Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Čelli čalo

Adelaides Starptautisks čellu festivāls

Laikraksts Latvietis Nr. 300, 2014. g. 17. martā
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jānis Laurs. FOTO no Jāņa Laura personīgā arhīva.

Margarita Balanas. FOTO Publicitātes foto.

2011. gadā Adelaides čellu festivālam piešķīra Ruby Award – par Best Event. Pēc trīs gadu pārtraukuma Adelaidē atkal atskanēs festivāls ar čellu skaņām. Rīkotājs un domas izveidotājs ar nerimstošu enerģiju no pirmsākumiem 2008. gadā ir Jānis Laurs, kura ilggadējā starptautiskā skatuves pieredze kā izcilam pasaules mēroga čellistam ir veicinājusi ciešu sadarbību ar citiem māksliniekiem.

„Čellu es ļoti mīlu, un tagad tas ir izveidojies pa populāru instrumentu. Šis festivāls ir muzikāla dāvana ne tik Adelaidei, bet Austrālijai. Tas ir veids caur manu interesi parādīt ko īpatnēju, jo instrumentam ir tagad plašāka pievilcība. Čells vistuvāk līdzinās cilvēka balsij, un ar katru stīgas kustību varu izteikt ko savādāku,“ saka Jānis Laurs.

Starp 29. martu un 6. aprīli Adelaidē sapulcēsies čellisti no Amerikas, Vācijas, Singapūras, Itālijas, Somijas, Jaunzēlandes, Ķīnas, Latvijas un Austrālijas. Festivāla programma ir plaša, jo Jānis vēlas parādīt instrumenta daudzpusīgos žanrus no klasiskās mūzikas līdz džezam, kā arī populārā stila mūzikai.

No Latvijas piedalīsies Margarita Balanas ar pavadītāju Ilzi Dzērvi. Margarita ir dzimusi Latvijā, apmeklējusi Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolu un 15 gadus vecumā pārcēlās uz Angliju, lai turpinātu studijas. 2013. gadā viņa tika apbalvota ar prestižo ABRSM (Associated Board of the Royal School of Music) stipendiju un Martin Music Scholarship Fund Award stipendiju, lai sāktu studijas Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā.

Margarita aktīvi koncertē gan kā soliste, gan sadarbībā ar māsu, vijolnieci Kristīni Balanas un brāli, vijolnieku Robertu Balanas, kuri šobrīd mācās Londonas Karaliskajā akadēmijā. Visi ir radoši un kopā ar māsu Margarita klasiķu skaņdarbiem izveido savus aranžējumus.

Margarita ir arī sadarbojusies ar Jauno Rīgas teātri, piedaloties izrādē Stāsts par Kasparu Hauzeru Latvijā un ārpus tās. Margarita savu talantu izpauž arī mākslā, radot gleznas, kas ir skatāmas izstādēs Anglijā.

Jānis pa Margaritu uzzināja no Londonas kolēģa, kas lietojot sociālo mediju Facebook, uzmeta dažas rindiņas: „Šeit ir vienreizēja čelliste, kas Tev interesēs, un viņa ir latviete!” Apskatot YouTube linkus, Jānis bija ļoti iespaidots par izcilo spēli, un sāka veidot kontaktus, lai viņa varētu piedalīties Adelaides festivālā.

Jānim bija domas, ja jau brauc tik garu ceļu, tad arī latviešu sabiedrība to varētu baudīt.

Sestdien, 29. marta pēcpusdienā plkst. 14.00 Tālavas zālē Margarita atskaņos ne tikai Johana Sebastiāna Baha un Roberta Šūmaņa, bet galvenokārt latviešu komponistu skaņdarbus: Jāņa Mediņa Ārija, Jāzepa Mediņa Romance, Selga Mences Inquieto, Pētera Vaska Pianissimo un Emīla Dārziņa Aizver actiņas un smaidi. Pavadītājs būs Deimiens Mansfīlds (Damien Mansfield), jo Ilze Dzērve uz pārējiem koncertiem pienākumiem ieradīsies vēlāk.

Pirmdien, 31. martā, plkst. 20.00 Mortlock Chamber, pavalsts bibliotēkā Margarita Balanas kopā ar Amerikas izcilo čellistu Linu Harelu (Lynn Harrell) atskaņos J. S. Baha, Gjorgija (Gyorgy) Ligeti un Pētera Vaska kompozīcijas. Pēc koncerta būs iespēja satikties ar māksliniekiem.

Ceturdien, 3.  aprīlī, plkst. 18.00 Hetzel Room, Institute Building pavalsts bibliotēkā Margarita Balanas koncertēs kopā ar Ilzi Dzērvi. Programmā būs Roberta Šūmaņa, Zoltana Kodali (Zoltan Kodaly) un Pētera Vaska skaņdarbi.

Ilze Dzērve ir dzimusi Talsos un klavieru spēli apguvusi Talsu Bērnu mūzikas skolā, Jelgavas Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Jau studiju laikā Ilze sākusi pildīt koncertmeistares pienākumus kordiriģentu klasēs pie profesoriem Imanta Kokara, Gido Kokara, Gaiļa un Vīgnera. Sākot ar 1999. gadu, Ilze strādā Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolā, kur ir čella klases koncertmeistare. Ilze Dzērve ir piedalījusies daudzos koru festivālos un konkursos un kopā ar kori Juventus piedalījusies AL52KD Sidnejā. Par koncertmeistares darbu viņa ir saņēmusi atzinības rakstus un diplomus. 2001. gadā Ilze tika apbalvota ar Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi.

Jānis Laurs visiem māksliniekiem ir devis tikai vienu prasību – lai spēlē to, ko viņi mīl. Skatoties uz organizēto festivālu, Jānis domā, ka kosmos arī ir devis palīdzību – it kā visas zvaigznes sakritušas pareizā laikā.

Adelaide gatavojās uz starptautisko čellu festivālu, kur drīzumā katrā pilsētas malā atskanēs stīgu čalošana pasaules spēku rokās.

Pēc Adelaides festivāla abas latviešu mākslinieces ceļos tālāk un koncertēs Latviešu namos – Melburnā sestdien, 12. aprīlī, plkst. 14.00 (tuvāka informācija pie Anitas Andersones); Sidnejā svētdien, 13. aprīlī, plkst. 12.00 SLB biedru pēcpusdienas ietvaros. Koncertu plkst. 13.30 var arī apmeklēt atsevišķi.

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com