Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


...mēs esam visi latviešu bērni, un es domāju, ka tas ir svarīgākais!

„Sveika, Latvija!“ braucēju atmiņas un iespaidi

Laikraksts Latvietis Nr. 284, 2013. g. 15. nov.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kristofers Evans. FOTO Aija Celma-Evans.

Maija Grīnberga.

Maija Grīnberga „Sveika, Latvija!“ ceļojumā.

Maija Grīnberga „Sveika, Latvija!“ ceļojumā.

„Sveika, Latvija!“ ceļojumā. FOTO Maksis Dārziņš.

„Sveika, Latvija!“ ceļojumā. FOTO Maksis Dārziņš.

„Sveika, Latvija!“ ceļojumā. FOTO Maksis Dārziņš.

Ailita Eddy. FOTO Kārlis Vasarais.

Pie Saeimas ēkas. FOTO Kārlis Vasarais.

Ailita Edija (Eddy) senlatviešu tautas tērpā pie Cēsu pils. FOTO Kalvis Cers.

Sveika_5_Liduma

Tamāra Līduma.

Tamāra Līduma „Sveika, Latvija!“ ceļojumā.

Tamāra Līduma „Sveika, Latvija!“ ceļojumā pie Brīvības pieminekļa Rīgā.

Aija Dragūna.

Aija Dragūna Siguldas bobsleja trasē.

Aija Dragūna „Sveika, Latvija!“ ceļojumā Aglonā.

Aija, Elīna un Lelde bauda saulrietu pludmalē Ventspilī. FOTO Kārlis Vasarais.

Lelde Graudiņa „Sveika, Latvija!“ ceļojumā laikraksta „Laiks“ birojā Rīgā. FOTO Kārlis Vasarais.

Lelde Graudiņa „Sveika, Latvija!“ ceļojumā pie Liepājas Karostas cietuma ieejas. FOTO Kārlis Vasarais.

Atceroties pagājušo, 2013. gada Latvijas vasaru un jauniešus, kas no Austrālijas, Amerikas un Kanādas devās uz Latviju, lai piedalītos Sveika, Latvija! braucienā, griezos pie viņiem ar lūgumu dalīties sava brauciena iespaidos un atbildēt uz dažiem jautājumiem.

Sveika, Latvija! 2013. g. jūnija braucienā no Austrālijas piedalījās trīs – Tamāra Līduma, Maksis Dārziņš, Toms Gross un audzinātāja Zinta Līduma, bet 19 no Amerikas. Augusta ceļojumā piedalījās 14 jaunieši – četri no Kanādas, septiņi no ASV un trīs no Austrālijas: Aija Dragūna, Elīna Ziedare un Lelde Graudiņa un audzinātāja – Linda Graudiņa.

– Vai pirmo reizi biji Latvijā? Ja nē, tad kuru reizi jau apciemoji Latviju?

Kristofers Evans (Virdžinija, ASV): Sveika, Latvija! ceļojums man nebija pirmā reize Latvijā. Es esmu bijis iepriekš divreiz. Pirmo reizi kā pavisam mazs bēbītis, otrreiz, kad man bija 8 gadi.

Maija Grīnberga (Bostona, ASV): Es esmu braukusi uz Latviju trīs reizes. Pirmo reizi es biju ļoti jauna, otro reizi es biju pirms pieciem gadiem piedalīties Dziesmu svētkos un trešo reizi es braucu ar Sveika, Latvija!

Maksis Dārziņš (Melburna, Austrālija): Biju četrus gadus atpakaļ ar visu ģimeni.

Ailita Eddy (Ann Arbor Mičiganā, ASV): Biju pirmo reizi.

Tamāra Līduma (Adelaide, Austrālija): Sveika, Latvija! brauciens nebija pirmā reize Latvijā. Es iepriekš biju 2009. un 2012. gadā.

Aija Dragūna (Sidneja, Austrālija): Nē, šī bija trešā reize. Esmu bijusi Latvijā ar savu ģimeni.

Lelde Graudiņa (Melburna, Austrālija): Es biju Latvijā 2005. gadā, kad man bija 7 gadi. Es daudz no tās reizes neatceros.

– Kas bija tas, kas Tevi visvairāk pārsteidza šajā ceļojumā? Vai bija kāds smieklīgs piedzīvojums? Vai kaut kas apbēdināja?

