Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atskats Atmodas notikumos

Grāmata „Laikam klāt laiks“

Laikraksts Latvietis Nr. 290, 2013. g. 29. dec.
Anita Apine -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Anita Jansone Zirnīte (ceturtā no labās puses), kopā ar sarīkojuma „Valsts cita – Burtnieki tie paši“ Valmieras bibliotēkā organizatoriem 16.10.2013. FOTO Svetlana Sprūža.

Ir pagājušas dažas dienas pēc sarīkojuma Valsts cita – Burtnieki tie paši Valmieras bibliotēkā, kad pēc Valmieras muzeja pētnieces Ingrīdas Zīriņas priekšvārda: „Tāds bija laiks. Latvijas Tautas frontes izveide un darbība Valmierā un Valmieras rajonā,“ vārds tika dots māksliniecei, grāmatu ilustratorei Anitai Jansonei Zirnītei un viņas stāstam par to, kā pirms 25 gadiem ritēja notikumi, par Atmodas sākuma notikumiem Burtniekos, kas pirms 5 gadiem tika iekļauti grāmatā Laikam klāt laiks, tādējādi saglabājot tos nākamajām paaudzēm.

Mākslinieces Anitas Jansones Zirnītes veidoto grāmatu Laikam klāt laiks pirmo reizi lasītāji ieraudzīja 2008. gada 20. jūnijā otro Lāčplēša svētku laikā, kas pārliecinoši papildināja pārējos notikumus tai dienā: Ojāra Martinsona fotoizstādes 1988. gada 24. jūnijs – Burtnieki atklāšanu, Latvijas Universitātes filoloģijas fakultātes rīkoto zinātnisko konferenci Lāčplēša ceļš pasaulē. Andreja Pumpura eposam „Lāčplēsis – 120“, koncertu Burtnieku baznīcā un, saulei rietot, pie Burtnieku ezera atkal aptuveni 5000 klausītāju apmeklēto dienas kulmināciju – Māras Zālītes un Zigmara Liepiņa rokoperas Lāčplēsis koncertuzvedumu. Interesentiem piedāvāju ieskatu no 2008. gada rokoperas Lāčplēsis koncertuzveduma Burtniekos internetā piedāvātajos resursos – fragmenta nosaukums Noslēgums (http://www.youtube.com/watch?v=LxrjwYS06JY)

Grāmata Laikam klāt laiks tika radīta 20 gadus pēc nozīmīgā notikuma Latvijas sabiedrības dzīvē Jāņu dienā 1988. gadā. Tas savukārt bija laiks, kad atkal parādījās cerība uz jaunu brīvas valsts radīšanu. Kā ieganstu izmantojot Andreja Pumpura eposa Lāčplēsis simtgadi, tika izveidoti grandiozi svētki Burtniekos – nelielā, bet latviešiem kultūrvēsturiski ļoti nozīmīgā novadā. Citējot grāmatas pēcvārdu: „Piesātinātās dienas pamatā iegūla ilgstošs darbs vairāku gadu garumā. Diena kļuva par nozīmīgu notikumu gan pateicoties sabiedriskās domas briedumam, gan praktiskiem priekšnoteikumiem. Smeldama spēku iepriekšējo gadu pieredzes uzkrājumā, svētku diena izplatīja starojumu, veicinot tālāko attīstību, arī baznīcas atjaunošanu un draudzes atdzimšanu. Tāds liels notikums ir paliekošs ar savu garīgo uzjundījumu cilvēkos.“

1988. gads tiek raksturots kā atmodas laika spožais uzliesmojums, kad notika daudzi it kā neticami, tomēr likumsakarīgi notikumi un procesi, kas veicināja brīvas valsts atdzimšanu.

Grāmata Laikam klāt laiks. Lāčplēša svētki Burtniekos: atdzimšana Lāčplēsis 1888-1998-2008 ir sava laikmeta dokumentāla un kultūrvēsturiska liecība. Grāmatas autore un māksliniece Anita Jansone-Zirnīte, redaktore Ieva Janaite, kopsavilkums angļu valodā veidojusi tulkotāja Ilze Gulēna, fotogrāfiju autors Ojārs Martinsons.

Anita Apine
Valmieras bibliotēka, 2008. gada Lāčplēša svētku koordinatore
29.10.2013.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com