Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Adelaides Vanadzes cep piparkūkas

Bija brīži, kad likās, ka tā mīkla nekad nebeigsies

Laikraksts Latvietis Nr. 286, 2013. g. 28. nov.
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DV

Daugavas Vanagi

Adelaides Vanadzes ar palīgiem gatavo piparkūkas. No kreisās: Vera, Biruta, Dzidra, Regīna, Rasa, Geņa, Aija, Artūrs, Gunta, Jānis C., Jānis B., Anna, Ilze, Irmgarde, Rasma, un Anita. FOTO Imants Kronītis.

Ilga un Jānis mīca pirmo mīklas metienu. Aizmugurē Regīna un Dzidra. FOTO Gunta R..

Aija pie iesaiņošanas . FOTO Gunta R..

Jānis un Māris pie rullēšanas, Geņa, Artūrs, un Velta pie smērēšanas un mandelēm. FOTO Gunta R..

Krāsns netiek līdzi čaklajiem talciniekiem. FOTO Gunta R..

„Piparkūkas necepšot,
Tās tik zobus maitājot...“
Bērnu Ziemas svētku pantiņš

Bet kas gan Adelaides Vanadzēm par daļu gar sabiedrības zobiem? Ja tauta grib pirkt un ēst, Vanadzes ir ar mieru saldo, garšvielām bagāto gardumu pagādāt. Kā katru gadu, arī šogad rīkojām talku ar Aiju Balodi un Ilgu Vēveri priekšgalā, un uz divām dienām pārvērtām Vanagu namu par Ziemas svētku cepumu fabriku.

Kamēr Aija, Ilga un Jānis Brakovskis virtuvē vārīja, maisīja un mīcīja, tikmēr palīgi otrā istabā rullēja, spieda, smērēja, un greznoja. Senos laikos mīklu rullējām ar koka ruļļiem, kas bija ļoti intensīvs darbs, un ne vienmēr deva vienmērīgus rezultātus. Tagad lietojam itāļu tehnoloģiju, mazu makaronu mīklas rullējamo ierīci, ar ko darbs veicās daudz ātrāk un dod vienmēr tā paša biezuma mīklu. Trīs cepeškrāsnis knapi tika līdz visām čaklajām rokām, taču izceptais ražojums drīz vien sāka krāties lielās kaudzēs un nu bija jāpasteidz iesvērt maisiņos.

Talkā nāca simtiem darbinieču: 120 vistiņas-dējējas katra ziedoja vienas dienas darba augli; vesels bišu strops strādāja visu vasaru, lai Vanadzēm būtu 6 kilogrami medus; un cik hektārus kviešu vajadzēja sēt, lai pie piparkūkām varētu piejaukt 35 kilogramus labākās kvalitātes miltu? Un kur vēl sviests, cukurs un sīrups, no katra pa 6 kilogramiem, un 3 kilogramu labāko importēto garšvielu un mandeļu. Un kāds bija rezultāts visai šai darbībai? 52 ar pusi kilogramu gardu, trauslu piparkūku adelaidiešu svētku priekam.

Vienā dienā to visu nepaspējām, vajadzēja divas. Katrs jau no iepriekšējiem gadiem zina savu vietu un darbu, un nevienam nav jāsaka, ko un kā darīt. Pirmajā dienā pie darba sēdās 18 čaklas darbinieces un darbinieki (jā, arī četri kungi), un otrā dienā bija jau 22. Laikam bija padzirdējuši par Ilgas gardām pusdienām, gluži kā Latvijā lauku talkās – Bukstiņbiezputra ar speķa mērci un paniņām (tik vien trūka kā tradicionālās koka karotes!) un debesmannā ar pienu. Garšīgi un sātīgi. Tā kā tai pašā dienā Melburnā zirdziņi izcīnīja Melburnas Kausu, atļāvāmies arī pāris pudeles šampanieša.

Otrā dienā vairs nebija tik viegli, jo laika dievi atsūtīja 35grādīgu dienu, un virtuvē pie karstām krāsnīm strādāt nozīmēja pamatīgi svīst. Nepalīdzēja arī tas, ka gaisa vēsinātājs nebija pārstellēts no sildīšanas ziemā uz vēsināšanu vasarā. Nav brīnums, ka bija tik silti! Norīkojām speciālu ūdens nesēju – Anitu, kas visām talciniecēm nepārtraukti piegādāja aukstu ūdeni ar citrona sulu, jo kas tad tādā laikā grib dzert karstu kafiju? Pusdienās ēdām atkal kā pa laukiem: biezo pupiņu zupu ar cūkas gaļu un debesmannā.

Bija brīži, kad likās, ka tā mīkla nekad nebeigsies, jo no katras spiešanas paliek kaut kas pāri, ko saspiež kopā un rullē atkal – vajag tikai sasildīt, lai turas kopā un nedrūp. Un atkal, un atkal, paliek pāri. Tomēr, pēc divām dienām, lielajiem mīklas kukuļiem bija beigas, mēs ar prieku un patiesu gandarījumu varējām skatīties uz kopīgi paveikto darbu. Tad vēl tikai vajadzēja visu satīrīt...

Tās, kuras visu dienu sēdēja un spieda vai smērēja, sūdzējās par atsēdētām pēcpusēm; kas visu laiku skraidīja apkārt un visiem piegādāja vajadzīgo, sūdzējās par sāpošām kājām. Mājās atbraukusi, es savas sāpošās kājas, kopā ar savu pārējo personu, remdēju burbuļu vannā, pie reizes iekšēji uzņemdama citus burbuļus. Ak vai, cik labi palika!

Nākamgad darīsim atkal!

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com