Kristofers Evans: Lieta, kas mani visvairāk pārsteidza, bija tas, cik Rīga ir dzīva naktī. Tik daudz cilvēku Vecpilsētā, un veikali un krogi vaļā naktī. Mums bija jautri braucienā, bet smieklīgi bija tad, kad tas notika, grūti citiem to atstāstīt. Vienīgais, kas mani apbēdināja bija tad, kad bija jābrauc prom no Latvijas, un ceļojums bija beidzies.

Maija Grīnberga: Es nekad nezināju, ka Latvijā ir tik daudz dabas. Vissmieklīgākais piedzīvojums bija, kad mēs satikām bērnus no skolas, un viņi bija ļoti pārsteigti, ka mēs runājam latviski. Visbēdīgākais piedzīvojums bija, kad mēs braucām uz Brāļu kapiem.

Maksis Dārziņš: Viss bija apmēram tā, kā iedomājos. Nebija nekā bēdīga. Valodas atšķirības starp mums un ASV jauniešiem bija jocīgas. Smējāmies viens par otra akcentiem gan latviešu, gan angļu valodā.

Ailita Eddy: Biju ļoti pārsteigta, ka bija tik daudz graffiti un angļu valoda ēdienkartēs kafejnīcās, uz zīmēm un veikalos. Arī biju pārsteigta, cik daudz mazas fermu mājas vēl atrodas laukos. Bija ļoti jauki tās redzēt.

Tamāra Līduma: Sveika, Latvija! braucienā, man visvairāk pārsteidza, kā citi latvieši pasaulē runā tik labi latviski. Man arī pārsteidza visi ēdieni, ko es iepriekš nebiju ēdusi, tā kā soļanka. Vissmieklīgākie piedzīvojumi bija autobusa braucienos, Jāņos un satikties ar visiem Sveika, Latvija! dalībniekiem. Man apbēdināja, kad mēs atvadījāmies brauciena beigās; solījāmies sarakstīties.

Aija Dragūna: Amerikas un Kanādas jaunieši runāja latviski tāpat kā mēs, bet angliski mums katram bija citāds akcents. Visiem likās jocīgs mūsu austrāliešu akcents, bet tad mēs angliski daudz nerunājām. Mani pārsteidza Gaiziņkalns; tur bija interesanti, tikai nezinu kāpēc to sauc par kalnu!?!

Lelde Graudiņa: Mēs apciemojām Kara ostas cietumu Liepājā. Mums bija jāstāv rindā un jāklausās, ko sargs mums stāstīja un rādīja. Mums bija iespaids, kā ir būt cietumniekam – nedrīkstēja ne somas, nekā neņemt līdzi. Sargs manas rozā saules brilles paņēma un uzvilka. Smējos, bet man arī bija bailes, ka man liks kādu sodu. Vai kaut kas apbēdināja? Es biju bēdīga, kad man bija jālido mājās.

– Kas šajā ceļojumā bija tieši tā kā sagaidīji?

Kristofers Evans: Es biju sagatavojies, ceļojums bija tāds, kā biju domājis, tikai interesantāks.

Maija Grīnberga: Ēdiens bija ļoti garšīgs!

Maksis Dārziņš: Brauciens bija apmēram kā sagaidīju. Braucām 22 dalībnieki ar autobusu, palikām viesnīcās pa visu Latviju un redzējām daudzus muzejus un pieminekļus. Ļoti patika dažādās praktiskās nodarbības, piemēram, rotu kalšana un maizes muzejs.

Ailita Eddy: Cik daudz bija krievu izcelsmes cilvēku.

Tamāra Līduma: Es sagaidīju, ka visi runās ļoti labi tekošu latviešu valodu. Visi dalībnieki varēja pārrunāt par Latviju, un kā latviešu valoda iespaido viņiem dzīves.

Aija Dragūna: Mēs apceļojām gandrīz visu Latviju, redzēju daudz, ko iepriekš nebiju redzējusi un satiku jaunus draugus. Un atkal varēju ēst Kārumu, Gotiņas un garšīgos saldējumus.

Lelde Graudiņa: Es nezināju, ko sagaidīt, bet biju laimīga, ka ceļoju ar draudzenēm Aiju un Elīnu. Domāju, ka varbūt satikšu jaunus draugus un ka daba būs ļoti zaļa. Tā arī bija! Ceļojums bija labāks, nekā es sagaidīju.

– Vai Tu Latvijā varēji sazināties, lietojot tikai latviešu valodu?

Kristofers Evans: Es varēju diezgan viegli sazināties, lietojot tikai latviešu valodu.

Maija Grīnberga: Jā, bija ļoti viegli un arī ļoti patīkami.

Maksis Dārziņš: Jā. Priecājos, ka varēju ar savu latviešu valodu visur tikt galā.

