Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Protesta akcijas

Pētera Grestes atbrīvošanai

Laikraksts Latvietis Nr. 299, 2014. g. 6. martā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ojārs Greste ar Pētera Grestes portretu, Sidnejas protesta akcijā, „Martin Place“ 27. februārī. FOTO no Ojāra Grestes personīgā arhīva.

Daļa no latviesu atbalstitājiem 27. februāra akcijā Sidnejā. No kreisās: Merija Atkinsona (Mary Atkinson), Vita Parsela (Parcell), Baiba Haringtona (Harrington), Juris Liepiņš, Janis Grauds, Janis Čečiņš, Jānis Duniklifs (Dunnicliff), Aldis Liepiņš, Ojārs Greste un Edgars Greste. FOTO Guna Klarsona (Clarson).

Trīs paaudzes Grestes 27. februāra akcijā Sidnejā: Ojārs Greste, dēls Edgars un Edgara dēls Tālis, kopā ār Edgara dzīves biedri Suzannu Keibli (Susannah Kable). FOTO Marita Ogbērna (Ogburn).

Baiba Bērziņa 27. februāra akcijā Sidnejā. FOTO Ojārs Greste.

Al Džaziras Sidnejas biroja žurnalists Andrejs Tomas (Andrew Thomas) pie mikrofona. Labajā pusē Suzanna Keible. FOTO Ojārs Greste.

Ceturtdien, 27. februārī Sidnejā notika Al Džazira aģentūras organizēta protesta akcija, pieprasot Ēģiptes valdībai, lai atbrīvo žurnālistu Pēteri Gresti un viņa apcietinātos kolēģus. Šī bija viena no akcijām, kuras notika 40 pilsētās, ieskaitot Londonā, Parīzē, Nairobijā, Beirūtā, Džakartā, Ramallā un Al Džaziras centrā Dohā, Katarā. Visās pilsētās žurnālisti parādīja savu protestu pret preses apklusināšanu simboliski aizlīmējot mutes.

Sidnejas akcijā Al Džaziras Sidnejas biroja žurnālists Andrejs Tomas (Andrew Thomas) mudināja klātesošai publikai un mēdiju pārstāvjiem skaļi turpināt žurnālistu atbrīvošanas kampaņu. Pārējie divi runātāji, Amnesty International pārstāvis Kris Holijs (Chris Holley) un Mēdiju apvienības priekšsēdis Kristofers Vorens (Christopher Warren) abi piebalsoja teiktajam un uzsvēra, ka brīva prese ir nepieciešama demokrātiskā valstī (1,2).

Kopā ar protesta akcijām notika arī plaša Tvittera kampaņa. Akcijas dienā tika izsūtīts liels skaits tvīti ar haštagu #freeajstaff (atbrīvot Al Džaziras žurnālistus). Pēc Al Džaziras aprēķiniem, kopš 3. februāra, šī kampaņa ir sasniegusi desmitiem miljonus cilvēku, un pat iespējams, ka simtiem miljonu (2).

28. februārī Pētera Grestes vecāki – Juris un Lois caur Austrālijas Ārlietu ministriju nogādāja vēstuli Ēģiptes sūtnim Kanberā Hasan El-Laitī (Hassan El-Laithy), kurā viņi atkārto, ka Ēģiptes apsūdzības pret Pēteri nav pamatotas un piedāvāja izmainīties vietām cietumā ar savu dēlu. Šī vēstule arī tika publicēta galvenos Austrālijas laikrakstos (3).

Radio ABC intervijā 28. februārī Ēģiptes sūtnis El-Laitījs izteica cerību, ka Al Džaziras žurnālistu prāvā drīz beigsies. Viņš atzina Pētera Grestes labo slavu kā žurnālistam un teica, ka cer uz pozitīvu rezultātu Pēterim (4).

Prāva turpināsies 5. martā. Varam tikai spekulēt, kā tiesa risinās šo problēmu – vai Ēģiptes sūtņa teiktais dod cerību, ka tiesa atbrīvos žurnālistus uzreiz jeb vilcinās procesu, kamēr atrod veidu, kā nobeigt prāvu, paturot tiesas un valdības godu. Lai saprātība valda, un Pēteris un viņa kolēģi tiek atbrīvoti!

Pašlaik ir divas petīcijas, kuras lūdz Ēģiptes valdībai atbrīvot žurnālistus:

Avaaz petīciju var parakstīt šeit: http://www.avaaz.org/en/free_peter_greste_2/?fUKTZgb&pv=46

un Amnesty International petīciju var parakstīt šeit: http://www.amnesty.org.au/action/action/33972/

Grestes ģimene lūdz publiku turpināt aģitēt Austrālijas un Ēģiptes valdībām un pieprasīt Pētera un viņu kolēģu atbrīvošanu.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://news.ninemsn.com.au/national/ 2014/02/27/16/15/don-t-lose-interest-in-greste-colleague

(2) http://www.youtube.com/watch?v=CXMsmw3sRSo

(3) http://www.brisbanetimes.com.au/queensland/ parents-of-peter-greste-offer-to-take-place-in-jail-20140228-33qw9.html

(4) http://www.abc.net.au/pm/content/ 2014/s3954580.htmAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com