Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Melburnā – Latviešu Namā – Kino Klubiņš

Rīkotājs pastāsta

Laikraksts Latvietis Nr. 299, 2014. g. 6. martā
Petras Nesteckis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
MLNK

Publika filmas izrādē. FOTO no Nestecku privātā arhīva.

„Kino klubiņa“ darbinieki un palīgi Melburnas Latviešu nama virtuvē. FOTO no Nestecku privātā arhīva.

„Kino klubiņa“ darbinieki Melburnas Latviešu nama kafejnīcā. FOTO no Nestecku privātā arhīva.

Publika filmas izrādē. FOTO no Nestecku privātā arhīva.

„Sveicināts „Kino Klubiņā“! Būsim priecīgi Tevi redzēt „Kino klubiņā“! Kino Klubiņš piedāvā savu nākamo filmu seansu svētdien, 9. martā!“ – šādu ziņu esam saņēmuši savos e-pastos; tātad Melburnas „Kino Klubiņš“ ir atsācis savu darbību. Bet kāds bija „Kino Klubiņa“ rašanās sākums? Par to stāstīja Petras Nesteckis Melburnas Latviešu nama „Nama labad“ sarīkojumā 2013. gada 20. oktobrī.

Ideja. Nu kā tad viss sākās?

Kādā skaistā 2010. gada decembra vasaras dienā sēdēju uz šīs skatuves un ieturēju pusdienas. Es šeit strādāju. Uzprišināju skatuvi un šo skaisto zāli uz gaidāmajām Kultūras dienām Melburnā. Darbs man šeit bijā kādai nedēļai. Neskatoties uz priekiem, mani arī pārņēma mazliet skumjas sajūtas, jo šī zāle visu šo laiku bija stāvējusi tukša un nenodarbināta, valdīja klusums. Šīs sajūtas un situācija lika man padomāt par to, kā un ko darīt lietas labā, lai šī zāle un skatuve būtu nodarbināta. Arī šis baltais ekrāns bija uzstādīts neilgi pirms Kultūras dienām, un arī tā nākotne pēc Kultūras dienām bija miglā tīta, kas aicināja arī par viņu neaizmirst. Tajā laikā es nebiju vienīgais, kas bija pārņemts ar šādām domām, un tāpēc nolēmu apspriesties un pārrunāt idejas un iespējas ar domubiedriem. Tikos ar Nama vadību, apspriedām manas un citas idejas, tai skaitā arī par latviešu filmu izrādīšanu Namā, jo piemēroti apstākļi tam bija jau sagatavoti. Tajā laikā nosaukums vēl nebija izdomāts, bija tikai ideja ar daudz nezināmajiem. Neilgi pēc Kultūras dienām, vasaras beigās iezvanījās telefons. Zvanīja Kārlis Kasparsons un piedāvāja uzņemties un vadīt latviešu filmu izrādīšanu Latviešu namā. Es tam piekritu, un šodien stāvu šeit un dalos ar jums par Kino Klubiņa pirmajiem soļiem.

Nākamais, pie kā ķērāmies klāt, bija pie šīs idejas iedzīvināšanas/realizēšanas. Sākās plānošanas process.

Plānošana

Vienā brīdi bija vienkārši jautājums uz jautājuma – Kurā dienā rādīt? Cik bieži rādīt? Kādas filmas rādīt? Kā mēs sevi nosauksim? Kā uzņemsim un ko piedāvāsim mūsu skatītājiem, kā reklamēt? Kad pirmā izrāde? Kas to visu darīs? ...utt. Uz visiem šiem jautājumiem bija nepieciešams atbildēt, lai kaut kas izkustētos uz priekšu. Atceros, ka tas notika ļoti ātri, ja nemaldos, jau pēc mēneša bija nosprausts pirmais Kino Klubiņa izrādīšanas datums: 28. maijs 2011. gads, sestdiena, plkst. 17.00.

Bija jau izvēlētas filmas; divas dokumentālās filmas: Trejāda saule un dokumentālā filma Vai viegli būt jaunam? Kad datums jau bija nosprausts, nekavējoties bija jāķeras klāt citu jautājumu risināšanai. Saliekot visu kopā, parādījās lērums amatu, kas prasīja pretim daudz palīdzīgu roku. Un tie bija: menedžēšana, administrēšana, reklamēšana, filmu izrādīšana, filmu iegāde, zāles datumu saskaņošana un plānošana, pārtikas sagatavošana, ēdiena sagatavošana, telpu sagatavošanu un to nodošana, atskaites iesniegšana un virkne dažādu sīkāku darbiņu.

