Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Būt latvietim Latvijā

ALA prakses programma

Laikraksts Latvietis Nr. 512, 2018. g. 8. aug.
Ilze Garoza -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
ALA

Amerikas Latviešu apvienība

Praktikanti ar kultūras ministri Daci Melbārdi, LR vēstnieku ASV Andri Teikmani, PBLA prezidija priekšsēdi Kristīni Saulīti, PBLA pārstāvniecības vadītāju Jāni Andersonu, ALA Kultūras nozares vadītāju un prakses programmas koordinatori Līgu Ejupi. FOTO Ilze Garoza.

Praktikanti Kultūras ministrijas telpās. Pie galda no labās: PBLA prezidija priekšsēde Kristīne Saulīte, LR vēstnieks ASV Andris Teikmanis, kultūras ministre Dace Melbārde, ALA Kultūras nozares vadītāja un prakses programmas koordinatore Līga Ejupe. FOTO Ilze Garoza.

Kā ir būt latvietim ārzemēs? Tā ir pieredze, par kuru varētu izteikties katrs ārpus Latvijas dzīvojošais latvietis. Bet, kā ir būt latvietim Latvijā? Ar šādu pieredzi bagātāki nule ir kļuvuši 23 Amerikas Latviešu apvienības izveidotās prakses programmas dalībnieki no ASV un Austrālijas, kuri nupat noslēguši savu piecas līdz sešas nedēļas ilgušo prakses darbu Latvijā.

Iespēja pieredzēt dzīvi Latvijā, uzlabot latviešu valodu un iegūt jaunus draugus ir galvenie ieguvumi, ko jaunieši izceļ, atskatoties uz savu prakses laiku Latvijas kultūras un izglītības iestādēs, sabiedriskās bezpeļņas organizācijās un uzņēmumos. Šo programmu jau ceturto gadu koordinē un finansiāli atbalsta Amerikas Latviešu apvienība (ALA), piešķirot jauniešiem no ASV stipendijas daļējai ceļa un uzturēšanās izdevumu segšanai.

Jūlija sākumā, XXVI Vispārējo Dziesmu un XVI Deju svētku nedēļā, Kultūras ministrijas telpās Rīgā norisinājās tikšanās starp prakses programmas dalībniekiem un Latvijas kultūras ministri Daci Melbārdi, Latvijas vēstnieku ASV Andri Teikmani, Pasaules Brīvo latviešu apvienības vadību un ALA Kultūras nozares vadītāju un prakses programmas koordinatori Līgu Ejupu. Sarunas gaitā D. Melbārde atzīmēja, ka jaunieši Latvijā atrodas svētku laikā, kad gaisā virmo svētku atmosfēra. Bet Latvijā ir arī sava ikdiena un ēnas puses, skaidroja ministre, paužot cerību, ka jaunieši spēj tās pieņemt. Sarunā praktikanti dalījās savos iespaidos par dzīvi Latvijā, galvenajiem ieguvumiem un par to, cik iederīgi un pieņemti viņi jutušies vietējā sabiedrībā. Atbildot uz jautājumu, vai jaunieši arī apsver iespēju kādudien dzīvot Latvijā, gaisā pacēlās vairāk nekā puses praktikantu rokas, apliecinot viņu interesi par atgriešanos Latvijā tuvākā vai tālākā nākotnē.

Laila Lapiņa (19), kura Džordžtaunas Universitātē studē starptautisko politiku, šovasar bija izvēlējusies pieteikties praksei pretkorupcijas organizācijā Delna, jo tas vistuvāk atbildis viņas studiju profilam. „Strādājot „Delnā“, man bija iespēja pielietot universitātē gūtās zināšanas dzīvē,“ skaidro Laila. Viņas darba pienākumos ietilpis darbs ar datu atvērtības jautājumiem un iesaiste likumprojekta par trauksmes cēlējiem izstrādē. Vērtējot savu pieredzi Latvijā, Laila skaidro, ka viņai bija iedvesmojoši redzēt šeit notiekošo, kas arī raisījis domas par iespējamu pārcelšanos uz Latviju. Vispirms gan viņai ir jāpabeidz studijas, jāiegūst bakalaura un maģistra grāds. Pirms tam pēdējo reizi Laila savu vecvecāku dzimtenē bijusi 2013. gadā. Šogad atgriežoties Latvijā, viņa konstatējusi, ka dzīve šeit ir laba. Gūtā pieredze arī palīdzējusi Lailai pašai priekš sevis atbildēt, ka viņa simtprocentīgi vēlas būt latviete un būt piederīga latviešu tautai.

