Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Būs „Mantojums“

11. Lielā skautu un gaidu nometne

Laikraksts Latvietis Nr. 304, 2014. g. 9. apr.
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Nometne_Logo

Nometne_Skinke

Latviešu skautu kustības nometnes rīkotāja vad. Inta Šķiņķe.

Nometne_Putene

Latviešu skautu kustības nometnes rīkotāja vad. Kristīna Putene.

Vēl tikai nepilni 5 mēneši līdz 11. Lielai skautu un gaidu nometnei Mantojums, kura notiks no 17. līdz 23. augustam (BSA) amerikāņu skautu īpašumā Camp Winnebago Ņudžersijas pavalstī. Aukstā ziema būs pagājusi, un mēs droši vien sūdzēsimies par karsto un mitro Ņudžersijas laiku. Tomēr mēs būsim kopā, lai atjaunotu vecās draudzības, lai iegūtu jaunus draugus un nometņotu skautu/gaidu garā!

Lai pastāstītu par nometnes rīkošanu, esmu lūgusi abām rīkotājām izteikties par nometnes plāniem, vietu, un ko varam sagaidīt nometnē.

Maija Šķiņķe: Kāpēc jūs tikāt izraudzītas šīs nometnes rīkošanai? Vai jums ir pieredze ar iepriekšējo lielo nometņu rīkošanu?

Inta Šķiņķe: Nezinu, vai mūs īpaši izraudzīja, drīzāk mēs tā kā pieteicāmies! Lielās nometnes tiek rīkotas rotācijas kārtībā – vienu reizi kāda vienība no ASV vidienes, tad kāda vienība no Kanādas, tad kāda vienība no ASV austrumu krasta uzņemas sarīkot nometni. Par cik pēdējā lielā nometne Zvaigžņu sega 2010. gadā bija Mičiganā, un pirms tam Dziesmu gars 2006. gadā Kanādā, rotācijas kārtībā lielās nometnes rīkošana sanāca Ņujorkai. Par cik mēs ar Kristīnu atkāpjamies no aktīva darba mazskautu un guntiņu pulciņos un mūsu vienību priekšnieku amata laiki bija beigušies, tad uzņēmāmies 11. Lielas nometnes rīkošanu kā mūsu nākamo skautu/gaidu projektu! Es palīdzēju rīkot 7. Lielo nometni Kopsolī 1997. gadā, toreiz atbildot par Informācijas nozari.

Kristīna Putene: Pirmkārt, mēs ar Intu esam daudzus gadus sadarbojušās, it sevišķi kamēr bijām Rīgas (90.) skautu vienības un Zilā kalna (4.) gaidu vienības priekšnieces. Labi saprotamies un plānojam lietas ar līdzīgu attieksmi. Neesmu agrāk rīkojusi lielo nometni, toties biju guntiņu apakšnometnes priekšniece divās lielās nometnēs: Kalnainē 2002. gadā un Dziesmu garā 2006. gadā, un biju visas G-A-I-D-U nometnes komandante 10. Lielā nometnē Zvaigžņu sega 2010. gadā.

Kādus amatus esat ieņēmušas Latviešu skautu kustībā/Latviešu gaidu kustībā?

IŠ: Latviešu skautu kustībā vairākas gadus biju Mazskautu inspektore. Šai lomā palīdzēju veidot mazskautu programmu visiem latviešu mazksautiem ārpus Latvijas un koordinēju mazskautu programmu 9. un 10. Lielā nometnē.

KP: Biju Centra guntiņu vecākā diezgan daudzus gadus, veidojot guntiņu programmu visām latviešu guntiņām. Pašlaik vadu LGK Vadītāju sagatavošanas kursu daļu.

Lūdzu pastāstiet par nometnes vietu!

IŠ: Camp Winnebago atrodas Ņudžersijas pavalstī, apmēram, 40 jūdžu attālumā no Ņujorkas pilsētas burzmas. Klusā vietā Copper'a kalnos, amerikāņu (Boy scouts of America) skautu īpašums ir 450 akru liels, ar nometņu vietām, sirošanas un laivu braukšanas iespējām. Nometnes ezers Durham Pond ir 60 akrus liels un piedāvā iespējas peldēšanai, zēģelēšanai, laivošanai un makšķerēšanai. Nometnes abās pusēs ir Ņudžersijas pavalsts īpašumi (Farney State Park un Splitrock Reservoir), tātad visapkārt nometnei ir meži un daba.

Visām darbības pakāpēm būs sirošanas iespējas, jo visai nometnei apkārt ir dabas parki. Protams, būs arī iespējas ūdens nodarbībām, un vecākām pakāpēm pārnakšņošana zem zvaigznēm.

