Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sapnis par Franciju

Kurts Fridrihsons: „...sapņi ir spēcīgāki par salu vai īstenību“

Laikraksts Latvietis Nr. 477, 2017. g. 22. sept.
Diāna Jance -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kurts Fridrihsons „Dzintars“. FOTO Diāna Jance.

Šogad Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) aicināja Eiropas Kultūras mantojuma dienās godināt nozīmīgus notikumus. Latvijas zeme ir pārpilna ar tādu cilvēku likteņstāstiem, kuru dzīves un darbu nozīmīgākos brīžus ir stiprinājusi mīlestība pret Latviju. Droši vien tāpēc visu pagājušās nedēļas pasākumu vietas nemaz nav iespējams aptvert – to kopumā bija vairāk nekā 60, pat neieskaitot vienlaicīgi skanošās Dzejas dienas un iespēju piedalīties Rīgas Baltajās naktīs. Šoreiz par vienu no pasākumiem, kas norisinājās Ozolnieku novada Salgales pagasta Billītēs.

Pirms septiņdesmit gadiem rudens Latvijā bija drūms un kluss. Karš gan bija beidzies, bet ģimenes izkaisītas pa malu malām, daudzu cilvēku dzīves un nami drupās, un padomju Latvijas iedzīvotāji, baiļu mākti, centās kaut ko saprast no pēckara sociālisma baigā rēga. Vēl pavisam nesen, pirms nedaudz gadiem bija pastāvējusi neatkarīga Latvijas valsts. Aizpildīdami pēckara tukšumu, kādā Rīgas dzīvoklī, lai atveldzētu garu, satikās draugi. Viņi sapņoja par Franciju un zaudēto brīvību, pārrunāja lasītās grāmatas vai pirmskara kultūras ceļojumus. Kā jau ierasts, viņi dalījās ar redzēto un uzzināto, arī klusi muzicēja un skaitīja dzejoļus.

Tie bija: mākslinieks Kurts Fridrihsons, dzejniece Elza Stērste, tulkotāja Ieva Lase, tulkotāja Mirdza Ersa, tulkotāja Milda Grinfelde, aktieris Miervaldis Ozoliņš, tulkotāja Maija Silmale, literatūrkritiķe Skaidrīte Sirsone, literāts Alfrēds Sausne, skolotāja Eleonora Sausne, aktieri Arnolds un Irina Subaus un vēl citi.

1951. gada 4. janvārī, pēc iepriekšējas slepenas apsūdzības, viņus pa vienam arestēja. Padomju okupācijas vara šos cilvēkus nodēvēja par organizētu grupu, apsūdzēja par pretpadomju aģitāciju un dzimtenes nodevību, vēlāk vasarā piesprieda sodu, deportējot uz daudziem gadiem darba labošanas nometnēs Sibīrijā. Dzejniece Elza Stērste, piemēram, bija stāstījusi par 18. gadsimta franču teātri un par Bodlēra estētiku. Dzejnieci notiesāja uz 25 gadiem.

No soda nometnes Taišetā Elza Stērste uz mājām sūtīja puķu sēkliņas un dzejoļos aprakstīja Sibīrijas tālās zvaigznes un retu reizi satiktos laipnos vietējos iedzīvotājus. Mākslinieks Kurts Fridrihsons savai sievai Zentai uz Rīgu sūtīja neskaitāmas mazas glezniņas un vēstules par mīlestību, Alžīriju un Parīzi, tikpat kā neminot savu ikdienas verga darbu gulagā. Iesākumā vēstules drīkstēja rakstīt reizi mēnesī un tikai krievu valodā.

Pirms 2. pasaules kara dzejnieku Edvarta Virzas un Elzas Stērstes Billītēs viesiem bieži lasīja priekšā dzeju un skanēja mūzika. 2017. gada 9. septembrī dziedātāja Kristīne Gailīte un pianists Aldis Liepiņš izdziedāja Jāzepa Vītola dziesmas ar Naurēnu Elzas (E. Stērstes pseidonīms) vārdiem, un likās, turpat pie sienas Kurta Fridrihsona gleznotā dzejniece uzsmaida māksliniekiem un klausītājiem.

Zem Billīšu balkona, rožu dārzā, skanēja franciski un latviski deklamēta dzeja un dziesmas Jelgavas aktiera Mārča Ļaksas, Ozolnieku kultūras darbinieces un režisores Madaras Gribas un ģitārista Mika Viļņa izpildījumā. Dzejoļi nebija izvēlēti nejauši. 1970. gadā Maijas Silmales sakārtojumā iznāca franču laikmetīgās dzejas izlase Es tevi turpinu, un dzejoļus bija atdzejojuši vairāki bijušie franču lēģernieki.

Billīšu mākslu šķūnī lēni laika ratu grieza divas filmas – Andra Rozenberga dokumentālais stāsts par tā saucamo franču grupu Sods par sapņi un Skillas Pinnis-Rikardes tēlojums Pēdējā vasara par pēdējo brīvo vasaru 1939. gadā. Turpat laikam gan pirmoreiz tika publiski izstādīts viens no vēsturiski nozīmīgākajiem un lielākajiem Kurta Fridrihsona pēc Sibīrijas perioda gleznotiem akvareļiem – Dzintars. Mākslinieka izsūtījuma laikā izsapņotais sievas Zentas tēls ir gaismas pilns un skumjš. Bet – sapņi ir spēcīgāki par salu vai īstenību – tā no Sibīrijas rakstīja Kurts Fridrihsons.

Diāna Jance
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com