Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atgriezušies Dzimtenes smiltājā

Jānis un Marta Brenneri

Laikraksts Latvietis Nr. 113, 2010. g. 7. sept.
Jānis Roberts Dēliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
BrennersDelins

No kreisās: Jānis Dēliņs, Jānis Brenners, Džōsefs Lukaitis. FOTO Maruta Dēliņa-Tauriņa.

BrenneriKaps

Brenneru kaps 1. Meža kapos Rīgā. FOTO Andrejs Feldmanis.

Sestdien, 25. septembrī, no Sv. Pāvila baznīcas uz 1. Meža kapiem svinīgi izvadīja Jāņa Aleksandra Hugo Brennera un viņa sievas Martas Brenneres kremētās mirstīgās atliekas.

Saskaņā ar 2009. gada 15. janvarī Melburnā mirušā J. Brennera testamentu, viņš un 2006. gada 16. septembrī mirusī Marta Brennere, apglabājami Latvijā.

Daudziem no Melburnas latviešu kopienas un, ne tikai latviešu, atmiņā palicis allaž darbīgais, sabiedriskais un sabiedrības cieņu baudošais Brenneru laulātais pāris. Bet ne visiem zināms, ka bez sabiedriskās darbības viņi nodarbojās arī ar labdarību. Tā, saskaņā ar testamentu, visai ievērojami ziedojumi novēlēti vairākām Viktorijas štata sabiedriskām organizācijām. Nav aizmirsta arī Sv. Pāvila baznīca Latvijā, kurā Jānis savulaik kristīts, kā arī Latvijas Kara muzejs, kurā jau glabājas viņa tēva LKOK Jāņa Brennera relikvijas un Okupācijas muzejs. Baznīcā Brenneru ģimenei uzstādīta piemiņas plāksnīte.

Brenneru laulāta pāra izvadīšana uz skaisti iekārtoto Brenneru ģimenes kapavietu notika īpaši svinīgi. Baznīcas ērģeles atskaņoja Belmana Lūgšanu, brīnišķīgi skanēja ērģeļu un vijoles izpildījumā Baha Ārija un Ave Maria. Izpildītāji bija ievērojamais ērģelnieks Stepiņs un vijolnieks Jurijs Saskins.

Pavadītāju pulciņš gan nebija īpaši kupls, jo Latvijā jau vairs visai maz to cilvēku, kuri pazina Jāni Brenneru. Piedalījās viņa māsa Dr. Melanija Orleana ar meitu un mazmeitu. Īpaši bēru viesi bija speciāli no Austrālijas atbraukušie testamenta izpildītāji Džosefs (Joseph) Lukaitis ar kundzi Džūliju (Julie), kā arī Latvijas goda konsuls Melburnā Jānis Roberts Dēliņš.

Jāatzīmē draudzes mācītāja Ģirta Prāmnieka pārdomātā un svinīgā izvadīšanas ceremonija.

Skanot Šūmaņa Sapņojumam, abas urnas tika ievietotas melnajā Kadilaka katafalkā, un bēru procesija devās uz 1. Meža kapiem.

Bija brīnišķīga pēdējā atvasaras diena, koki jau rudens krāsās, bet saule it kā sacīja pēdējās ardievas Dzimtenē pārnākušajiem. Svinīgi skanēja saksofonista Arta Gāgas atskaņotā tautas dziesma Tumša nakte, zaļa zāle. Pēc jaunizveidotā Brenneru ģimenes memoriāla iesvētīšanas, vēl pēdējie mācītāja teiktie atvadu vārdi, māsas Melānijas runātā dzeja, dažu klātesošo atvadu vārdi, un abas urnas tika guldītas zemē, pārklājot ar tautisku audumu, vēl tradicionālās trīs smilšu saujas un pār kapa kopiņu klājas balti pavadītāju nestie ziedi, saksafonists atskaņoja nelaiķa īpaši iemīļotos Laiks atvadīties (Time to Say Good-bye) un Mans ceļš (My Way).

Atvadu mielasts notika hoteļa Alberts 11. stāva zālē – gaišā, ar lielisku skatu uz Rīgas centru. Atkal skanēja atmiņas par Jāņa un Martas dzīves dažādiem brīžiem, viņiem tika veltīti daudzi labi vārdi.

Par bēru organizāciju liela pateicība izsakāma Astrīdai Babānes kundzei, kura ne tikai nokārtoja visas nepieciešamās formalitātes sadarbībā ar Jāni Dēliņu, bet kura gandrīz gadu uzglabāja savā mājā abas urnas, kamēr risinājās jautājums par aizgājēju apbedīšanu saskaņā ar testamentu.

Jānis Dēliņš
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com