Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


MLB Bibliotēka un iPad

Aicinājums nākt talkā

Laikraksts Latvietis Nr. 301, 2014. g. 20. martā
Arnis Gross -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
MLB

Melburnas Latviešu biedrības (MLB) Bibliotēka, kas darbojas jau kopš 1949. gada, ir šodien joprojām lielākā latviešu bibliotēka ārpus Latvijas (vairāk nekā 19 000 publikāciju). Bibliotēkas mērķis ir sakrāt un uzglabāt visu, ko publicē latvieši ārpus Latvijas un kas par viņiem publicēts citos izdevumos.

Sējumi plauktos novietoti iegūšanas secībā pēc inventāra grāmatas vienlaidu numerācijas un dalīti pēc lieluma divas grupās – normālformātā un žurnālu formātā. Bibliotēkas sirds ir Oto Meilerta dāvātais katalogu skapis, ar kura palīdzību var meklēt grāmatas pēc autora vai tēmas. Tēmas ir bāzētas uz Lilijas Dunsdorfas pārveidotas Dewey klasifikācijas sistēmas (DDK) latviešu valodā.

Lai apzinātu, kas glabājas MLB Bibliotēkā, ir iesākts projekts digitalizēt visu 19 000 lielo katalogu. Rezultātā lasītājs ar planšetdatora (iPad) palīdzību varēs ātri un viegli sameklēt publikācijas pēc autora, nosaukuma, redaktora, izdevēja, publicēšanas gada, tēmas vai pēc kāda cita atslēgvārda. Digitalizētais katalogs būs arī pieejams Latvijas Nacionālajai Bibliotēkai, kā arī citām ieinteresētām bibliotēkām.

Projekts ir sadalīts trijos posmos. Pirmajā posmā jāiegādājas tehnika un jāizstrādā datorprogramma bibliotēkas vajadzībām. Otrajā posmā jānofotografē ap 19 000 kartiņas un jāieraksta gan inventāra, gan DDK numurus. Tā kā kataloga kartiņas ir gan ar roku rakstītas, gan svītrotas, gan ar dažādas kvalitātes rakstāmmašīnām rakstītas, tika konstatēts, ka nevarēs izmantot teksta atpazīšanas datorprogrammu (OCR), un tāpēc izveidojās trešais posms, kur pārējos publikācijas datus (autors, nosaukums, lpp., izdevējs, redaktors utt.) arī būs jāieraksta jaunajā kataloga datubāzē.

Tehnikas risinājumam izvēlējās iPad planšetdatoru, jo ar šo pašu ierīci ir iespējams gan ierakstīt datus, gan nofotografēt visu kartiņu katalogu, gan arī izmantot kā turpmāko un ērto publikācijas meklēšanas rīku. No decembra līdz februāra vidum – vairākas nedēļas pēc kārtas nofotografēja visu 19 000 lielo katalogu.

Tagad esam nonākuši pie trešā posma un aicinām talkā ikvienu, kam rūp MLB Bibliotēkas nākotne. Ja jums mājās ir dators (jums pat nav jāatrodas Melburnā), tad lūdzu piesakieties pie Vitas Saltupas (tālr.: 03 9836 4440, e-pasts: avsaltups@hotmail.com). Mērķis ir šo digitalizācijas projektu laist klajā reizē ar jaunās Latvijas Nacionālās Bibliotēkas atklāšanu šī gada augusta beigās.

Vairāk informāciju par šo projektu varat iegūt no: http://deksoft.com/downloads/MLB-Biblioteka.pdf

Arnis Gross
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com