Visvairāk jūsmoju par to, ka lielgaidām un roveriem, vecākām darbības pakapēm, ir piedāvāta iespēja ar kanoe laivām doties pārgājienā un pārnakšņot uz salas zem zvaigznēm. Maršrutu pati esmu izbraukusi divas reizes, vienu reizi vasarā, bet otru reizi ar Kristīnu rudenī. Skaista, neskārta daba!

KP: Jau no pirmām sarunām BSA nometnes īpašnieki bija ļoti pretim nākoši, un laimīgā kārtā viņu pašu programmu kalendārs vispār bija brīvs nedēļā, kad mums bija vajadzīga nometne. Kaut īpašums ir tepat Ņudžersijā, būsim pilnīgi mežā. Ezerā iespējams peldēt, makšķerēt un laivot. Nometnes mežā un štata parkos var iet dažāda garuma pārgājienos.

Lūdzu pastāstiet par nometnes zīmolu, kas to veidoja? Ko tas nozīmē?

IŠ: Kad pagājušā gada pavasarī izsludinājām konkursu nometnes zīmola izgatavošanai; viena no personām, kas atsaucās bija vad. Aivars Zandbergs no Bostonas (8.) skautu vienības.

Pateicamies vad. Zandbergam par zīmola metu. Zīmolā ietilpinātas trīs vadošās domas nometnei: dabas mantojums ir atspoguļots pavasarīgi zaļajā un brūnā krāsā; tumši brūna zeme, kas dod visiem augiem un stādiem vietu, kur augt; latviskais mantojums redzams pūra lādē zīmola centrā; un skautu un gaidu zīmes, kas atgādina skautisko un gaidisko mantojumu.

KP: Izziņojām logo zīmēšanu visām vienībām pagājušā pavasarī, kā arī atsevišķi sazinājāmies ar vairākiem māksliniekiem, kam nav saistības ar kustībām. Mums atsaucās divi vadītāji. Galu galā aicinājām vad. Aivaru Zandbergu turpināt attīstīt savu priekšlikumu. Jāpiemin gaidas un skauta māte Māra Rupnere, bijusī Zilā kalna (4). gaidu vienības lielgaida, kas palīdzēja vad. Zandberga logo pārvērst digitālā formā. Paldies vad. Aivaram Zandbergam un Māra Rupnerei par viņu darbu un devumu nometnei!

Kas vēl tiek veikts, lai popularizētu nometni?

IŠ: Jau vairākus mēnešus darbojas Facebook lapa, kur mēs varam neformālā veidā izplatīt informāciju par nometni un atbildēt uz vadītāju jautājumiem. Šī Facebook lapa ir drīzāk iekšējai informācijai skautu un gaidu vadītājiem.

KP: Galvenais sazināšanās veids ir caur vienībām. Sūtam apkārtrakstus visiem vadītājiem un zinām, ka viņi dalās ar attiecīgo informāciju ar saviem vadāmiem un viņu ģimenēm. Nupat sāka darboties nometnes mājas lapa: www.11ln.org. Mājas lapu ir izveidojis Rīgas (90.) skautu vienības rovers Mikus Putenis. Tā, protams, pieejama jebkuram, un turpināsim tajā ievietot informāciju par pieteikšanos un programmu, līdzko tā būs zināma. Jaunums šoreiz ir tas, ka mājas lapa arī lasāma angliski, jo zinām, ka ir daudz ģimeņu, kurās viens no vecākiem neprot latviski. Tagad viņiem būs iespējams pašiem informēties par nometni. Arvien populārais portāls Facebook ir papildus informācijas avots vadītājiem. Minam, ka ar laiku tas būs parocīgs, centralizēts veids kā atbildēt praktiskas dabas jautājumus par nometnes izkārtojumu vai nodarbību iespējām, kas daudzus vienlaicīgi interesēs.

Vai ir jau zināmi dalībnieki? Vai būs skauti/gaidas no citām valstīm?

IŠ: Esam dzirdējušas, ka vienības Čikāgā un Toronto gatavojas braukt uz nometni. Par to ļoti priecājamies! Vēl vairāk prieks, ka no Austrālijas varētu būt 10-15 dalībnieku un no Latvijas pie 30 dalībniekiem! Šī būs lieliska iespēja bērniem un jauniešiem veidot draudzības ar vienaudžiem no Amerikas, Kanādas, Austrālijas un Latvijas. Cilvēki rosas, programmas tiek veidotas, priekšdarbi rit raiti!

KP: Protams, gaidām dalībniekus no ASV un Kanādas. Austrālijas vienības ir jau ar mums sazinājušās un noteikti brauks. Ļoti priecājamies, ka no Latvijas varētu ierasties līdz 30 gaidu, skautu un vadītāju. Oficiālā pieteikšanās nometnei sākās februārī. Gaidām visus nometnē! ■



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com