Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Askolda Saulīša dokumentālo filmu izrāde

Okupācijas muzejs atzīmē LR Neatkarības atjaunošanas dienu

Laikraksts Latvietis Nr. 307, 2014. g. 1. maijā
Inese Krieviņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Filmu afišas.

Otrdien, 29. aprīlī Latvijas Okupācijas muzejā Raiņa bulvārī 7 notika režisora Askolda Saulīša dokumentālās īsfilmas Svēts mantojums. Latvija 1918-1940 (2014) un dokumentālās pilnmetrāžas filmas Atmodas antoloģija (2013) izrāde. Pasākums veltīts Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 1990. gada 4. maijā 24. gadskārtai.

Dokumentālā īsfilma Svēts mantojums. Latvija 1918-1940 (16 minūtes) – režisors A. Saulītis, scenārija autori U. Neiburgs, K. Zellis – ir Latvijas Okupācijas muzeja un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas kopprojekta Latvijas valsts pamati, vēsture un mūsdienas ietvaros veidota viena no piecām īsfilmu cikla sērijām, kas vēsta par Latvijas vēsturi laika posmā no 1918. līdz 1940. gadam.

Projekta mērķis ir sniegt viegli uztveramus priekšstatus un zināšanas par Latvijas suverenitātes idejas un valstiskuma attīstību un vēsturiskajiem procesiem 19. un 20. gs., to mijiedarbību ar norisēm šodienas Latvijas valstī un sabiedrībā. Projekta gaitā tiek sagatavoti arī mācību līdzekļi skolēniem, skolotājiem un pieaugušo auditorijai, kas darba noslēgumā būs pieejami latviešu, krievu un angļu valodā.

Dokumentālā filma Atmodas antoloģija (98 minūtes), – režisors A. Saulītis, scenārija autori A. Saulītis, E. Engīzers) ir veltīta Latvijas Tautas frontei un stāsta par vienu no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Atmodas laika vēsturē. Filmā tiek skartas arī mazāk zināmas vēstures lapaspuses, kā arī parādīta LTF darbība un nozīme pēc uzvaras LPSR Augstākās padomes vēlēšanās, 1991. janvāra un augusta notikumos līdz pat 5. Saeimas vēlēšanām, kas organizācijai kļuva liktenīgas.

Filma ir saņēmusi laikraksta Diena gada balvu kultūrā 2013. gadā. „Filma Atmodas antoloģija pirmo reizi Discovery kanāla vēsturisko pētījumu labākajās tradīcijās ar kino līdzekļiem izanalizē atmodu kā Tautas frontes, šīs protovaras struktūras, apzinātas un mērķtiecīgas politiskās darbības rezultātu. Filma pilnībā likvidē mītu par Latviju kā brīnumainu apstākļu sakritības dēļ tapušu valstisko veidojumu“ (Normunds Naumanis, Diena).

Filmu izrādes apmeklētājiem bija iespēja tikties arī ar to veidotājiem – režisoru Askoldu Saulīti, vēsturniekiem Kasparu Zelli, Uldi Neiburgu un Edgaru Engīzeru, kā arī dalīties iespaidos par kino redzēto.

Inese Krieviņa
Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com