīm. Geņa Janmeija, Soņa Ņikitina, un Rasa Feja palikušas ansamblim uzticīgas no dibināšanas līdz šai dienai. Galvenie diriģenti bijuši iemīļotais, bet tagad diemžēl nelaiķis Stasis Līvmanis un šobrīd, enerģiskā, profesionālā mūzikas skolotāja Inese Laine. Uz īsu brīdi mēs audzinājām tagad ļoti veiksmīgo diriģentu un mūziķi Aldi Silu. Ansamblis izveidojās no agrāka ansambļa, ko dibināja un vadīja Adelaidē labi pazīstamā soliste, soprāns Emma Veikerte.

Šogad esam bijušas sevišķi uzstājīgas. Sākām jau martā, kad kuplinājām vietējo Vanagu rīkoto Kalpaka atceres sarīkojumu, bet nedēļu vēlāk devāmies pāri robežai uz rietumiem, lai piedalītos DVAV salidojuma mākslinieciskajos un sabiedriskajos brīžos Pertā. Veicās tik labi, ka pašmājas DV vīru koris Daugava pieaicināja dziedāt ar viņiem kopā Kurzemes Cietokšņa atcerē maijā. Tāds pagodinājums! Jāņu svinībās Vanagu namā skandinājām Līgo dziesmas, šoreiz Lilitas Daenkes vadībā, jo Inese dzīvojās pa Rīgu, Dziesmu Svētkus gaidīdama.

Mazliet atvilkām elpu, bet tad jau vajadzēja gatavot piecas dziesmas Vīru Kora lustīgai pēcpusdienai Pipari un Sāls. Tagad sestdienas rīta mēģinājumi turpinās bez mitas, jo vēl stāv priekšā uzstāšanās Lāčplēša atcerē, DV eglītes vakarā un Draudzes Dāmu komitejas Adventes pēcpusdienā. Gada programma pilnīgi tā kā profesionālam ansamblim! Citus gadus neesam bijušas tik nodarbinātas. Taču mūsu slava izgājusi tautā, un priecājamies par pieprasījumu.

Mūsu dziesmu vācelītē atrodamas pāri par simts dziesmām: laicīgas, garīgas, patriotiskas, koķetīgas. Daudz tautas dziesmu un citu dziesmu sabalsojumi, kas aranžēti tieši mums, ir mūsu diriģentu darbi. Stasis un Inese vienmēr paturējuši prātā mūsu spējas un sastāvu. Ar mūsu motto: „Nāc pie mums ar draugiem kopā pabūt!“ atklājam katru raibās pēcpusdienas sarīkojumu, kas notiek vismaz reizi gadā. Gadu gājumā ir dziedāts gan Tālavā, gan baznīcā, gan latviešu veco ļaužu mītnē un pāris reizes Pertā, jo turienes Vanagi un Vanadzes mūs vienmēr uzņem ļoti viesmīlīgi un sirsnīgi.

Daudzas dziedātājas nākušas un gājušas; daudzas dus smilšu kalniņā; mūsu vecākai dziedonei 90. dzimšanas diena jau aiz muguras, un ar tikai vienu izņēmumu, pārējām gadi pirms septiņdesmit jau vairāk vai mazāk pagātnē. Taču dziedāt prieks vēl ir dzīvs un spožs, un ceram vēl ilgi turpināt iepriecināt Adelaides publiku un pašas sevi. Vienmēr gaidām jaunas (sevišķi gados!) dziedātājas, kas var kaut cik noturēt toni. Mēģinājumi sestdienas rītos plkst. 10 DV namā Adelaidē.

Gaidām tieši Tevi!

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com