Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Spārnotie gadi turpina lidot!

Intervija ar Sidnejas latviešu teātra jauno valdes priekšsēdi Ilonu Brūveri

Laikraksts Latvietis Nr. 78, 2010. g. 4. martā
Linda Ozere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Bruvere

Ilona Brūvere.

Linda Ozere: Sidnejas Teātru kompānijai pie stūres ir bijusi Robina (Robyn) Nevin un tagad ir Keita Blančeta (Cate Blanchett). Tagad pēc visiem šiem gandrīz 60 gadiem beidzot Sidnejas Latviešu teātrim (SLT) arī ir sieviete priekšgalā! Apsveicu! Kā tu redzi turpmāko teātra darbību? Vai ir kādi plāni, vai kādas ieceres, ko Tu vēlētos panākt nākamos gados?

Ilona Brūvere: Teātris pastāv tāpēc, ka ir publika un aktieriem patīk spēlēt. Es domāju, ka uz abām lietām ir jāskatās. Ir jāskatās, kā mēs sadarbojamies ar publiku. Es zinu, ka publikai zināmas izrādes patīk, piem. Kaleidoskops, kur bieži nāk daudzi apmeklētāji un pat nāk vēl otrreiz skatīties. Es zinu, ka patīk arī kaut kas vieglāks. Kad mums ir Raibais vai Kabarē de Rīga, tad saka – jā, tādu mums vajag vairāk. Tātad, es domāju mums vajag skatīties, kā mēs varam izstrādāt vieglākus gabalus. Lai cilvēki redz to, ko viņi grib redzēt un pasmieties. Bet aktieri grib tēlot teātri, ne tikai skečus un grib izmēģināt dažādas lomas – traģēdiju un drāmu, un tiem tādas iespējas ir jādod. Domāju, ka derētu atgriezties uz veciem labiem laikiem, kā es atceros no jaunības, kad mēs daudzreiz uzvedām lugas, kas bija diezgan avangards, kur var izmēģināt visādas lietas. Es domāju, ka būtu interesanti atrast kādu piemērotu lugu jeb dzeju, ko var dramatizēt un piedalīties kādā starptautiskā sacensībā. Tas dotu vairāk iespējas aktieriem tēlot dažādas lomas un nospēlēt vairāk izrādes. Man interesē, ko pārējā valde domā, un es arī gribētu redzēt, kā publika reaģē uz to, ko mēs darām.

LO: Lai Tavi nākotnes nodomi realizējās! Paskatīsimies drusku Tavā pagātnē. Man interesēja uzzināt, kā Tu esi nonākusi pie teātra vadības. Ieskatījos SLT vēstures grāmatā Spārnotie gadi un tur es atradu, ka līdz 2006. gadam Tu esot spēlējusi 45 lomas un esi vadījusi 9 režijas, bet es zinu arī, ka pēc tam vēl dažas nākušas klāt. No visām lomām, ko esi spēlējusi, kāda ir Tava mīļākā?

IB: Man ļoti, ļoti patīk Moljērs, patīk viņa asprātība, viņa valoda. Goldoni arī man tāpēc patīk. Bet vismīļākā man ir Tonijas loma Moljēra Iedomu slimniekā. Viņa ir Tonija un tad pārvēršas par Ārstu, un ir tāda ļoti izdarīga sieviete. Tai lomā var daudz izspēlēties, jo viņa kontrolē, kas notiek ar citiem, visu laiku plāno un ved lietas uz priekšu. Tā ir priecīga, dzīva loma. Es atceros, ka pēc izrādes bija apkūlības, un man teica, ka ir pielaista liela kļūda, jo bija aizmirsts pierakstīt Ārstu programmā. Man ļoti patīk, ka skatītāji domā, ka ir divas atsevišķas lomas, un lugas gaitā jau atklājās, kā tas ir domāts.

LO: Kura režija Tev vislabāk patika vai kura izrāde izdevās vislabāk?

IB: Man daudzas ir patikušās. Man patīk režijas ar lieliem ansambļiem. Ja nav 32 cilvēki, – ko es tur meklēju? (smejas) Man ļoti patikās Emīls un detektīvi, jo man jau tas stāsts patika, un mums bija tādi izdarīgi bērni. Varēja uzlikt 10 jaunus cilvēkus uz skatuves, un viņi tās lomas labi nospēlēja. Daudz aktieri varēja parādīt savas spējas, jo bija mazi skati, kur katrs tēls uzplauka tādā kameo raksturlomā. Man patika, kā dekorācijas darbojās, kā skati mainījās – viss bija ļoti dzīvs.

LO: Es ievēroju, ka Tev patīk strādāt ar bērniem un jauniešiem, un Tavas režijas ir ļoti aktīvas, krāsainas un dzīvas.

IB: Man ļoti patīk fiziskais teātris, kad aktieri tēlo ar ķermeni un ne tikai ar balsi un seju. Man patīk pielietot visādas kustības un mēģināju Emīlā ar bērniem izstrādāt visādas kustības. Kādreiz tas nav iespējams. Vai nu luga nav pareizā, vai tēlotāji nespēj brīvi kustēties. Man patīk ar bērniem strādāt, jo viņi visumā jūtas brīvi kustēties.

LO: Skatīsimies tagad uz nākošiem lieliem latviešu teātra svētkiem. 50. teātru festivāls notiks 24. un 25. aprīlī. Par to jau būs turpmāk rakstīts vairāk. Bet īsumā, vai ir kas, ko Tu varētu jau tagad teikt par vispārējiem festivāla plāniem? Varbūt vari pieminēt SLT lugu, kuru tu jau esi sākusi iestudēt?

IB: Es domāju, ka teātrim ir uzdevums likt cilvēkiem domāt, dot iespēju izklaidēties, izpriecāties, un festivālā ir iespēja to darīt. Pertas izrāde būs tāda, kas liek domāt. SLT izrādīs Šekspīra 12. nakts, kas ir komēdija – cerams, ka būs komēdija (smejas), bet arī tāda, kur var drusku padomāt. Es vēl nezinu, ko Melburna uzvedīs. Būs 3 izrādes un arī būs Raibais, kur katrs ansamblis cerams kaut ko uzvedīs. Kā jau minēju, es domāju jautri vakari cilvēkus piesaista. Festivālā skatītāji būs iesaistīti un varēs izteikt domas ar balsošanu. Tas nozīmē, ka katram ir jāredz visas 3 izrādes. Es ceru, ka skatītājiem tas patiksies un kuplā skaitā apmeklēs visas izrādes!

LO: Paldies Tev, Ilona!

Linda Ozere
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com