Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Nameja gredzens – latviešu pazīšanās zīme

ALB literārā pēcpusdiena

Laikraksts Latvietis Nr. 302, 2014. g. 30. martā
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
ALB

Adelaides Latviešu biedrību

No kreisās: Elīna Poikāne, Ilze Nāgela, Ilga Vēvere. FOTO Imants Kronītis.

Visnepārprotamākā veidā bez valodas deklarēt savu piederību latviešiem var gluži vienkārši –uzmauc pirkstā Nameja gredzenu, un katrs latvietis Tevi pazīs kā savējo. Namejs, būdams vīriešu gredzens, lai gan arī sievietes to ļoti labprāt nēsā, no visām latviskām rotām, šo piederību izsaka vistiešāk.

Svētdien, 23. martā, ALB literārās pēcpusdienas referente Dr. Ilga Vēvere iesāka savu referātu ar aicinājumu klausītājiem: paceliet rokas ar saviem Namejiem! Reta bija roka, kas nepacēlās. Bija arī Nameja rokas sprādzes.

Nameju dāvinām saviem dēliem astoņpadsmitā dzimšanas dienā, pilngadības dienā, lai teiktu, Nu Tu no puikas esi kļuvis par vīru! Namejs simbolizē piederību latviešu tautai; Namejam tiek piedēvēts dziedniecisks un enerģiju radošs spēks. Tas uzlabojot asinsriti un veicinot iekšējo orgānu veselīgu darbību! Ir ļaudis, kas tam tic, un ticībai ir liels spēks. Es gan personīgi paļaušos vairāk uz moderno medicīnu! Katrs gredzens ir roku darbs, tātad individuāli vīts, kas jau pats par sevi rada zināmu simboliku: esmu viens vienīgs, bet mans vijums simbolizē ciešu vienību ar citiem līdzīgiem. Šķetinot tālāk šo domu, Nameja devīze varētu būt Viens par visiem, un visi par vienu.

Zemgales ķēniņš Namejs 13. gs. cīnījās pret vācu Zobenbrāļu ordeni, bet redzēdams, ka uzvara ir nedroša, brīvprātīgi aizgāja trimdā uz Lietuvu, lai no turienes kopā ar lietuviešiem cīņu turpinātu. Gredzeni esot radušies šinī laikā, bet ir grūti noskaidrot, vai tas tiešām tā bija. Katrā ziņā divus Nameja veida gredzenus izraka no seno laiku kapu vietām tikai 1938. gadā, un tikai pēc tam tie kļuvuši mūsu laikmetā populāri. Turklāt, Aleksandrs Grīns tanī pašā laikā sarakstīja romānu Nameja gredzens, un mākslinieks Ludolfs Liberts safantazēja ķēniņa Nameja portretu, jo nav liecību par viņa īsto izskatu. Teika bija gatava! Nameja gredzens, sevišķi pēckara bēgļu prātos, kļuva par brīvības, neatkarības un latvietības simbolu.

Ilga pastāstīja arī par laulības gredzeniem un par gredzeniem vispār. Zelta laulības gredzens, bez sākuma un gala, simbolizē mīlestību un laulības nesalaužamību. Modernajos laikos laulības gredzenus izvēlas platākus nekā senāk, un tie bieži ir ar dažādiem rotājumiem vai dārgakmeņiem. Ar laulības gredzeniem saistās dažādi ticējumi; piemēram, ja vīrietis izvēlas sev gredzenu, kas biezs un platāks par četriem milimetriem, tad viņš nebūšot sievai sevišķi uzticīgs! Ja laulības gredzens pazūd vai salūzt, slikti būs; nedrīkst nevienam dot mērīt savu laulības gredzenu, tad arī būs slikti; un laulāšanas laikā zemē nomests gredzens arī pareģo ļaunu.

Gribi kaut ko zināt par cilvēka raksturu? Paskaties, kurā pirkstā tiek nēsāti gredzeni; ja gredzens uz rādītāja, tad valkātājs ir valdonīgs, ar varu pildīts – Anglijas karalis Indriķis VIII vienmēr valkāja gredzenus uz abiem rādītājiem; ja uz īkšķa, tad valkātājs lūdz sev uzmanību, bet ja uz vidējā, tad valkātājs pasaulei saka, ka viņš ir skaists, un skaists jūtās. Gredzens uz mazā pirkstiņa liecina par radošām spējām, bet zeltnesī ir artērija tieši uz sirdi un norāda, ka cilvēks ir precējies un vairs nav iegūstams.

Latviešiem ir pierakstītas vairāk nekā 3000 tautas dziesmu, kurās pieminēts gredzens, tātad šai rotai ir liela nozīme latviešiem kā tautai. Nāc pie manis, tautu meita, mitosim gredzentiņus; Man bij' zelta, tev sudraba, tev jānāk piedevām. Bildināšanas brīdī puisis savai iecerētai dāvina derību gredzenu, kurš pārlikts uz otras rokas zeltneša, kļūst par laulības gredzenu. Reizēm bija divi atsevišķi gredzeni.

Referente pasniedza plašas zināšanas un vēsturiskus faktus ar krietnu humora devu, bet piekodināja, ka ne visiem faktiem var ticēt; jāpielieto vēss prāts, un viss uzmanīgi jāapsver. Referātu kuplināja uzņēmumi uz ekrāna.

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com