Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Stāsti un ziņģes Dekšārēs

Tradicionāls februāra pasākums

Laikraksts Latvietis Nr. 297, 2014. g. 19. febr.
Dainis Mjartāns -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ziņģētāju un stāstnieku vakars. FOTO Dainis Mjartāns.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars. FOTO Dainis Mjartāns.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars. FOTO Dainis Mjartāns.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars. FOTO Dainis Mjartāns.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars. FOTO Dainis Mjartāns.

Dekšāres pagasts (agrāk saukts Dekšāru pagasts), bet pareizāk būtu Dekšōri, atrodas piecus kilometrus no Varakļāniem. Mūsdienās ietilpst Viļānu novadā, jo veicot teritoriālo reformu, netika ņemta vērā iedzīvotāju prasība pagastu pievienot Varakļānu novadam, kura sastāvdaļā Dekšāres atradās līdz 1956. gadam. Šeit dzimis rakstnieks Alberts Sprūdžs. Mājās, kur savulaik dzīvoja kokļu meistars Donats Vucyns un Saeimas deputāts Francis Zeps, tagad mājo tradicionālās kultūras biedrība Latgaļu sāta. Dekšāru pusē operdziedātājas Elīnas Garančas dzimtas saknes, atgūtās mājas pēdējos gados atjauno viņas vecāki un radinieki.

Tradicionāli februāra otrajā sestdienā Latvijā ap 200 dalībnieku sanāk kopā Ziņģētāju un stāstnieku vakarā; šogad pasākums tika rīkots tieši Dekšārēs. Iztrūkstot kultūras namam, viesi un skatītāji jo kuplā skaitā pildīja vietējo sporta zāli.

Šogad pasākumam bija izvēlēta tēma Krogus dziesmas un stāsti, jo visbiežāk riņķa dziesmu uzdziedāja viesībās pie galda, šobrīd šī tradīcija sāk izzust. Un tā stāsti vijās ar dziesmām, bet pats pasākums ilga visu dienu; tajā piedalījās deviņi stāstnieki no Preiļu, Madonas, Cesvaines, Viļānu, Rēzeknes un Bauskas novadiem, savukārt ziņģētāji, kā jau ierasts, bija kuplākā skaitā – šoreiz tie bija divdesmit viens.

Ar muzikāliem priekšnesumiem pasākuma apmeklētājus priecēja lauku kapelas un folkloras kopas no Viļāniem, Dekšārēm, Malnavas, Salnavas, Varakļāniem, Barkavas, Vecsaules pagasta, Zvirgzdenes, Cesvaines, Preiļu, Isnaudas, Lubānas, Nagļiem, Izvaltas, Mārcienas, Aglonas un Barkavas. Par ziņģēšanas popularizēšanu Latvijā jāpateicas pasākuma ieviesējai Ivetai Dukaļskai.

Pasākuma noslēgumā tika noteikti labākie sniegumi: Vislabākais ziņģētāji – Pērnavas ermoņiku spēlmaņi (Igaunija) un kapela Sābri (Salnava), taču visvislabākā ziņģētāja balvu iegūst – kapela Radvija no Lietuvas. Mūsu kaimiņvalstī lauku kapelas ir ļoti populāras. Lietuvas TV rīko kapelu un folkloras kopu sacensības, līdzīgas, kā mūsu pašu koru karus. Par visvislabāko stāstnieku atzīta – Alla Kozlovska (Viļāni), bet organizatoru balvu saņēma – folkloras kopa Isnauda un Bauskas novada folkloras kopa Vecsaule. Priecē, ka arī Dekšārēs pašiem savi muzikanti – lauku kapela Sovejī un vīru folkloras kopa Kūzuls.

Dainis Mjartāns
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com