Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Draudzīgā aicinājuma sarīkojums Melburnā

Melburnas Latviešu biedrības izveidotā tradīcija

Laikraksts Latvietis Nr. 496, 2018. g. 6. martā
Māra Piksone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
MLB

No kreisās: Jānis Kārkliņš, Kaspars Švolmanis, Iveta Laine un Uldis Ozoliņš. FOTO Juris Ozols.

Draudzīgais aicinājums ir viens no tiem sarīkojumiem Melburnā, kurš ir kļuvis par tradīciju. Melburnas Latviešu biedrība to organizē nu jau kopš pašas biedrības pirmajiem dibināšanas gadiem. Šī gada sarīkojumā MLB priekšsēde Iveta Laine uzsvēra latviskās izglītības svarīgo lomu. Viņa minēja, ka Melburnas latviešu skolas un nometnes ir tās, kurās veidojas un aug mūsu jaunie latvieši, mūsu sabiedrības nākotne, un tās atbalstīt ir ļoti svarīgi. Viņa pastāstīja par Kārļa Ulmaņa 1935. gada 28. janvāra aicinājumu ziedot savām skolā un bibliotēkām grāmatas, lai tajās būtu pietiekoši daudz interesantu un modernu grāmatu jaunās paaudzes izglītošanai, kā arī lasīt mākas un intereses attīstīšanai. Iveta pieminēja, ka Draudzīgais aicinājums ir aktuāls arī Latvijā. Daudzi ievērojami Latvijas politiķi, rakstnieki un aktieri ziedo grāmatas savām vecajām skolām un aicina to darīt arī citus.

Sekoja Draudzīgā aicinājuma atbalstu izsniegšana latviešu izglītības iestādēm. Šoreiz atbalstu sniedza Daugavas Vanagu Melburnas nodaļa, MLOA, S!K!K! un viens personīgs ziedojums Daugavas skolai. MLB priekšsēde pieminēja, ka MLB atbalsta izglītības iestādes gada beigās.

Tad Iveta aicināja Uldi Ozoliņu, 3x3 Austrālijā padomes priekšsēdi, pastāstīt par aizvadīto 3x3 Kanberā. MLB un citas latviešu organizācijas katru gadu atbalsta 3x3, un šī bija piemērota reize dzirdēt par to, kā ir attīstījusies 3x3 kustība Austrālijā.

Uldis Ozoliņš ļoti izsmeļoši pastāstīja par 3x3 dibinātājas ASV, Līgas Rupertes domu dot iespēju latviešu ģimenēm sanākt kopā, lai dziedātu, runātu par Latviju, veidotu latviskus mākslas darbus, rādītu jaunajai paaudzei latvisku dzīvi. Uldis pastāstīja, ka drīz pēc 3x3 dibināšanas ASV, 35 gadus atpakaļ tika uzsākta 3x3 kustība arī Austrālijā. Viņš minēja, ka tagad pat Latvijā tiek rīkotas 3x3 nometnes, un tās ir ļoti populāras. Tajās piedalās ap 200 dalībnieku, un visi gribētāji nemaz netiek uz šīm nometnēm. Uldis aicināja visus padomāt par piedalīšanos kādā 3x3. Pati esmu piedalījusies vairākos 3x3 saietos Austrālijā, un vienmēr tie ir bijuši ļoti interesanti. Nākamais notiks Adelaidē.

Tad sekoja Ivetas Laines sagatavotā filma par 3x3 Kanberā. Pirms noskatījāmies filmu, Iveta pastāstīja, ka ar lielu prieku organizējusi šo 3x3. Viņai bijušas ļoti labas palīdzes Sidnejā. Viņa gan minēja, ka 3x3 vadītājam ir jābūt ļoti organizētam. Ir laikus viss jāsagatavo, jo bieži pēdējā brīdī notiek dažādas maiņas, kuras reizēm pat izmaina 3x3 virzienu.

Tad sekoja 3x3 Kanberā filmas izrāde. Sākumā bija vairāki interesanti skati par 3x3 vietu, dalībniekiem un nodarbībām. Tad sekoja intervijas ar viesiem no Latvijas. Intervijā ar Rasu Jansoni un Rozīti Spīču uzzinājām, ka abas meitenes ir jau no bērnības saistītas ar folkloru caur saviem vecākiem. Viņas abas ir nodibinājušas folkloras kopu Kas tie divi un ar lielu prieku pašas vada vai daļēji vada vairākas nometnes Latvijā. Viņas pateicās par to, ka Austrālijas latvieši un 3x3 vadība viņām uzticējās vadīt Folkloras daļu 3x3 Kanberā, un tas viņām ir sagādājis milzīgu prieku.

Sarunā ar žurnālistiem Paulu Raudsepu un Daci Smildziņu uzzinājām, ka Politiskajā ievirzē tika daudz runāts un skaidrots par daudzajām partijām Latvijā. Visiem arī bija interese uzzināt, cik reālas iespējas ir Austrālijas latviešiem uz laiku padzīvot Latvijā. Dace minēja, ka viņa bija patīkami pārsteigta, cik liela interese Austrālijas latviešiem ir saglabāt savu latvietību un šādā draudzīgā atmosfērā to nodot nākamai paaudzei.

Dzirdējām intervijas arī ar sidnejieti Baibu Haringtoni un melburnieti Andu Banikos. Baiba pastāstīja, ka viņa ir piedalījusies ļoti daudzos 3x3, bet šis bija īpaši labs, jo Kanberas 3x3 piedalījās 10 viņas ģimenes locekļi. Viņa arī minēja, ka ļoti svarīgas ir bērnu nodarbības – „ja bērni ir priecīgi, tad vecāki būs priecīgi.“

Anda pastāstīja, ka ir daudz guvusi Kanberas 3x3: iepazinusi bērnus no visas Austrālijas un iepazinusi arī Sidnejas un Adelaides Latviešu skolu skolotājus. Anda vadīja visu bērnu programmu un, kā stāstīja Baiba Haringtona, Kanberas 3x3 bērni bija ļoti labi uzmanīti un priecīgi. Par to tad jāpateicas Andai Banikos un viņas palīdzēm.

Sarīkojuma noslēgumā AZVV absolvents Kaspars Švolmanis nospēlēja un nodziedāja paša sacerētu dziesmu Mūsu tautai, veltītu 1989. gada svarīgajam notikumam – Baltijas ceļam, par kuru šogad tika runāts AZVV. Tas bija vienreizēji izjusts, mazliet skumjš, bet ļoti patriotisks izpildījums. Liels paldies, ka Kaspars ar to dalījās Draudzīgā aicinājuma sarīkojumā.

Sarīkojumu noslēdzot, MLB priekšsēde Iveta Laine pateicās visiem par piedalīšanos, par uzstāšanos un par ziedojumiem. Noslēgumā, kā jau MLB sarīkojumos pieņemts, kopīgi nodziedājām dziesmu. Šoreiz tā bija Dar' man tēvis pastaliņas.

Māra Piksone
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com