Iziet praksi Delnā šovasar bija izvēlējies arī Ojārs Bērziņš (21) no Indianapoles, kurš jau ir pabeidzis bakalaura studijas politikas zinātnēs un kuru Delnā saistījusi iespēja iepazīt Latvijas politisko vidi un strādāt ar Latvijas politiķiem. Prakses laikā indianapolietis bija iesaistīts kampaņas plānošanā, kuras mērķis ir veicināt jauniešu līdzdalību šoruden gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Ojārs norāda, ka tā esot plaši novērojama tendence, ka jaunieši vēlēšanās nepiedalās. Lai to mainītu, Delnas komanda strādājusi pie radošiem risinājumiem, kā šo tendenci mazināt, plānojot gan reklāmas TV, gan dažādas akcijas sociālos medijos. Uzturoties Latvijā, Ojāram īpaši paticis staigāt pa Vecrīgu, sajust tajā viscaur jūtamo vēsturi. To neesot iespējams iegūt ASV, jo pilsētas ir par lielu.

Lūkas Puris (20) no Ņujorkas, kurš šovasar prakses programmas ietvaros strādāja Printful uzņēmumā, norāda, ka tā bijusi viņa pirmā pieredze profesionālā vidē un pilna laika darbā. Prakses laikā viņš darbojies satura mārketinga jomā, rediģējot mājas lapas saturu, blogus un ierakstus sociālos medijos. Kopā ar viņu Printful uzņēmumā strādāja arī Aleksandrs Blumbergs (19) no Vašingtonas, D.C. Arī viņš ļoti atzinīgi novērtēja iespēju strādāt šajā ļoti strauji augošajā uzņēmumā, kura darbinieku skaits piecu gadu laikā kopš dibināšanas pieaudzis līdz 400. „Man bija labi redzēt, kā veidojas šis bizness,“ skaidro Aleksandrs, piebilstot, ka Printful viņa ieskatā ir ļoti moderna firma. Arī Lūkas atzīst, ka viņš nebija sagaidījis redzēt, ka viens Latvijas uzņēmums spēj tik ātri augt, iekarot ASV tirgu, izveidot tur ražotnes un gatavoties kotēties ASV biržā.

Atskatoties uz šovasar gūto pieredzi, Aleksandrs izceļ, ka ir būtiska atšķirība starp viesošanos Latvijā kā tūristam un dzīvošanu un strādāšanu šeit vairāku mēnešu garumā. Gan Lūkas, gan Aleksandrs pieļauj iespēju atgriezties Latvijā, kur aizvadīto nedēļu laikā iegūti vietējie draugi, un ir radusies vēlme turpināt palīdzēt latviešu biznesam augt.

Jāatzīmē, ka pagājušajā gadā ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu ALA vadībā tapa dokumentālā īsfilma Izmēģinājums, kas, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, atspoguļoja 2017. gada prakses programmas dalībnieku pieredzi un iespaidus par dzīvi Latvijā: https://www.youtube.com/watch?v=7O73V1vnrQY,. Šogad ar Kultūras ministrijas, Pasaules Brīvo latviešu apvienības un ALA atbalstu top filmas turpinājums, kas vēstīs ne vairs par pagaidu uzturēšanos Latvijā, bet gan par apzinātu lēmumu pārcelties uz dzīvi Latvijā. Stāsts tiks stāstīts caur ASV dzimušās, kādreizējās Sveika, Latvija! programmas dalībnieces Imantas Nīgales skatu punktu, kura šī gada pavasarī folkgrupas Imanta, Dimanta un Draugi grupas sastāvā devās Latvijas valsts simtgadei veltītā koncertturnejā pa ASV.

Ilze Garoza
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com