Ailita Eddy: Jā, bez grūtībām.

Tamāra Līduma: Latvijā es varēju galvenokārtu sazināties, lietojot latviešu valodu. Dažreiz veikalnieki ar mani runāja angliski, es atbildēju latviski.

Aija Dragūna: Jā, es varēju sarunāties un saprast latviešu valodā. Tikai Latgalē gan nevarēju gandrīz neko saprast, kad viņi runāja latgaliski.

Lelde Graudiņa: Jā, protams! Man patīk lietot latviešu valodu.

– Ja būtu iespēja, vai Tu vēlētos atkal doties uz Latviju? Varbūt gribētu kādu laiku mācīties/studēt Latvijā?

Kristofers Evans: Ja būtu iespēja, es ļoti labprāt atkal brauktu uz Latviju! Domāju, ka būtu ļoti forši mācīties Latvijā un gribētu to darīt.

Maija Grīnberga: Jā, es ļoti gribētu braukt atpakaļ, jo Latvijā ir interesanta daba, un es gribētu strādāt ar dzīvniekiem un dabu.

Maksis Dārziņš: Ļoti gribu atkal braukt uz Latviju. Man patika Latvijas gaisotne, jo bija vasara, Dziesmu svētki un varēju brīvi staigāt pa Rīgu ar saviem jaunajiem draugiem. Domāju, ka varētu Latvijā taisīt prakses gadu, kad beigšu šeit studēt.

Ailita Eddy: Esmu bieži sapņojusi mācīties vai dzīvot gadu Latvijā, bet nezinu, ja sapņi kļūs par īstenību.

Tamāra Līduma: Ja man būt iespēja, es brauktu uz Latviju peldēt Latvijas komandā un arī mācīties.

Aija Dragūna: Protams, es gribētu atkal braukt uz Latviju. Par mācībām gan nezinu, vēl ir laiks padomāt .

Lelde Graudiņa: Es ļoti gribētu doties atkal uz Latviju. Ir skaista zeme, un ir daudz ko redzēt un darīt. Ceru, ka es varēšu atkal apciemot Latviju!

– Vai, piedaloties šai braucienā, ieguvi jaunus draugus – latviešus no Amerikas, Kanādas, Latvijas?

Kristofers Evans: Šajā braucienā es ieguvu daudz jaunu draugu no manas valsts – ASV, Kanādas, Austrālijas un arī Latvijas.

Maija Grīnberga: Jā, es vēl runāju daudz ar tiem jauniešiem, kas brauca uz Latviju ar mani, un cerams, ka es varēšu viņus atkal satikt.

Maksis Dārziņš: Drusciņ iepazināmies ar Latvijas latviešiem, bet ļoti labi sadraudzējos ar dažiem Amerikas jauniešiem. Ceru ar viņiem atkal kaut kad satikties.

Ailita Eddy: Jā, no Kanādas un Austrālijas, bet nevienus tuvus draugus no Latvijas tādēļ, ka nepavadījām ilgāk par dienu kopā ar Latvijas jauniešiem.

Tamāra Līduma: No Sveika, Latvija! braucienu es esmu varējusi uzturēt kontaktus ar savām draudzenēm no Amerikas un Latvijas. Mēs bieži sarakstāmies un pārrunājam Latvijas braucienu un skolu.

Aija Dragūna: Jā, ieguvu ļoti labus draugus no Kanādas, Amerikas un Latvijas, ar kuriem turpinām sazināties elektroniski.

Lelde Graudiņa: Mēs visi ieguvām draugus no visām tām zemēm. Mēs kopā spēlējam voleju, peldējāmies un dejojām. Tagad sarakstāmies uz Facebook. Par mums ir raksts Latgales skolas mājas lapā: http://jaunstruzanu-psk.struzani.lv/

– Kā, Tavuprāt, atšķiras Latvijas, Austrālijas un Amerikas jaunieši? Kas jums kopīgs? Kas atšķirīgs?

Kristofers Evans: Domāju, ka visi jaunieši ir līdzīgi. Mums ir kopīgas intereses par mūziku, sportu un kā mums patīk pavadīt brīvo laiku. Katrā valstī ir sava kultūra, bet kā latvieši mēs esam līdzīgi visur.

Maija Grīnberga: Mums visiem nav nekas daudz atšķirīgs, jo mēs esam visi latviešu bērni, un es domāju, ka tas ir svarīgākais.

