Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste

Tiesa piespriež 7 gadus ieslodzījumā

Laikraksts Latvietis Nr. 315, 2014. g. 26. jūnijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Greste.

Pēteris Greste. FOTO Amnesty International.

23. jūnija tiesas sēdē tiesnesis piesprieda 7 gadus cietuma sodu Austrālijas latviešu žurnālistam Pēterim Grestem un viņa diviem Al Džazira kolēģiem Mohamedam Fahmijam (Mohamed Fahmy) un Baheram Mohamedam (Baher Mohamed). Baheram piesprieda vēl 3 gadus pa virsu par to, ka viņš bija paturējis, ka suvenīru izlietotu lodi, ko bija atradis. Žurnālisti ir bijuši apcietināti kopš 2013. gada 29. decembra, kad viņus arestēja par „nepatiesiem ziņojumiem“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“ un par sadarbību ar Musulmaņu brālību.(1, 2)

Latvijas vēstniecības darbiniece Ingūna Vīksne bija tiesā; viņa raksta:

„Nebūs pārspīlēti teikts, ka spriedums satrieca visus klātesošos – ģimenes, vēstniecību pārstāvjus, žurnālistus. Uz sprieduma nolasīšanu bija ieradušies Austrālijas vēstnieks, Kanādas vēstnieks, Lielbritānijas vēstnieks, Latvijas vēstniece, Nīderlandes pagaidu pilnvarotais lietvedis. Protams, žurnālisti. Lielā tiesas zāle bija pilna. Noskaņojums bija nervozs, tomēr cerīgs. Pēc divu stundu gaidīšana ieradās tiesnesis un sāka lasīt spriedumu. Dzirdot to, zāle sāka viļņoties. Pēc sprieduma nolasīšanas tiesnesis ātri pameta zāli.

Pirmā kauja ir zaudēta, tomēr cīņa vēl nav beigusies. Vairākas Eiropas valstis (Lielbritānija, Nīderlande, Francija, Latvija) jau ir izplatījušas savu paziņojumu. Mūsu Ārlietu ministrs runās par šo tiesas spriedumu ar saviem Eiropas Savienības valstu kolēģiem šodienas sanāksmē Luksemburgā. Darīsim, kas mūsu spēkos, lai netaisnība pret Pēteri tiktu labota.“

Tiesneša spriedums izsauca ārkārtīgu sašutumu un emociju vilni arī Twittera un citos sociālos mēdijos. Korespondence eksplodēja no šīm emocijām par tik netaisnīgu lēmumu. Austrālijas Ārlietu ministre Džūlija Bišopa (Julie Bishop) arī izteica savu sašutumu par lēmumu un teica, ka nākamajās dienās Austrālijas valdība izpētīs, kā tālāk rīkoties.

Visiem, kas sekoja prāvai pēdējos sešos mēnešos, bija skaidrs, ka nebija nekādu pierādījumu, ar kuriem prokurors varētu uzturēt apsūdzības pret žurnālistiem (Skat. tiesas sēdes aprakstus iepriekšējos laikraksta Latvietis numuros). Bet šis lēmums pierāda to, kas jau bija skaidrs no prāvas paša sākuma, ka šī nav prāva pret trim žurnālistiem, bet prāva pret Al Džaziru, ko Ēģipte ienīst, jo Al Džaziru finansē Katāras valsts, kas atbalsta aizliegto Musulmaņu brālību.

Šī prāva tiek uzskatīta pasaules rietumu mēdijos kā uzbrukums preses brīvībai. Tiesas lēmums rāda, ka Ēģipte nepieļauj nekādu kritiku. Lai gan Greste un viņa kolēģi strādā Al Džaziras angļu valodas aģentūrā, kas starptautiski ir augsti novērtēta pēc žurnālistikas standartiem, šis fakts tika ignorēts, un viņi tika uzskatīti par tādiem pat, kā tie, kuri aktīvi protestēja pret valdību. Nedrīkstam aizmirst arī, ka bez šiem trim žurnālistiem, Ēģiptes cietumos sēž desmitiem tūkstošu, kas tika arestēti, kad armija gāza iepriekšējo prezidentu Mohamedu Morsiju.

Mēs visi Grestes ģimenē esam ļoti satraukti. Pēc lēmuma runāju ar savu brāli Juri, Pētera tēvu. „Cīņai ir jāturpinās, un mums ir pavisam neiedomājams, ka Pēterim būtu jāsēž cietumā septiņus gadus. Tas nenotiks! Mēs cīnīsimies un uzvarēsim, tikai tā cīņa būs drusciņ garāka, nekā bijām iedomājušies.“

Mēs visi ģimenē esam ļoti aizkustināti un pateicīgi par milzīgi lielo atbalstu, kas ir nācis ne tikai no draugiem, bet arī no cilvēkiem, kas mums nav personīgi pazīstami. Lūdzam uzturēt šo protestu par netaisnīgo tiesas spriedumu presē un citos mēdijos un prasīt savu valdību pārstāvjiem aktīvi darboties Pētera labā. Jācer, ka Ēģiptes valdība sapratīs, ka šis tiesas lēmums nenāks Ēģiptei par labu pasaules acīs.

Twittera korespondenci par prāvu var sameklēt lietojot haštagu #AJtrial.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.theguardian.com/world/2014/jun/22/cairo-court-to-announce-verdict-trial-three-al-jazeera-journalists

(2) http://www.smh.com.au/world/aljazeera-journalist-peter-greste-learns-fate-in-egyptian-court-20140623-3ao8c.htmlAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com