Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tradicionālais Zāļu tirgus Doma laukumā

Līst kā pa Jāņiem

Laikraksts Latvietis Nr. 315, 2014. g. 26. jūnijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zāļu tirgus Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Zāļu tirgus Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Koris. FOTO Aina Gailīte.

Koncerts Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Rēzeknes keramika. FOTO Aina Gailīte.

Dziedātājas. FOTO Aina Gailīte.

Zāļu tirgus Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Piemiņas vieta daiļdārzniekiem. FOTO Aina Gailīte.

Šogad darba nedēļas pēdējā dienā, 20. jūnijā, rīdziniekiem pierastais un gaidītais Zāļu dienas tirgus Doma laukumā. Lai arī no paša rīta jau līst kā pa Jāņiem, tirgotāju un jāņuzāļu netrūkst, arī pircēji sarodas un ap koncertskatuvi pie Doma mūriem pulcējas skatītāji un jaunāko dalībnieku pavadošās personas – vecāki ar lietussargiem. Zāļu tirgus puķu košums sacenšas ar lietussargu krāsām. Puķu daudz – margrietiņas, rudzupuķes, sveķenes, magones, ilzītes, arī madaras (uz Jāņiem tās būs pilnā plaukumā), vārpas ar meža zemenēm, puķu vainagi meitām un ozollapu vīriem, kalmes un, protams, meijas. To visu uztur košā zaļumā – lietus. Gandrīz visa tirdzniecība notiek baltās teltīs, veidojot pietiekoši plašus celiņus un laukumus. Pārtikas produkti, arī lauku labumi smaržo ļoti kārdinoši, visjūtamāk jau kūpinātās zivis un gaļa, sieru rituļi piesaista ar krāsu, formu un rindām, maizes klaipu dažādība, zemenes un jaunie dārzeņi, arī svaigi sālīti gurķīši piesaista ar izteikto smaržu, un to cena liek uzacīm sacelties uz augšu, medus, kaņepju sviests, neprātīgi izgreznotas piparkūku sirdis, pīrāgi un kliņģeri...

Amatnieku darinājumi, šoreiz, pārsvarā latviski: Latgales keramika no Rēzeknes ar plašu sortimentu – podi un podiņi, šķīvji un bļodas, krūzes un vāzes no keramiķa Krompānu Jura cepļa. Meistars aicināja uz Rēzekni ne tikai pēc podiem, bet aplūkot arī koncertzāli Gors! Nezināju, ka Stenderam Latvijā ir tik daudz amata brāļu/konkurentu ar interesantu un krāšņu ziepju produkciju. Vienīgais, ko es nopirku sev tirdziņā, – Larua studijas apaļu dzeltenu ziepju gabaliņu ar burkānu eļļas piedevu. Faktiski lietus pasargāja mana maka saturu, jo nebija tik vienkārši vienlaicīgi rīkoties ar kameru, lietussargu un maku mugursomā. Plaši pārstāvētas bija arī rotas, ne tikai sudraba; Talsu rotkaļa Andra Gūtmaņa gredzeni senatnīgās formās no dažādiem metāliem. Pinumi un koka izstrādājumi – Mārtiņa koku fabrikas lādītes, virtuves piederumi un plašais Latvju zīmju klāsts. Lietus nemaz netraucēja koncertdarbībai uz skatuves – man palaimējās dzirdēt apvienoto dāmu kori ar Dziesmusvētku koru karu uzvarētāju Daugavas vanadžu kora līdzdalību – skanēja ļoti, ļoti skaisti. Bērnu un jauniešu kolektīvi gan dziedāja gan dejoja.

Noteikti jāpasaka, ka latviešu tautumeitas ir tiešām brīnumskaistas! Ik pa laikam Doma laukumā pie skatuves padrūzmējās tūristu grupas, bet individuālie tūristi ļoti cītīgi fotografēja skatuves māksliniekus. Žēl, ka nesanāca paskatīties dejotāju priekšnesumus, jo tomēr ar visu lietussargu biju daļēji izmirkusi līdz ādai. Varbūt Jāņos nelīs!

Šajā dienā kanālmalas apstādījumos pie Raiņa bulvāra, pretī Latvijas Universitātei tika atklāta piemiņas vieta Rīgas parku un dārzu diviem pirmajiem daiļdārzniekiem: Georgam Kufaltam (Georg Friedrich Ferdinand Kupholdt) un Andrejam Zeidakam. Viņu abu 64 gadu (1880.–1944.) darbs ir šodienas Rīgas parku krāšņuma rezultāts; pateicoties viņiem, Rīgai ir skaistie apstādījumi Bastejkalnā, Vērmanes, Arkādija, Strēlnieku un Miera dārzā, Dzegužkalna parkā, Esplanādē un Kanālmalā. Abu daiļdārznieku piemiņas sola autors ir tēlnieks Ģirts Burvis un arhitekts Ilmārs Briedis. Svinīgajā atklāšanas brīdī piedalījās arī Rīgas Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

Vasaras saulgriežu laikā Rīgā un Latvijā ir saplānoti mazi, lieli un milzīgi pasākumi – smaržos meijas un kalmes, arī ugunskuru dūmi, skanēs dziesmas un arī kokles skanēs, zemi dimdinās dejotāju tūkstošu soļi Mežaparkā! Jā, arī alus smaržos! Būs mums katram ko atcerēties savus Jāņus!

Sveicot visus laikraksta Latvietis jāņubērnus,

Aina GailīteAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com