Maksis Dārziņš: Man nelikās, ka mēs ļoti atšķīrāmies viens no otra. Latvijas latvieši runāja ātri un lietoja citus vārdus, bet visi kopā spēlējām spēles, dejojām tautas dejas. Amerikas jauniešiem patika ēst jocīgas ēdienu kombinācijas, piem., nutella (šokolādes riekstu sviests) kopā ar pringles kartupeļu skaidām.

Ailita Eddy: Latviešu akcents ir citāds Austrālijas jauniešiem, jo viņu citādais angļu akcents tomēr ietekmē izrunu latviešu valodā. Visu dalībnieku akcenti atšķiras no Latvijas latviešu akcentiem, jo ārzemēs ikdienā runā angliski un latviski, ne tikai latviski. Latvijas jaunieši, īpaši Latgales jaunieši, bija ļoti laipni un jauki.

Tamāra Līduma: Es domāju, ka viena atšķirība starp Latvijas, Austrālijas un Amerikas jauniešiem ir tā, kā mēs izrunājām vārdus latviešu valodā. Mūsu skolas citādi darbojās katrā zemē. Es domāju, ka Sveika, Latvija! braucienā, Latvija, Austrālijas un Amerikas jaunieši visi varēja sarunāties kopā latviski. Adelaides Latviešu skola ir ļoti maziņa, salīdzinot ar dažām Amerikas skolām. Mūsu vasaras nometne Austrālijā ir daudz īsāka nekā Amerikas 6 nedēļu Garezera nometne.

Aija Dragūna: Mēs visi varam runāt un saprast latviski. Visi ejam latviešu skolā. Bet mēs katrs dzīvojam citā valstī. Bet mums visiem patīk mūzika, sports. Latgalē mēs ar Latvijas draugiem spēlējām futbolu, volejbolu un citas spēles.

Lelde Graudiņa: Nebija lielas atšķirības – mēs visi runājam latviski. Bija jocīgi domāt, ka Latvijas jauniešiem angļu valoda ir svešvaloda. Latgaliešiem ir ļoti interesanta valoda, bet vispār Latvijā runā ļoti ātri.

– Ko Tu vēlētos vēl pastāstīt par šo braucienu?

Kristofers Evans: Iesaku visiem izmantot, ja šāda iespēja ir.

Maija Grīnberga: Mēs darījām tik daudz katru dienu, ka tad, kad mēs tikām viesnīcā, mēs vienmēr bijām tik noguruši!!

Maksis Dārziņš: Grūti izdomāt labāko lietu – viss bija tik labs. Man patika Rīgas vecpilsēta. Jocīgi, ka cilvēki tur dzīvoja un strādāja normāli, jo Austrālijā tādas vecpilsētas nemaz nav. Pie Turaidas pils braucām pa Gauju uz plostiem. Tas arī man bija pilnīgi jauns piedzīvojums. Meži bija biezi un zaļi, pavisam citādi kā Austrālijas garie, pelēcīgie eikalipti. Bija ļoti labi, ka visur bija gidi, kas varēja paskaidrot vietas vēsturi un darbību. Dzirdējām daudzus interesantus faktus.

Ailita Eddy: Bija ļoti vērtīgs, jo deva man reālistisku iespaidu no pašreizējās Latvijas.

Tamāra Līduma: Man ļoti patika braukt pa Latviju ar citiem latviešiem manā vecumā. Bija ļoti patīkami satikties ar valsts prezidentu un redzēt daudz no Latvijas.

Aija Dragūna: Man vislabāk patika brauciens uz Ventspili, kur mēs redzējām skaistu saulrietu, spēlējām spēles un gājām peldēt jūrā. Mārsienā, Jūrkalnē un Ķegumā mēs gājām veclaicīgās koka pirtīs un pēc tam lecām ļoti auksta ūdenī. Liepājā es satikos ar saviem radiniekiem. Es ļoti ceru, ka es atkal varēšu kādreiz satikt savus jaunos Kanādas, Amerikas un Latvijas draugus.

Lelde Graudiņa: Man patika brīvdabas muzejs Ventspilī un gulēt Liepājas pludmalē kopā ar Elīnu. Mēs bijām uz maizes muzeju Aglonā un redzējām, kur Anna Brigadere dzīvoja un nomira. Vislabākais bija, kad beidzamajā vakarā mēs kopā ar jaunajiem draugiem, ko iepazināmies no Latvijas skolām, gājām uz ledus hokeja spēli Arēnā Rīga. Tā bija mana pirmo reize redzēt ledus hokeju, un Latvijas Dinamo vinnēja pret Krievijas Lokomotiv komandu. Gribētu teikt – paldies rīkotājiem par šo ceļojumu – bija baigi forši!

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com