Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gājputni

Jancis par putniem

Laikraksts Latvietis Nr. 463, 2017. g. 15. jūnijā
Jancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dzīve ir raiba, un tā sastāv tikai no gadījumiem. Šis rakstiņš ir labs piemērs. Man rokās gadījās viena bildīte, kas rāda veselu čupu putnus, kaut kur lidojam. Uz bildes gan nebija rakstīts, ka tie būtu gājputni, bet kādi citi putni tad tādā biezā čupā lidos tik mērķtiecīgi visi vienā virzienā?

Cik man ir gadījies ar putniem satikties, tad neesmu gan redzējis, ka zvirbuļi vai kraukļi tā darītu. Pīles peld pa ūdeni. Baloži dzīvo pa jumtiem un tos izdaiļo. Ērgļi maisās pa kalnu galotnēm, un bezdelīgas ķepē sev mājokļus zem jumtu pārkārieniem (tas ir tur, kur jumts ar sienu satiekas).

Jā, un tad vēl ir zosis. Un man liekas, ka tieši zosis ir gadījušās uz tās bildītes, kas gadījās man rokā. Pilnīgi drošs neesmu, jo ar zosīm man nav iznākušas nekādas darīšanas kopš bērnības. Un arī tad tās nebija darīšanas vārda pilnā nozīmē, bet tikai tāda satikšanās. Eju pa lauku celiņu, – pretīm nāk bariņš milzīgi lieli putni. Garām ejot, staipa galvas uz manu pusi un baigi kvēkšķ. Man milzīgi bail. Paejam viens otram garām bez starpgadījumiem, un viss kārtībā. Dabūju zināt, ka tās bijušas zosis. Bet tagad izrādās, ka tieši šim gadījumam bijusi liela nozīme manā dzīvē. Tikai šī gadījuma dēļ es uz bildītes pazinu zosis. Tikai šī gadījuma dēļ dabūju saprašanu, ka zosis ir gājputni, un tādā secībā – arī ka gājputni ir zosis.

Bet kad tā dziļāk padomā, tas jau nu kaut kā nesaskan ar īstenību. Ja tāpēc, ka zosis baros pārlido no vienas zemes uz citu zemi, tos sauc par gājputniem, tad šodien mums letiņi arī būtu jāsauc par gājputniem. Kas tad vēl vairāk laižas uz citām zemēm? Sākot jau ar senčiem, kas laidās uz Brazīliju. Vēlāk iznāca laišanās uz Gotlandi – Zviedriju, tad Vāciju... Vēl vēlāk uz Ameriku, Austrāliju... tad Īriju, Angliju un nezin kur vēl. Vai pasaulē ir zeme, kur letiņi – gājputni nav aizlaidušies?

Nepārprotami – letiņi ir jāsauc par gājputniem un tas vecais Letiņš titulis ir jāatmet. Protams, tā var gadīties nepatīkami pārpratumi, kad kāds mazāk izglītots cilvēks gājputnu vietā var sākt saukāt mūs par zosīm, bet diemžēl tur mēs nekā nevaram darīt – katri lietai jau ir sava ēnas puse.

Jancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com