Protams, paliek skaidrs, ka vienam ar šo visu nekādi netikt gala, un kā pirmie palīgi tiek iesaistīta mana ģimene. Meitas Emīlija, Evelīna un sieva Gita. Par galveno pavāru pieaicināju Žerāru Šulcu; par cik viņš tajā laikā mācījās par šefpavāru, tad šāds kandidāts man bija pilnīgi pieņemams un nepieciešams. Man par prieku, viņš neatteica, un jau no pirmā Kino Klubiņa dienas, viņš vēl līdz šodienai aktīvi darbojas kopā ar mums. Tāpat vēlos pieminēt Lāsmu Frīdenbergu. Viņa ir neatsverams palīgs virtuvē un šefpavāra labā roka. Visi virtuves darbi ir Lāsmas pārraudzībā, un arī viņa ar mums ir kopš pašā sākuma. Filmas izrādīt apņēmās Jānis Kārkliņš. Viņš nevienu reizi nav izlaidis Kino Klubiņu. Kas notiktu, ja Jānis nevarētu ierasties? Bail pat par to iedomāties. Nama kafejnīcā katrā Kino Klubiņā vērtīgus padomus un palīdzīgu roku sniedz Nama dāmas – Roksija Reitere un Māra Lezdkalna. Tāpat ir jūtams liels atbalsts no Nama Valdes locekļiem: piedāvājās palīdzēt un atbalstīt, lai tik pirmais Kino Klubiņš izdotos bez jebkādiem šķēršļiem.

Nosaukums

Izveidojot komandu, ķērāmies klāt pie komandas nosaukuma izdomas. Precīzi vairs neatceros nosaukuma dzimšanu, bet liekas, ka tas bija vairāk Gitas un mans kopražojums. Nosaukumā vēlējāmies dzirdēt kaut ko tādu, kas liecina par kino un par mājīgu/brīvu/neformālu atmosfēru. Tad apvienojām divus vārdu Kino un Klubiņu un izveidojām nosaukumu Kino Klubiņš. Mums visiem viņš iepatikās jau no paša sākuma un tā to saucam vēl joprojām.

Kurā dienā rādīt filmas?

Jau no pirmās dienas galvā raisās doma par to, kurā dienā īsti rādīt un cikos. Sestdien, svētdien vai varbūt darba dienās? Kāda publika to apmeklēs? Sākot ar pirmo izrādes reizi, bija skaidrs, ka tiks veikts eksperiments, un tā arī tas notika. Sākumā tika rādīts gan sestdien, gan piektdien, gan svētdien; tāpat arī tika mainīti laiki, līdz beidzot tas ir izkristalizējies, un patlaban cenšamies pieturēties pie viena laika, kas ir svētdienās, un pirmā filma tiek izrādīta plkst. 14.00.

Filmu iegāde

Pirmajā Kino Klubiņā tika izrādītas divas skaistas dokumentālās filmas: Trejāda saule – režisors Jānis Ozoliņš-Ozols, 2009. g. un režisora Jura Podnieka dokumentālā filma Vai viegli būt jaunam? 1986. g.

Filmas iegādājāmies Latvijā, un tās tika nosūtītas pa pastu. Kā jau jūs zināt, parasti pasts no Latvijas ceļo 10-15 dienas, mūsu gadījumā tas aizkavējās un nāca ļoti ilgi. Atceros, ka sākām pat domāt jau par rezerves filmām, jo līdz pirmā Kino Klubiņa izrādei vairs bija palikušas tikai 3 dienas, bet filmas vēl joprojām nebijā. Laimīgā kārtā filmas pie mums nonāca un varējām mierīgi uzelpot un doties tālāk.

Pusdienas

Paralēli arī risinājām pusdienas/kafejnīcas jautājumu. Pieredze šajā jautājumā mums nu pavisam nebija, bet noteikti bija skaidrs, ka kafejnīca ir vajadzīga, jo plānots ir izrādīt divas filmas, un starplaikā skatītājiem ir jāiestiprinās. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tas taču ir klubiņš, un caur to mums jārada mājīga, omulīga atmosfēra. Nākošais jautājums, pie kā bija jāstrādā, tās bija pusdienas: ko, kā un kur tās gatavosim. Arī šeit nebija domstarpību, ka ēdienam ir jābūt latviešu gaumē; nu kaut ko tādu, ko tikai var dabūt un nogaršot Latviešu Namā. Atceros, ka pirmajā un nākamajos Kino Klubiņos tika piedāvātas dažāda veida pankūkas un siļķe kažokā. Līdz šodienai ēdienkarte ir mazliet mainījusies, un patlaban piedāvājam gardu zupu, kādu saldu kūciņu un pa reizei arī saldo ēdienu.

