Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste:

Prokurora liecinieku ziņojumi nav konsekventi

Laikraksts Latvietis Nr. 312, 2014. g. 5. jūnijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Pēteris ar brāļiem Miķeli un Andreju, 2013. gada septembrī. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Austrālijas latviešu žurnālists Pēteris Greste un viņa divi Al Džazira kolēģi Mohameds Fahmijs (Mohamed Fahmy) un Bahers Mohameds (Baher Mohamed) vēl arvien paliek cietumā pēc desmitās tiesas sēdes prāvā, kurā visi trīs ir apsūdzēti par „nepatiesiem ziņojumiem“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“ un ka viņi ir labvēlīgi pret aizliegtās Musulmaņu brālības organizāciju.

Žurnālisti sāk sesto ieslodzījuma mēnesi kopš viņus arestēja Kairā 2013. gada 29. decembrī. Katra prāvas atlikšanas reize pastiprina žurnālistu dusmas par apsūdzībām, kuras viņi raksturo kā netaisnīgas un par kurām prokurors nav parādījis pierādījumus iepriekšējās 10 tiesas sēdēs.

Šīs dusmas parādījās plaši apmeklētā 1. jūnija sēdē, kad tehniskie eksperti atbildīgi par video pierādījumu analīzi nespēja minēt nevienu piemēru, kas rādītu, kā Al Džaziras žurnālisti bija rediģējusi savus ziņojumus, lai izrādītu simpātijas pret Musulmaņu brālību un apdraudētu Ēģiptes valsts drošību. Kad žurnālistu advokāts Haleds Abu Bakars (Khaled Abu Bakar) pratināja vieno no šiem ekspertiem, tas atbildēja, ka tas nebija viņa kompetencē izvērtēt un teica, lai ieskatās viņu rakstiskā ziņojumā. Kad ekspertu komitejas pārējie divi locekļi atbildēja tāpat, advokāts Abu Bakars teica, ka komitejas locekļi ir melojuši, jo viņu rakstiskie ziņojumi neatbilst viņu mutiskām atbildēm tiesai.(1,2,3)

Tiesas pārtraukumā Pēteris Greste teica no ieslodzījuma krātiņa, ka „...prāva pret mums ir mākslīgi veidota un ja mūs notiesās, tas būs tikai polisku iemeslu dēļ. [...] Prokurora argumenti ir nekonsekventi un pierādījumi ir mākslīgi. Tas ir satricinoši, jo mēs zinām, ka esam upuri lielai netaisnībai. Tai ir jāizbeidzas! Grūtākais ir tas, ka mēs nezinām, kad tas viss izbeigsies.“

Grestes kolēģis Mohameds Fahmijs teica, ka „viņi ir politiski ķīlnieki strīdā starp Ēģipti un Al Džaziras finansētājiem Katārā (Qatar). [...] Es saucu, lai Ēģiptes jaunais prezidents atzīst, ka mēs esam bijuši netaisnīgi apcietināti, ka mēs esam nevainīgi un ka mūs ir jāatbrīvo“.

Ir sen jau bijis skaidrs, ka šī prāva nav par to, ka Al Džazira žurnālistu ziņojumi ir apdraudējuši Ēģiptes valsts drošību. Prāva ir uzbrukums Al Džaziras aģentūrai kā tādai, jo aģentūru finansē Katāras valsts, kuras emīrs atbalsta Ēģiptes Musulmaņu brālību, kas 2013. gada decembrī tika deklarēta par teroristu organizāciju.

Latvijas valsts arvien interesējas par Pēteri Gresti. Pētera brālis Miķelis pašlaik ir Kairā un ziņo, ka šo tiesas sēdi, ka arī visas iepriekšējās, apmeklēja pārstāvis no Latvijas vēstniecības Kairā.

Pēteris Greste uzsver, ka pasaules preses uzmanība par šo prāvu ir svarīga viņa un viņa kolēģu drošībai.

Prāva turpināsies 5. jūnijā. Šajā datumā arī paziņos rezultātus Ēģiptes prezidenta vēlēšanām, kas notika 26.-28. maijā. Ir paredzēts, ka par jauno prezidentu ievēlēs bijušo armijas ģenerāli Abdel Fatah El-Sisiju (Abdel Fattah el-Sisi). El-Sisijam bija vadoša loma gāzt iepriekšējo prezidentu Mohamedu Morsiju (Mohamed Morsi), kas bija Musulmaņu brālības biedrs. Vikipēdija ziņo(4), ka neoficiāli rezultāti rāda, ka piedalījās 44-46% vēlētāju, no kuriem vairāk nekā 96% balsoja par El-Sisiju. Varam tikai spekulēt, kāda ietekme jaunajam prezidentam būs prāvā pret Pēteri Gresti un viņa kolēģiem.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.theguardian.com/world/2014/jun/01/al-jazeera-trial-prosecution-witnesses-contradict-written-testimony

(2) http://news.ninemsn.com.au/world/2014/06/02/11/37/greste-trial-adjourned-again

(3) http://www.smh.com.au/world/tensions-run-high-as-peter-greste-bail-denied-20140602-zruje.html

(4) http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_presidential_election,_2014Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com