Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Tuvojas II Kultūras konference

Laikraksts Latvietis Nr. 313, 2014. g. 12. jūnijā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Logo_Latvija_a_Latvijas

Laiks neapturami uzņēmis tik lielus apgriezienus, ka dažkārt šķiet – gadi ir tikai viens mirklis, ieelpa un izelpa, tādēļ desmit gadi pāris dienām. Tieši tik ilgi – desmit gadu – ir aiztecējis, kopš 2004. gadā notika PLBA Kultūras fonda un Latvijas Valsts arhīva rīkotā I Kultūras konference Trimda, kultūra, nacionālā identitāte. Tās laikā no sava posteņa atvadījās Dr. Tālivaldis Bērziņš, konferences iniciators un vadītājs, kurš diemžēl nupat kā 14. maijā aizgāja mūžībā, un viņa vietā stājās Vija Zuntaka-Bērziņa.

Lai kā mums liktos, tomēr paskrējušie desmit gadi ir krietni garš laiks, kas pasaulē un tai skaitā arī Latvijā, ienesis būtiskas izmaiņas, tostarp latviešu diasporā. Dzimtenes dzīvē jaunus vaibstus ir ienesusi Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO. Latvija ir kļuvusi par pasaules daļu, kas tāpat kā citas valstis nosaka Eiropas ekonomisko un politisko dzīvi. Robežu atvēršana ir veicinājusi daļas latviešu aizplūšanu uz citām zemēm. Ekonomiskā emigrācija rosinājusi problēmu – vai jaunemigranti vēlas palikt latvieši, dzīvojot Īrijā, Anglijā, Kanādā vai Amerikā, vai saplūst ar šo valstu iedzīvotājiem, aizmirstot savu latvietību.

Laiks ir ienesis savas korekcijas. Ir pienācis brīdis apzināties, kas ir noticis, kādas jaunas nianses ir ienesuši šie desmit gadi. Diaspora vairumā gadījumu ir saglabājusi savas sabiedriskās aktivitātes. Tā joprojām turpina savas kultūras tradīcijas, liels ieguldījums ir latvietības saglabāšanā un pat turpināšanā. Šeit daudz darījušas latviešu skolas, kori, deju grupas un lietišķās mākslas meistari.

Taču šie ir tikai ļoti vispārinoši vārdi. Nepieciešams izanalizēt detaļās, izprast jauno, vēl neaptverto, paskatīties uz notiekošo ar zinātnieka vērīgo skatienu.

Tas ir bijis par iemeslu tam, lai sarīkotu jaunu, nu jau II Kultūras konferenci, ko iniciējis PBLA Kultūras fonds ar tās priekšsēdi Viju Zuntaku-Bērziņu priekšgalā. Tās organizēšanā viņa izraudzījusies sev palīgus Latvijā – bijušo Latvijas Valsts arhīva direktori Dainu Kļaviņu un šī paša arhīva kādreizējo Personu fondu un trimdas dokumentu daļas vadītāju Māri Branci.

Jaunajai konferencei, kas notiks 6.-7. oktobrī jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā, dots nosaukums – Latvija ārpus Latvijas. Kultūra, vēsture, emigrācija un nacionālā identitāte.

Varam apliecināt, ka konferences darba kārtība tuvojas savam finišam. Tas nozīmē, ka referāti ir apzināti, noteiktas galvenās tēmas un runātāji. Laiks vēl var ienest kādas nebūt korekcijas, taču lielos vilcienos konferences rīkotāji jau zina, ka tā notiks astoņās sesijās, kurās runāsim gan par kultūras nozīmi un vietu diasporas dzīvē, par dziesmu un deju svētku, literatūras, tēlotājas un lietišķās mākslas tradīciju turpināšanu un uzturēšanu. Vēlamies apzināt arī skolas, valodas, nacionālo tradīciju un baznīcas lomu latvietības saglabāšanā. Nozīmīgus jautājumus pacels zinātniskie pētījumi par latviešu diasporas vēsturi, par emigrāciju un nacionālo identitāti.

Jāuzsver arī tas, ka konferences rīkotāji cenšas ierosinātās problēmas skatīt no vairākiem skatu punktiem – kā redz tā saucamie trimdinieki un kā uz to skatās Latvijas pētnieki. Noteiktu niansi konferencē ienesīs jaunie vai topošie zinātnieki arī no Latvijas, kuri izglītību papildina ārzemju augstskolās.

Te gan jāteic, ka referātu pieteikumu bija tik daudz, ka visus šajās divās dienās nevarēs nolasīt. Taču tos visus un pilnā apjomā izdos referātu krājumā, kas tiks sagatavots un laists klajā pēc konferences. Šāds izdevums ir ļoti nepieciešams, jo, kā rāda pieredze, iepriekšējās konferences referātu krājumu izmanto studenti un zinātnieki tālākai pētniecībai.

Vēl jāpiemetina, ka konferenci kuplinās divi koncerti Cēsīs un Rīgā, kā arī vairāku grāmatu izdošana.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com