Reklamēšana

Pirmajā reizē izmantojām abas avīzes un pat SBS radio. Tāpat man jau iepriekš bija izveidota neliela datu bāze ar e-pastu adresēm, kuriem nosūtīju speciāli sagatavotu informāciju par to, ko un kad izrādīsim. Patlaban reklamēšanas jomā nekas nav īsti mainījies, izņemot to, ka radio pakalpojumus izmantoju pavisam reti. Īpaša sadarbība ir izveidojusies ar laikraksta Latvietis izdevējiem Ilzi un Gunāru Nāgeliem, jo reizēs, kad tuvojas Kino Klubiņš, tad katram Melburnas abonentam tiek pievienota atsevišķa manis sagatavota reklāmas lapiņa, kurā ir visa nepieciešamā informācija par Kino Klubiņa gaitu.

Un tagad mazliet par faktiem

Pirmā izrāde notika 2011. gada 28. maijā. Līdz šodienai Kino Klubiņš ir izrādīts 14 reizes. Kopā ir izrādītas 26 dažādu žanru filmas. Kino Klubiņu ir apmeklējuši, apmēram, 350 skatītāji. Tāpat Kino Klubiņu ir apmeklējuši vairāki viesi no Latvijas un uzdāvinājuši dažas filmas, kā arī ir bijis viens viesis, kas pat ar divriteni atbraucis no Latvijas.

Pirmais Kino Klubiņš likās bija izdevies, jo filmas tika veiksmīgi izrādītas, ēdiens un alus visiem, apmēram, 25 skatītājiem pietika. Tās sajūtas bija vienreizējas, bet tai pat laikā, kad viss likās jau ir aiz muguras, bija laiks sākt domāt un skatīties uz jau nākamo Kino Klubiņa izrādes organizēšanu. Un tā līdz pat šodienai Kino Klubiņa komanda aktīvi iegulda savu laiku un mīlestību šajā procesā. Tāpēc izmantojot situāciju vēlreiz gribu izcelt šos vārdus, lai pateiktu lielu personīgu paldies cilvēkiem, kas ziedo savu dārgo laiku Kino Klubiņa darbībā:

Latviešu Nama valdei ar Kārli Kasparsonu priekšgalā; Nama Dāmām – Roksijai Reiterei un Mārai Lezdkalnai; mūsu galvenajam kino izrādītājam Jānim Kārkliņam; reklamētājiem – Ilzei un Gunāram Nāgeliem – laikrakstam Latvietis un avīzei Austrālijas Latvietis – Iveta Lainis; šefpavāram – Žerāram Šulcam; šefpavāra čaklajam palīgam – Lāsmai Frīdenbergai. Vislielāko paldies veltu manai ģimenei – meitām Emīlijai, Evelīnai, sievai Gitai, mammai Regīnai un māsai Regīnai. Kā jau jūs saprotat, šajā lietā esmu iesaistījis visu savu ģimeni. Tāpat paldies visiem, visiem, kas ir palīdzējuši Kino Klubiņa darbībā gan Austrālijā, gan Latvijā.

Gribu noteikti piemetināt, ka arī par Kino Klubiņa darbību tika informēta, diemžēl, nu jau bijusī Latvijas kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, un vēl jo vairāk ar ministres palīdzību Melburnas Kino Klubiņš ir saņēmis vairākas dažādu žanru filmas; liels paldies arī ministrei. Sadarbībā ar Melburnas Kino Klubiņu, šogad ir izveidojies jauns Kino Klubs Sidnejā. Tas nozīmē, ka Austrālijā jau ir divi latviešu Kino Klubi. Ļoti patīkami; novēlam Sidnejas Kino Klubam ilgu mūžu.

Svarīgs fakts, ka Kino Klubiņš ir Latviešu Nama rīkots sarīkojums, un visi ienākumi ir kā ziedojums Latviešu Namam, kas patiešām ir ļoti svarīgi. Tāpēc esiet visi aicināti uz Kino Klubiņa sarīkojumiem baudīt dažādas filmas, kā arī gardas pusdienas un kompāniju, kopā atbalstot šo jauko, pašu veidoto Latviešu Namu.

Un tā noslēgumam esmu sagatavojis vienu mazu, apmēram astoņu minūšu garumā multiplikācijas filmiņu Latvietis.

Paldies par uzmanību, izturību un jauku jums pēcpusdienu; novēlu vinnēt loterijā!

Petras Nesteckis
Melburnas Latviešu nama „Nama labad“ sarīkojumā
2013. gada 20. oktobrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com