Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tiekas Latvijas goda konsuli

Stāsta Latvijas goda konsuls Melburnā Jānis Roberts Dēliņš

Laikraksts Latvietis Nr. 512, 2018. g. 8. aug.
Jānis Roberts Dēliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LVLielais

No kreisās LR goda konsuls Melburnā Jānis Roberts Dēliņš, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un LR goda konsuls Dienvidaustrālijā Valdis Tomanis. FOTO no Jāņa Dēliņa privātā arhīva.

Delins2

Jānis Roberts Dēliņš Latvijas Nacionālā bibliotēkā 4. jūlijā ar dāvināto grāmatu Tautas Grāmatu Plauktam. FOTO no Jāņa Dēliņa privātā arhīva.

No kreisās: LR goda konsuls Melburnā Jānis Roberts Dēliņš, LR goda konsuls Brisbanē Juris Meija, LR goda konsuls Dienvidaustrālijā Valdis Tomanis un LR goda konsuls Pertā Jānis Purvinskis. FOTO no Jāņa Dēliņa privātā arhīva.

Ilze Nāgela: Ārlietu ministrija Latvijā regulāri aicina uz tikšanos Latvijas vēstniekus, Latvijas konsulus un goda konsulus no visas pasaules. Kad notika šāda tikšanās šogad?

Jānis Roberts Dēliņš: Latvijas goda konsulu sanāksme notiek faktiski reizi divos gados. Šogad tā norisinājās Rīgā no 2. – 4. jūlijam. Latvijas vēstnieku sanāksmes notiek citā laikā, bet sagadījās, ka šogad Rīgā bija ieradušies vairāki vēstnieki, kuri vēlējās apmeklēt Dziesmu un Deju svētku pasākumus.

IN: Cik dalībnieku šogad bijāt?

JRD: Piedalījās 119 Latvijas goda konsuli no 58 valstīm.

IN: Cik pavisam Latvijas goda konsulu ir pasaulē?

JRD: Pēc 2017. gada datiem Latvijai ir 189 goda konsuli un 13 goda ģenerālkonsuli.

IN: Cik goda konsuli bijāt ieradušies no Austrālijas?

JRD: No Austrālijas bijām pieci: Valdis Tomanis no Adelaides, Juris Meija no Brisbanes, Jānis Purvinskis no Pertas, Mārtiņš Tuktēns no Sidnejas, kā arī es pats.

IN: Kāda bija tikšanās programma?

JRD: Programma bija plaša un daudzpusīga. Goda konsulus uzrunāja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Ministru prezidents Māris Kučinksis, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols un Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga. Goda konsuli bija aicināti uz Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rīkoto pieņemšanu Rīgas pilī 2. jūlijā. Tajā pašā dienā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece aicināja goda konsulus uz pusdienām Saeimas namā, kur mums bija iespēja arī tikties ar Saeimas deputātiem.

IN: Ja nemaldos, tad ir ne tikai „pulksteņu salīdzināšana” uz vietas Rīgā, Ārlietu ministrijā, bet notiek arī izbraukumi pa Latviju. Vai tādi bija šogad?

JRD: Šogad izbraukums uz kādu Latvijas reģionu netika plānots. Toties goda konsuliem bija iespēja apmeklēt Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas Nacionālo bibliotēku, kā arī vairākus uzņēmumus, ieskaitot VAS Latvijas Valsts meži, lidostu Rīga un nacionālo aviokompāniju Air Baltic un SIA Latvijas Mobilais Telefons. Goda konsuliem bija iespēja dāvināt grāmatu Tautas Grāmatu Plauktam Latvijas Nacionālā bibliotēkā. Tautas Grāmatas Plaukts ir stikla konstrukcija piecu stāvu augstumā bibliotēkas ātrijā, un tur glabājās bibliotēkai dāvinātās grāmatas ar tajās ierakstītiem dāvinātāju vēstījumiem.

IN: Vai dāvināji bibliotēkai kādu grāmatu?

JRD: Jā, dāvināju apgāda Jumava 2013. gada izdoto autores Ilonas Bērziņas grāmatu Emīls Dēliņš: Patriots, žurnālists, diplomāts.

IN: Ko jaunu Tu pats guvi no šī gada tikšanās?

JRD: Ir vienmēr ļoti lietderīgi tikties ar Ārlietu ministrijas un ar Konsulārā departamenta vadītājiem, jo īpaši tādēļ, ka Latvijas goda konsuli Austrālijā veic daudz konsulārās funkcijas, kuras parasti veic vēstniecības. Bija interesanti saņemt informāciju par aktualitātēm konsulārajā jomā un ņemt dalību Latvijas uzņēmēju un goda konsulu kontaktbiržā. Man bija iespēja arī iepazīties ar jaunieceltajiem goda konsuliem no Jaunzēlandes.

IN: Drīz Latvijā notiks vēlēšanas, kurās piedalīsies arī Austrālijā dzīvojošie latvieši. Kādu lomu tajās ņem goda konsuli Austrālijā? Vai būs kādas speciālas maiņas vēlēšanu norisē? Cik vēlēšanu iecirkņi būs Austrālijā?

JRD: Goda konsulu sanāksmes laikā mums bija iespēja tikties ar Centrālās Vēlēšanu komisijas pārstāvjiem Kārli Kamradzi un Ritvari Eglāju. 13. Saeimas vēlēšanas notiks sestdien, 6. oktobrī. Latvijas pilsoņiem ārzemēs, kuri balsošanas dienā ir sasnieguši 18 gadu vecumu, ir tiesības balsot. Vēlēšanu iecirkņi Adelaidē, Brisbanē, Melburnā, Pertā un Sidnejā būs atvērti no plkst. 7.00 līdz plkst. 20.00. Lai nobalsotu, vēlētājiem ir nepieciešama derīga Latvijas pilsoņa pase. Vēlēšanu iecirkņus Austrālijā izveido Latvijas Ārlietu ministrija un Centrālā Vēlēšanu komisija Rīgā pēc goda konsulu priekšlikumiem.

IN: Sakarā ar Latvijas Simtgadi Latvijas vēstniece Austrālijā Dace Treija-Masī (rezidē Tokijā) rīko pieņemšanu diplomātiem Kanberā. Tā kā vēstniece pati nav uz vietas Austrālijā, zinu, ka Tavā atbildībā ir virkne organizatorisko darbu; vai vari par šo pieņemšanu ko tuvāk pastāstīt?

JRD: Pieņemšanas notiks Hyatt viesnīcā Kanberā šī gada 26. novembrī. Priekšdarbi turpinās, un palīdzīgu roku man sniedz Juris Jakovics Kanberā. Ir paredzēts, ka pieņemšanā būs ap 120 viesu, tajā skaitā Kanberas diplomātiskais korpuss, Austrālijas federālā parlamenta un senāta pārstāvji, īpašie viesi, kā arī mūsu tautieši.

IN: Liels paldies par sarunu! ■Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com