Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Nikolajs Bulmanis

1919. g. 15. janvārī, Rīgā – 2014. g. 2. martā, Toronto, Kanādā

Laikraksts Latvietis Nr. 299, 2014. g. 6. martā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
NikolajsBulmanis

Nikolajs Bulmanis
15.I.1919. – 2.III.2014.

Mūžības ceļos aizgājis viens no latviešu mākslas vēstures asākajiem prātiem, erudītākajiem ASV un Kanādas latviešu, kā arī Latvijas mākslas procesu vērtētājiem, lielisks esejists un kolekcionārs Nikolajs Bulmanis.

Viņš bija pretrunīga personība: vieni viņu pēla, citi cēla debesīs. Šāda nostāja ir saprotama. Nikolajs Bulmanis nepiederēja pie tiem latviešiem, kuri noslēdzās savā latviskajā vidē ārpus dzimtenes savas nacionālās identitātes saglabāšanai. Viņu vadīja pārliecība, ka zināšanas par pasaules kultūru nekaitē viņa izcelsmei, domāšanai, nacionālai piederībai.

Būdams Latvijas patriots un uzturēdams ciešus kontaktus ar tautiešiem Toronto un citviet, viņš latviešu glezniecību, grafiku, tēlniecību un keramiku savos vērtējumos salīdzināja ar pasaulē notiekošajiem mākslas procesiem. Tādējādi viņam bija izveidojusies cita, pasaules lielumiem pieskaņota vērtību sistēma nekā citiem kritiķiem. No augstāka skatupunkta raugoties, daudzas parādības tautiešu kultūras dzīvē nelikās īsti pieņemamas, kaut arī bija saprotamas. Apcerējumu un rakstu spriedumos autors varēja būt neiecietīgs. Diplomātiju mākslā viņš neatzina. Māksla ir tikai viena – vai nu laba, vai slikta, banāla, pagātnes refleksijās iezemēta vai arī laikam līdzi ejoša.

Viņš rakstīja ne tikai par latviešu mākslu, viņa redzeslokā bija visa pasaule. Viņš sekoja līdzi tam, ko piedāvāja Kanādas, ASV un Eiropas mākslas muzeji, par to publicēdams apceres par mākslu gan avīzēs Laiks un Latvija Amerikā, gan galvenokārt žurnālā Jaunā Gaita, kuras mākslas redaktors bija laikā no 1980. līdz 1990. gadam. Viņa rakstu izlase No vienas puses tā..., ko Gundegas Cēberes sakārtojumā 2010. gadā laida klajā apgāds Mansards, ir viņa daiļrades apkopojums, vainagojums. Tā pierādīja Nikolaja Bulmaņa īpašo vietu latviešu mākslas vēsturē un zinātnē.

Viņa kā mākslas procesu vērtētāja apcerējumi izcēlās ar plašu erudīciju kultūrā, ar izcilu latviešu valodu, ar analītisku domāšanu, striktu argumentāciju un nepieciešamības gadījumā ar humoru un ironiju. Tie nav izstāžu vai interviju sausi pārstāsti vai atreferējumi, bet brīžiem tuvojās gudrai literatūrai ar plašām reminiscencēm, dziļiem pārspriedumiem, nebaidoties kļūt personisks. Viņa garīgo bagāžu veidojusi labāko apgādu izdotā mākslas literatūra, ko labi pārzināja un ar ko bija bagāta viņa lieliskā bibliotēka.

Nozīmīga bija arī viņa mākslas darbu kolekcija, kurā redzamu vietu ieņēma labāko gleznotāju, grafiķu un keramiķu veikums. Starp tiem jāmin Edvīnu Strautmani, Fridrihu Miltu, Visvaldi Reinholdu, Voldemāru Avenu, Ilmāru Blumbergu, Pēteri Martinsonu un daudzus jo daudzus citus.

Cilvēkam, kam nav nācies Nikolaju Bulmani satikt jaunības gados, viņš likās kluss, ieturēts, ar ļoti vērīgu acu skatienu, kas redz dziļāk un no cita rakursa nekā sarunu biedra ieraudzītais, bet, ja gadījās diskutēt, tad viņš kļuva pat kaislīgs, stingri stāvēdams savās pozīcijās, no kurām, šķita, neviens viņu nevar izsist.

Viņa racionālo prātu un loģiku acīmredzot veidoja politoloģijas un ekonomikas studijas Kvīnsas universitātē (Queen's University), kur iegūts bakalaura grāds, un Toronto universitātē (University of Toronto), kur saņemts maģistra grāds. Protams, arī 30 gadus ilgais profesora darba stāžs Raiersona Universitātē (Ryerson University). Ar to neaprobežojās viņa intereses – Nikolajs Bulmanis studējis arī mākslas vēsturi Toronto Mākslas koledžā (Toronto College of Arts), te iegūtas pamatzināšanas mākslas zinātnē, tomēr noteicošais viņa dzīvē bija kaislība uz mākslu, kam bija veltītas visas Nikolaja Bulmaņa mūža dienas.

Noliecot galvu Nikolaja Bulmaņa mūža un padarītā darba priekšā un no visas sirds izsakot līdzjūtību viņa dzīves līdzgaitniecei Ingrīdai, bērniem, mazbērniem un visiem tuviniekiem,

Māris BrancisAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com